Aktualności

Przesyłki z Azji będą droższe. Od 1 lipca będzie doliczany VAT

1 minut(y) czytania

Dr Paweł Selera z Ministerstwa Finansów zakomunikował, że od 1 lipca br. zacznie obowiązywać pakiet VAT e-commerce. Zapis ten oznacza, że zarówno przedsiębiorcy jak i konsumenci państw członkowskich Unii Europejskiej będą musieli dodatkowo zapłacić za drobne towary przesyłane z Azji. Tylko z tego tytułu polski budżet ma zyskać prawie 0,5 mld zł, a w kolejnych latach zysk ma wzrosnąć ponad dwukrotnie w skali roku.

Zdaniem dyrektora departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów, wdrożenie pakietu VAT e-commerce jest jednym z najważniejszych zmian w przepisach o VAT od momentu dołączenia Polski do Unii Europejskiej:

„Z jednej strony nastąpi uszczelnienie systemu, zwłaszcza w przypadku drobnych przesyłek z Dalekiego Wschodu (do wartości 150 euro), z drugiej – wprowadzane są ułatwienia w rozliczeniu VAT. Importowane z Azji drobne towary, które do tej pory nie zawierały podatku VAT, od 1 lipca będą opodatkowane”.

Kto będzie płacił podatek

Pakiet VAT e-commerce ma także na celu uszczelnienie systemu. Obecne dyrektywy ustalają, że miejscem opodatkowania jest kraj, do którego nadana jest przesyłka. W przypadku jeżeli dostawca przekroczy progi obrotów (ustalane indywidualnie przez każde państwo), to musi się zarejestrować dla celów VAT. Od 1 lipca prawo podatkowe wprowadza WSTO (wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość), który ujednolica próg obrotów w całej Unii na poziomie 10 tys. euro. Po przekroczeniu tej granicy miejscem dostawy i opodatkowania takich transakcji stanie się kraj konsumenta. Zapis ten może stanowić nie lada rewolucję, ponieważ w poszczególnych państwach pułap ten wynosi nawet 100 tys. euro.

Ministerstwo Finansów szacuje zysk w wysokości 482 mln zł w tym roku, a w kolejnych latach ma on wynieść ok. 1,2 mld zł. Resort zakłada, że przez 10 lat budżet uzyska dodatkowe ponad 10 mld zł.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *