Aktualności

Ekonomiści z Credit Agricole prognozują wzrost PKB w Polsce o 1,5 proc.

1 minut(y) czytania

Według analityków Credit Agricole środki z Krajowego Planu Odbudowy nie wpłyną znacząco na wzrost gospodarczy, aczkolwiek będzie procentował w kolejnych latach. W dzisiejszym komunikacie, Rada Ministrów przesłała do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia Krajowy Plan Odbudowy. W sumie pieniądze z grantów z KPO wpłyną na skumulowany wzrost PKB w latach 2021-2027 o 1,5 proc.

Przesłany przez Radę Ministrów do Komisji Europejskiej podsumowanie sugeruje, że kwota do zagospodarowania przez Polskę wyniesie 35,97 mld euro. Na tę kwotę składają się pożyczki o wartości 12,1 mld euro, natomiast pozostała część zostanie rozdzielona w formie dotacji. Raport zawiera również prognozę wykorzystania środków z tego planu. Rząd w tym roku planuje wykorzystać 2,7 proc. pieniędzy z KPO. W przyszłym roku wykorzystane pieniądze mają wzrosnąć do 14,6 proc. całości, by w latach 2023-2025 zagospodarować po ok. 22-23 proc. środków. W 2026 roku zaś, ilość przeznaczonej kwoty spadnie do 15,9 proc.

PKB Polski wzrośnie o 1,5 proc.

Na podstawie ujawnionych danych ekonomiści z Credit Agricole przygotowali analizę, w której czytamy:

„Szacujemy, że środki z grantów przyczynią się do zwiększenia skumulowanego wzrostu PKB Polski w latach 2021-2027 o 66 mld euro, co stanowi 1,5 proc. prognozowanego przez nas skumulowanego wzrostu PKB w Polsce w tym okresie”.

Analitycy spodziewają się, że wpływ pieniędzy z KPO na wzrost gospodarki będzie najbardziej widoczny w latach 2022 i 2023. Ostatecznie wzrost PKB ma zwiększyć się z 4,6 proc. w 2021 roku do 4,9 proc. w roku przyszłym.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił, że w 2020 roku realny PKB zmniejszył się o 2,7 proc.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *