Shopee wycofuje się z Polski – ta informacja zelektryzowała użytkowników platformy. Jednak czy można się dziwić, biorąc pod uwagę ostatnie decyzje giganta branży e-commerce? Nie sprawdził się agresywny marketing, który miał być kluczem do osiągnięcia sukcesu.
Dlaczego Shopee wycofuje się z Polski? Firma, która przebojem (dosłownie) wdarła się na polski rynek e-commerce, ewakuuje się znad Wisły. Nie pomogły reklamy wykorzystujące nośne melodie i proste teksty. Wiemy, że platforma Shopee Polska skończy działalność 13 stycznia 2023 r.
Platforma Shopee wycofuje się z Polski
O tym, że platforma Shopee wycofuje się z Polski, poinformowano użytkowników lakonicznym komunikatem na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych:
„Z żalem informujemy, że platforma Shopee Polska kończy działalność. Od 13 stycznia 2023 r. godz. 23:59 możliwość składania nowych zamówień za pośrednictwem platformy Shopee Polska zostanie wstrzymana. (….)”
Dalej czytamy, że zamówienia złożone do tego czasu zostaną zrealizowane jak zwykle, a użytkownicy będą mogli liczyć na wsparcie działu obsługi klienta. Jednak zamknięcie Shopee Polska oznacza nie tylko pożegnanie się z tanimi zakupami. Pracę traci ponad 200 osób, które zatrudniała platforma.
Do sieci wyciekły już informacje z przebiegu spotkania, jakie w czwartkowy poranek zorganizował z pracownikami Ian Ho, pełniący funkcję dyrektora polskiego oddziału. Według niego przyczyną są makroekonomiczne uwarunkowania w regionie. Natomiast prezes globalnego Shopee Chris Feng pisał w mailu do pracowników, że ma zamiar skupić się na rozwijaniu biznesu w Ameryce Łacińskiej oraz Azji, gdzie widzi większy potencjał. Tym samym firma wycofuje się nie tylko z Polski, ale z całej Europy!
Czy rzeczywiście jest to zaskoczenie?
Jeśli weźmiemy pod uwagę wcześniejsze posunięcia, czwartkowy komunikat o wycofaniu Shopee z Polski nie powinien być dużym zaskoczeniem. Przypominamy, że firma już w październiku 2022 roku podjęła działania zmniejszające liczebność polskiego zespołu o jedną trzecią.
Mimo że Shopee działało wtedy nieco ponad rok, podjęto decyzję o zwolnieniach. Szef polskiego oddziału tłumaczył to uwarunkowaniami biznesowymi. Shopee za wszelką cenę dąży do rentowności, którą w naszym regionie trudno jest osiągnąć. Polska filia została więc poświęcona, by mogła osiągnąć swoje globalne założenia.
Wcześniej to stało się m.in. we Francji oraz Hiszpanii, gdzie usługi platformy promował sam Cristiano Ronaldo.
Jak platforma Shopee chciała podbić polski rynek?
W piątek 13 stycznia 2023 r. kończy się krótka historia Shopee Polska. Azjatycka platforma e-commerce działała od września 2021 – jednak przez ten czas udało jej się zapisać w pamięci odbiorców. Duża w tym zasługa agresywnego marketingu.
Według wyliczeń branżowego portalu mediowego, posługującego się danymi zebranymi przez Nielsen Audience Measurement, przed majówką 2022 wyemitowano 31 592 spoty telewizyjne. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie nie fakt, że zajęło to tylko 18 dni. Do tego dochodziły również kampanie internetowe.
Poza tym do świadomości polskiego konsumenta firma chciała trafić, wykorzystując znane twarze. W rocznicę wejścia na nasz rynek ogłoszono, że pierwszym ambasadorem platformy został Sławomir. Jego sceniczny wizerunek doskonale pasował do charakteru Shopee.
Shopee – co wiemy o azjatyckim gigancie?
Shopee jest globalnym gigantem, który na szczyt dotarł w rekordowym czasie. Firma powstała w 2015 roku w Singapurze i szybko stała się jedną z największych platform e-commerce na kontynencie azjatyckim.
Obecnie należy do SeaLtd., konglomeratu wydającego gry. Według branżowych mediów to właśnie kłopoty na polu gamingowym miały przyczynić się do cofnięcia ekspansji z rynków europejskich. Dochód ze sprzedaży gier pozwalał bowiem na inwestowanie w Shopee.
Fakt, że Shopee wycofuje się z Polski, mógł być sporym zaskoczeniem dla użytkowników tej platformy, którzy nie śledzili doniesień branżowych. Teraz muszą pożegnać się z tanimi zakupami, na co mają czas do 13 stycznia – godziny 23:59.
- Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł
- Poczta Polska ma duży kłopot. Pracownicy zapowiadają strajki, a przychody spadają
- Przesyłki z Azji będą droższe. Od 1 lipca będzie doliczany VAT
- Polski Ład: nauczyciele rozczarowani niższym wynagrodzeniem. Rzecznik rządu odpowiada
- Polski Ład. Liczne zmiany, które przyczynią się do największej podwyżki podatków w historii dla przedsiębiorców