Według analityków Credit Agricole środki z Krajowego Planu Odbudowy nie wpłyną znacząco na wzrost gospodarczy, aczkolwiek będzie procentował w kolejnych latach. W dzisiejszym komunikacie, Rada Ministrów przesłała do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia Krajowy Plan Odbudowy. W sumie pieniądze z grantów z KPO wpłyną na skumulowany wzrost PKB w latach 2021-2027 o 1,5 proc.
Przesłany przez Radę Ministrów do Komisji Europejskiej podsumowanie sugeruje, że kwota do zagospodarowania przez Polskę wyniesie 35,97 mld euro. Na tę kwotę składają się pożyczki o wartości 12,1 mld euro, natomiast pozostała część zostanie rozdzielona w formie dotacji. Raport zawiera również prognozę wykorzystania środków z tego planu. Rząd w tym roku planuje wykorzystać 2,7 proc. pieniędzy z KPO. W przyszłym roku wykorzystane pieniądze mają wzrosnąć do 14,6 proc. całości, by w latach 2023-2025 zagospodarować po ok. 22-23 proc. środków. W 2026 roku zaś, ilość przeznaczonej kwoty spadnie do 15,9 proc.
PKB Polski wzrośnie o 1,5 proc.
Na podstawie ujawnionych danych ekonomiści z Credit Agricole przygotowali analizę, w której czytamy:
„Szacujemy, że środki z grantów przyczynią się do zwiększenia skumulowanego wzrostu PKB Polski w latach 2021-2027 o 66 mld euro, co stanowi 1,5 proc. prognozowanego przez nas skumulowanego wzrostu PKB w Polsce w tym okresie”.
Analitycy spodziewają się, że wpływ pieniędzy z KPO na wzrost gospodarki będzie najbardziej widoczny w latach 2022 i 2023. Ostatecznie wzrost PKB ma zwiększyć się z 4,6 proc. w 2021 roku do 4,9 proc. w roku przyszłym.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił, że w 2020 roku realny PKB zmniejszył się o 2,7 proc.
- Obowiązkowe oszczędzanie energii w Polsce – czy czeka nas jesienią?
- Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł
- Grant relokacyjny – 10 tys. zł dofinansowania na pracownika dla przedsiębiorców z sektora MŚP
- Spadek liczby osób bezrobotnych. Resort pracy przedstawił najnowsze dane.
- GUS: Zdecydowany wzrost inflacji w kwietniu. Najbardziej podrożały usługi finansowe, paliwo i śmieci