Rozmowa o pracę zalicza się do jednych z najbardziej stresujących okoliczności. Warto o tym pamiętać i stopniowo się do niej przygotować. Jak można to zrobić? Czy wygląd jest naprawdę tak istotny?
Nie jesteśmy zwolennikami zdania, że wygląd jest najważniejszy w życiu. Są jednak sytuacje, kiedy liczy się tzw. pierwsze wrażenie, którego – jak sama nazwa wskazuje – nie będzie ci dane zrobić po raz kolejny. Zalicza się do niego ogólną prezencję, ubiór, ton głosu, ale także gesty i to, co masz do powiedzenia. Uczestnictwo w rozmowach o pracę nie wynika z hobby, lecz z ogromnej chęci otrzymania wymarzonego stanowiska. W tym artykule dowiesz się, jak perfekcyjnie się do niej przygotować pod każdym względem.
Rozmowa o pracę – na co musisz zwrócić uwagę?
Być może to twoja pierwsza rozmowa o pracę lub jesteś już doświadczony w tej kwestii. Bez względu na to, zawsze pamiętaj o kilku najistotniejszych kwestiach, które na pewno wpłyną na końcową decyzję o zatrudnieniu. Przygotowując się do tak ważnego spotkania, zwróć uwagę na:
- wiedzę, którą chcesz przedstawić potencjalnemu pracodawcy (co wiesz o danej firmie i co możesz jej zaoferować);
- ubiór dostosowany do panujących zasad (sprawdź, czy obowiązuje dress-code);
- makijaż – czerwone usta, czy bardziej stonowane kolory;
- paznokcie;
- gesty i mimika twarzy;
- ton głosu.
Odpowiedni ubiór na rozmowę o pracę – niełatwe dylematy
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną jest bardzo ważną kwestią. Przede wszystkim musi zostać dostosowany do stanowiska. Istnieje całe mnóstwo zawodów, gdzie zdecydowanie schodzi na dalszy plan i nie jest w ogóle brany pod uwagę. Są jednak pewne zasady, które warto znać. Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, jest sprawdzenie, czy w miejscu, do którego aplikujesz, obowiązuje dress-code – jeśli tak, sprawa jest bardzo prosta. Dostosuj swój strój do zasad, które panują w wybranej placówce. Z reguły tyczy się to korporacji i stanowisk biurowych. Stylizacja ma znaczenie także podczas bezpośredniej pracy z klientem – podkreśla profesjonalizm.
Pory roku a rozmowa o pracę
Zimowy strój z puchową kurtką, dojazd komunikacją miejską w upalne lato – pory roku i pogoda mogą nieco komplikować twoje wyobrażenie o danej stylizacji. Dostosuj ją do warunków atmosferycznych. Zwróć uwagę na tkaniny, które na siebie zakładasz. Przewiewna bawełna, len, czy nawet wełna to zdecydowanie lepsza opcja niż sztuczny poliester. Nie katuj się pod grubymi warstwami, tylko dlatego, że tak wypada. Każdy element garderoby można odpowiednio dobrać do sytuacji, biorąc pod uwagę porę roku.
Rozmowa o pracę – makijaż
Makijaż to świetny sposób na podkreślenie urody. W szybki i łatwy sposób zakrywa to, co niekoniecznie chcesz pokazać, np. pryszcz na środku czoła. Rozmowa o pracę nie jest czasem na eksperymenty w tej kwestii. Wyjątkiem są miejsca, które tego wymagają – posada konsultanta-makijażysty w popularnej drogerii czy inne artystyczne stanowisko. W kilku krokach możesz wykonać perfekcyjny makijaż. Oto one:
- zadbaj o ujednolicony koloryt skóry, możesz w tym celu wykorzystać podkład czy krem BB – w zależności od potrzeb twojej skóry;
- skóra wydziela więcej sebum w stresujących sytuacjach, nanieś matujący puder na strefę T lub całą twarz;
- nie zapominaj o różu i bronzerze, te elementy podkreślą rysy twarzy i nadadzą charakteru;
- na rzęsy zaaplikuj tusz – może być wodoodporny, będziesz pewna, że nie będzie migrował podczas intensywnego dnia, sprawdź m.in. Maybelline Lash Sensational;
- usta pozostaw neutralne, satynowa lub matowa pomadka w delikatnym odcieniu sprawdzi się najlepiej.
Perfumy – jakie wybrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Perfumy na rozmowie o pracę nie powinny wychodzić na pierwszy plan. Są tylko dodatkiem, który pozwoli ci poczuć się pewniej. Stawiaj na świeże nuty na bazie kwiatów i cytrusów. Unikaj słodkich owoców, które mogłyby zostać uznane za infantylne. Ciężkie, zmysłowe zapachy również warto przeznaczyć na inną okazję. Pamiętaj także o minimalnej ilości produktu. Dwa psiknięcia zdecydowanie wystarczą.
Całkowita prezencja na rozmowie o pracę nie powinna być przypadkowa. Każdy element warto przemyśleć, co na pewno zwiększy twoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady. Pamiętaj o wiedzy merytorycznej, bez której nawet doskonały wygląd się nie obroni.
- Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – poznaj najczęstsze i najbardziej podchwytliwe pytania na rekrutacji
- Rekrutacja zdalna – element pandemii czy zmiana na stałe?
- ZUS Tarnów
- Jak pracownik może wykorzystać urlop na żądanie? Kiedy pracodawca może odmówić jego udzielenia?
- Urlop okolicznościowy – śmierć ojca. Kiedy przysługuje dodatkowy urlop z powodu śmierci bliskich?