Podwyżki cen gazu i energii dla firm sięgają kilkuset procent. Tymczasem tarcza antyinflacyjna 2.0 nie zawiera rozwiązań osłonowych dla biznesu – pisze czwartkowa (tj. 13 stycznia) „Rzeczpospolita”. Szczególnie narażona ma być gastronomia. Przedsiębiorcy są skazani na siebie, co przyczyni się niewątpliwie do podwyżek cen towarów i usług. To z kolei przełoży się na portfele klientów, którzy w mniejszym stopniu odczują obniżenie stawki VAT do 0%.
Tarcza antyinflacyjna. Ekspert: „to będzie trudny rok dla przedsiębiorców”
Najnowszy cennik PGNiG wywołuje istny szok. Za gaz biznes musi płacić 798 zł (za MWh), co w porównaniu z poprzednim rokiem oznacza wzrost cen na poziomie 480%. Dziennik wskazuje, że energia elektryczna drożeje wolniej, bo ok. 100-200%, aczkolwiek firmy i tak mają poważne kłopoty. Co najgorsze, to nie koniec rosnących kosztów działalności:
Do tego trzeba doliczyć rosnące obciążenia podatkowo-składkowe, które niesie dla biznesu Polski Ład, wysokie ceny materiałów i surowców, presję na podwyżki wynagrodzeń, co oznacza większe wydatki na płace itp. To będzie trudny rok dla przedsiębiorców
– wyjaśnia cytowany przez „Rz” Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club.
Bernatowicz dodaje również, że obniżenie stawek VAT na żywność do zera to duże logistyczne wyzwanie dla handlu. W ciągu miesiąca trzeba przystosować setki tysięcy kas fiskalnych – A za pół roku, gdy stawki VAT mają wrócić do 5%, całą zabawę powtórzyć – tłumaczy ekspert.
Tarcza antyinflacyjna nie sprzyja w prowadzeniu biznesu
W środę 12 stycznia do Sejmu trafiły projekty rządowych ustaw w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. Problem w tym, że regulacje nie zawierają rozwiązań osłonowych dla biznesu. Wyjątek stanowią biznesowi nabywcy gazu objęci zerowym VAT na ten surowiec. Eksperci cytowani przez „Rzeczpospolitą” są zdania, że pierwszą ofiarą podwyżek cen prądu i gazu może być gastronomia. Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej domaga się, by stawkę VAT w tej branży obniżyć do 5%. Pojawiają się też głosy, by wprowadzić w Polsce coś w rodzaju cen regulowanych gazu i energii dla małego i średniego biznesu.
Źródło: Business Insider
- Tarcza antyinflacyjna. Jakie są założenia rządu
- Obowiązkowe oszczędzanie energii w Polsce – czy czeka nas jesienią?
- Tarcza antyinflacyjna. Od 20 grudnia niższe stawki za paliwo i prąd
- Minister finansów zapowiada szczyt inflacji na początek 2022 r.
- Podwyżka gazu już od października. Na tym nie koniec złych wieści