Profil zaufany a podpis elektroniczny – czym się różnią? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sam, czym jest podpis zaufany i co ma wspólnego z profilem.
Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że każdy wniosek, który składasz przez internet do organów państwowych, musi być przez ciebie podpisany. Jeszcze do niedawna konieczne było drukowanie dokumentów, pozostawianie na nich swojej sygnatury oraz ich późniejsze skanowanie. Proces ten był zarówno czasochłonny, jak i kosztowny, dlatego spora część osób od niego odeszła. Jakie są różnice, jeśli chodzi o profil zaufany a podpis elektroniczny? Sprawdź niezbędne informacje!
Profil zaufany – niezbędne informacje
Zanim dowiesz się, co różni profil zaufany a podpis elektroniczny, musisz poznać każdą z propozycji. Na początek weź pod lupę profil zaufany, który jest znacznie bardziej powszechny. Pozwala ci niemalże wyłącznie załatwiać sprawy urzędowe. Jakie są podstawowe działania, które można przeprowadzić z pomocą elektronicznego podpisu ePUAP? To między innymi:
- rejestracja samochodu;
- złożenie wniosku o dotację z Unii Europejskiej;
- zarejestrowanie działalności gospodarczej;
- wnioskowanie o dowód osobisty;
- złożenie dokumentu o świadczenia socjalne;
- załatwienie wszelkich formalności związanych z adopcją dziecka lub zawarciem małżeństwa;
- śledzenie przebiegu spraw alimentacyjnych;
- zapłacenie mandatu;
- wniesienie opłat skarbowych.
Różnice, które dzielą profil zaufany a podpis elektroniczny, dotyczą także ich zakładania. Jak założyć ten pierwszy?
Profil zaufany – jak go założyć?
Na początku skup się na podpisie ePUAP i tym, jak założyć profil zaufany, a podpis elektroniczny poznasz za chwilę. Aby móc korzystać z konta ePUAP, musisz jedynie wykonać kilka określonych kroków.
Zacznij od założenia konta w serwisie pz.gov.pl. Kiedy to zrobisz, będziesz mógł udać się do punktu, który zostanie ci wskazany. Najczęściej będzie to ZUS, urząd gminy lub skarbowy. Masz 14 dni, aby to zrobić i potwierdzić swoją tożsamość.
Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie swojego banku do tego celu. Dzięki temu będziesz w stanie zaoszczędzić sporo czasu. Pamiętaj jednak, że nie każdy bank pozwala na logowania na profil zaufany. A podpis elektroniczny – czym charakteryzuje jego działanie i jak się go zakłada?
Na co pozwala ci podpis elektroniczny?
Elektroniczny podpis zaufany to rozwiązanie, które pozwala ci na załatwianie zarówno spraw prywatnych, jak i administracyjnych. Do tej grupy zalicza się między innymi:
- podpisywanie wszelkiego rodzaju umów;
- załatwianie transakcji biznesowych;
- branie udziału w przetargach online;
- zdalne przesyłanie faktur i wiele więcej.
Narzędzie to możesz wykorzystać do podpisywania umów w formacie WORD, PDF, a nawet e-maili. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że opisywane rozwiązanie jest bardzo przydatne w trakcie prowadzenia jakiegokolwiek biznesu.
Czym właściwie jest podpis kwalifikowany? Sygnatura ta to nic innego jak dane, które umożliwiają elektroniczną identyfikację twojej osoby. Podpis elektroniczny ma taką samą wagę prawną, co odręczny – to niezaprzeczalna zaleta tego narzędzia.
Wiesz już, jak założyć profil zaufany. A podpis elektroniczny? Czy też można to zrobić za pośrednictwem banku? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana i, niestety, droższa.
Jak utworzyć podpis elektroniczny?
Aby tego dokonać, musisz udać się do jednego z kwalifikowanych dostawców usług zaufania. Lista firm, która się tym zajmuje, jest ograniczona, a dostęp do niej znajdziesz na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że w przeciwieństwie do profilu zaufanego, podpis elektroniczny to narzędzie płatne.
Wiesz więc, jak zrobić podpis elektroniczny, ale ile on może kosztować? Konkretna cena zależna jest od wybranego dostawcy oraz zestawu, jednak w większości wypadków waha się w okolicach 300 złotych za rok.
Zarówno podpis elektroniczny, jak i profil zaufany to sprawdzone oraz wygodne rozwiązania. Pozwalają ci one na zaoszczędzenie wiele czasu oraz pieniędzy, dlatego naprawdę warto się na nie zdecydować. Do spraw urzędowych wystarczy ci profil zaufany, jednak warto mieć oba, zwłaszcza gdy prowadzisz firmę.
- Podpis elektroniczny – furtka do załatwiania spraw przez internet
- Kwalifikowany podpis elektroniczny – cena i zakres możliwości certyfikatu. Ile kosztuje podpis elektroniczny?
- Podpis kwalifikowany – co to jest i jakie ma zalety?
- Jak działa podpis elektroniczny? Sprawdź!
- Podpis cyfrowy – co musisz wiedzieć na jego temat?