Podwyżka gazu czeka nas już w październiku. Ceny będą rosnąć i jak informują media, to nie ostatni wzrost w tym roku. Polacy tymczasem borykają się z kolejnymi efektami rosnącej inflacji. Wyższe są ceny chociażby żywności. Zapowiedziana od października podwyżka gazu wyniesie 7,4 proc. O tyle zawnioskowało PGNiG.

Podwyżka gazu. Rośnie cena na WGT

Informację na temat wzrostu cen gazu dla gospodarstw domowych PGNiG przekazało kilka dni temu. Jest to związane ze wzrostem cen tego surowca. W ciągu zaledwie jednego dnia cena gazu na Warszawskiej Giełdzie Towarowej wzrosła aż o 7,4 procent. O tyle właśnie wnioskowało PGNiG.

Dziennikarz RMF FM Michał Zieliński rozmawiał na ten temat także z ekspertem rynku, Wojciechem Jakubikiem. Informacje, które ten przekazał, z pewnością zmartwią wielu Polaków. Okazuje się, że to nie ostatnia zwyżka cen gazu w tym roku. Wzrostu mamy się spodziewać już zimą.

Nowa taryfa gazowa ma być wyższa aż o kilkanaście procent i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Podobna sytuacja ma miejsce w całej Europie. Za całą sytuację, która ma związek z pustymi magazynami, obwinia się Rosję.

Podwyżka gazu. Droższe także jedzenie

Wzrost cen gazu wpływa nie tylko na cenę samego surowca dla polskich gospodarstw domowych. Wskutek wzrostu cen produkcji nawozów, rośnie też cena żywności.

Na podwyżki cen tych ostatnich produktów wpływ ma także rosnąca inflacja. „Rzeczpospolita” informuje, że wielu Polaków zmuszonych jest do zmian w swoich koszykach zakupowych. Badanie aplikacji Moja Gazeta dla dziennika dowodzi, że na napoje wydajemy 70 proc. mniej niż przed rokiem. W przypadku warzyw i owoców sezonowych jest to 52,7 proc. Co najmniej co trzeci badany oszczędza też na maśle, mięsie czy owocach i warzywach całorocznych.

Za: RMF24.pl, PAP, „Rzeczpospolita”

Archiwum: wrzesień 2021
podwyżka gazu