Temat obowiązkowego oszczędzania energii w Polsce jest nośny. Rząd zachęca do samoograniczania się przedsiębiorców i gospodarstwa domowe. Władze twierdzą jednak, że obecnie nie mają w planach wprowadzenia obowiązku oszczędzania. Więcej informacji w artykule!
O obowiązkowym oszczędzaniu energii dyskutuje się nie tylko w Polsce. Temat ten podejmowany jest również przez Komisję Europejską. Głównym celem takiego działania miałoby być obniżenie cen gazu i elektryczności. Ceny energii cały czas rosną, co jest spowodowane w dużym stopniu przez wojnę w Ukrainie oraz związaną z nią napiętą sytuacją pomiędzy Zachodem a Rosją. Rząd stara się jednak uspokajać, ponieważ w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzenie obowiązku oszczędzania energii. W Polsce coraz więcej osób jest zaniepokojonych ewentualnymi restrykcjami w tym względzie. Sprawdź, czy są ku temu powody!
Komisja Europejska o obowiązkowym oszczędzaniu energii
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przedstawiła niedawno propozycje, których celem jest zapewnienie UE bezpieczeństwa energetycznego. W swojej wypowiedzi odniosła się do oszczędzania energii. Stwierdziła, że energia powinna być oszczędzana mądrze, więc jej ograniczenie powinno odbywać się w szczycie zapotrzebowania. Komisja chciałaby, aby każde państwo członkowskie Unii Europejskiej zmniejszyło zużycie energii każdego miesiąca o 10% względem tego samego okresu w ciągu 5 lat.
Obowiązkowe oszczędzanie energii w Polsce – czy to możliwe?
W Polsce nie ma planów wprowadzenia obowiązkowego oszczędzania energii. Rządzący odnoszą się wręcz krytycznie do propozycji Komisji Europejskiej, by takie ograniczenie wprowadzić. Jednocześnie jednak zachęcają gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorców do rozsądnego gospodarowania energią.
Jeżeli ze strony Komisji Europejskiej pojawiłaby się propozycja wprowadzenia ograniczeń w zużyciu energii, polskie władze zapowiadają sprzeciw. Rząd twierdzi, że przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe mogą same podejmować decyzje, w jaki sposób wykorzystywać energię. Poinformowano również, że w oficjalnych dokumentach Rady na najbliższe posiedzenie nie ma informacji o wprowadzeniu obowiązku oszczędzania.
Górny limit gazu dla gazu z Rosji
Europejski plan uniezależnienia się od paliw z Rosji ma sprawić, by kraj ten nie miał już możliwości manipulowania rynkami energetycznymi. Komisja Europejska chce, aby rosyjski gaz został objęty górnym pułapem cenowym. 200 euro – tyle miałaby wynieść cena za megawatogodzinę energii, która produkowana jest z generatorów zasilanych rosyjskim gazem. Wpływy uzyskane w ten sposób miałyby częściowo wesprzeć gospodarstwa domowe i firmy, które zmagają się z wysokimi cenami energii.
Europejska niezależność energetyczna
Przewodnicząca Komisji Europejskiej twierdzi, że wszystkie podjęte do tej pory działania już teraz zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej. Zwraca jednak uwagę na to, że konieczne może być obniżenie zapotrzebowania na gaz. W Polsce magazyny z gazem są całkowicie wypełnione, jednak rewers z Niemiec sprawił, że zaistniała potrzeba wykorzystywania go.
Europejska niezależność energetyczna jest rzeczywiście coraz większa. Już wcześniej zatrzymano import węgla i ropy. Cały czas zwiększany jest import surowców z innych kierunków. Obecnie Norwegia eksportuje więcej gazu niż Rosja do innych krajów Europy.
Czy możliwe jest wprowadzenie obowiązku oszczędzania energii w Polsce?
Polacy mogą być chwilowo spokojni. Rząd zapewnia, że nie ma w planach obowiązkowego oszczędzania energii w Polsce. Czy czeka nas jesienią zaciskanie pasa, jeśli chodzi o gospodarowanie energią? Niewiele na to wskazuje. Nie wiadomo jednak, co będzie dalej, ponieważ sytuacja gospodarcza nie nastraja optymistycznie. Możliwy jest oczywiście scenariusz, w którym rynek surowców energetycznych się ustabilizuje i nie będzie konieczności wprowadzania żadnych ograniczeń.
Wiele wskazuje na to, że jesienią nie czeka Polaków obowiązkowe oszczędzanie energii. Zapewnienia rządu są w tej sprawie jednoznaczne. Nic również nie zapowiada, aby Komisja Europejska wymusiła na państwach członkowskich Unii przyjęcie takiego rozporządzenia.
- Ceny prądu zamrożone – kto może liczyć na oszczędności?
- Brak mleka w sklepach! Czeka nas kolejny kryzys w branży spożywczej?
- Podwyżka gazu już od października. Na tym nie koniec złych wieści
- Ważna zmiana dla przewoźników. Od maja 2022 roku transport towarów na terenie krajów UE możliwy tylko z odpowiednią licencją
- Tarcza antyinflacyjna 2.0. Przedsiębiorcy bez rozwiązań osłonowych dla biznesu