Prowadzisz własną działalność? Poznaj skuteczne metody na obniżenie kosztów i zobacz, jakie działania warto wprowadzić, aby wydatki były jak najmniejsze.
Zastanów się, czy firmowy lokal jest rzeczywiście niezbędny
Obecnie na rynku funkcjonuje wiele działalności internetowych. Oznacza to, że w wielu przypadkach fizyczne biuro nie jest konieczne. Dobrym rozwiązaniem jest biuro wirtualne, czyli całkowity outsourcing obsługi biurowej. Metoda ta pozwoli ci nie tylko zredukować koszty związane z wynajmem, ale także te związane z zatrudnieniem pracowników.
W przypadku gdy biuro jest ci niezbędne, staraj się wynegocjować cenę najmu, szczególnie jeśli sporo inwestujesz, na przykład poprzez zakup drogich sprzętów, które montowane są na stałe.
Postaw na sprzęt z drugiej ręki
Nie od dziś wiadomo, że sprzęt taki jak laptopy czy drukarki jest niezwykle drogi, szczególnie jeśli zależy ci na jakości. Dobrym rozwiązaniem jest więc zakup sprzętu z drugiej ręki. Dzięki temu możesz stać się posiadaczem urządzeń naprawdę wysokiej jakości za pieniądze, za które niewiele byś kupił, decydując się na nowy sprzęt.
Dzięki tej opcji możesz postawić między innymi na modele z najwyższych linii biznesowych, jak Dell Lattitude bądź Precision lub Lenovo ThinkPad. Dzięki tym urządzeniom praca będzie zdecydowanie bardziej efektywna, co zdecydowanie przełoży się na funkcjonowanie firmy.
Zdecyduj się na bezpłatne konto firmowe
Jest to niezwykle proste zadanie, które pozwoli ci sporo zaoszczędzić. Wiele banków posiada specjalną ofertę dla firm, gdzie otwarcie oraz prowadzenie konta, przelewy międzypaństwowe czy wypłata gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie jest bezpłatna. W przypadku firmy, gdzie intensywnie realizuje się przelewy i transakcje jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie.
Skorzystaj z ulg i obniż swoje składki ZUS
Obecnie dostępnych jest kilka ulg i programów, z których możesz skorzystać, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją działalność. Dzięki nim przez kilka miesięcy w ogóle nie musisz płacić składek ZUS lub będą one znacznie obniżone. Zapoznaj się dokładnie z oficjalnymi rozporządzeniami i zobacz, która opcja jest odpowiednia dla ciebie i która najbardziej ci się opłaca.
Kontroluj swoje wydatki i staraj się negocjować ceny
Szczególnie na początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej możesz czuć się zagubiony. Warto więc kontrolować wszystkie wydatki. Dzięki temu możesz przeanalizować swoje działania krok po kroku i zobaczyć, co pochłania największą ilość pieniędzy i czy istnieje możliwość obniżenia tych kosztów. Często nie zdajesz sobie sprawy, jak duże sumy przeznaczone są na zbędne działania i przy lepszej organizacji wydatki te można zredukować nawet o połowę.
Warto również, niezależnie od tego, czy zamawiasz produkty z hurtowni, czy płacisz za reklamę, negocjować cenę. Jest to szczególnie istotne, jeśli w grę wchodzą duże sumy, gdyż dobra strategia targowania się pozwoli ci zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy.
Tańsze szkolenia pracowników
Jeśli zatrudniasz pracowników, dobrym rozwiązaniem jest próba znalezienia szkoleń w lepszej cenie. Wiele tego rodzaju działań oferowanych jest w ramach funduszy europejskich, co już generuje pewne oszczędności. Co więcej, ciekawą opcją są obecnie szkolenia online, które już z zasady kosztują mniej niż w wersji stacjonarnej, a po drugie pozwalają na redukcję kosztów związanych z transportem do innego miasta, w którym ma się odbyć szkolenie, zakwaterowaniem czy wyżywieniem pracownika.
Prowadzenie własnej działalności wiąże się z dużymi kosztami i, szczególnie na początku, możesz mieć problemy z odnalezieniem się w tej sytuacji. Istnieją jednak pewne konkretne rozwiązania, które pomogą ci zaoszczędzić na naprawdę istotne wydatki czy inwestycje. Warto je zastosować i obniżyć koszty związane z prowadzeniem własnego biznesu.
- Jak założyć firmę? Od własnej działalności dzieli cię już tylko 6 prostych kroków!
- Załóż własny biznes! Samozatrudnienie staje się coraz popularniejsze
- Pasywa – definicja, rodzaje oraz wszystko, co warto o nich wiedzieć
- Dofinansowanie dla samozatrudnionych – komu przysługuje dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?
- Do czego służy numer REGON i jak go uzyskać?