Polski Ład. Terminale płatnicze rozpowszechniają transakcje bezgotówkowe co nakłada rzekomy obwiązek ich posiadania przez firmy. Rzekomy, ponieważ eksperci na łamach „Dziennik Gazeta Prawna” są odmiennego zdania. Wszystko to za sprawą interpretacji ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r.
Polski Ład. Terminale płatnicze nie będą obowiązkowe? Diabeł tkwi w interpretacji przepisów
Zgodnie z nowelizacją ustawy PIT i CIT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., przedsiębiorcy muszą zapewnić możliwość zapłaty „przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych” w każdym miejscu, w którym faktycznie wykonują działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy zgodnie uważali, że chodzi tu o terminale płatnicze, lecz jak zwracają uwagę specjaliści w „DGP” terminal płatniczy i instrument płatniczy to dwa różne pojęcia, a terminal jest tylko jednym z wielu takich instrumentów. Instrument płatniczy to bowiem – zgodnie z brzmieniem ustawy – „zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywanych przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego”.
Polski Ład. Terminale płatnicze – czym można je zastąpić
I tu pojawia się pytanie. Skoro terminale płatnicze nie są konieczne, to jak przedsiębiorcy mają umożliwić transakcje bezgotówkowe? Alternatywnym rozwiązaniem może być laptop lub smartfon. W takiej sytuacji konsument mógłby dokonać płatności np. za pomocą aplikacji bankowej. Kupujący mógłby również zapłacić za towar lub usługę poprzez przelew bankowy. Eksperci zaznaczają jednak, że taka opcja nie jest równoznaczna z udostępnianiem własnego urządzenia konsumentowi. Wystarczy, że komputer lub inne urządzenie mobilne posiadałby sam klient. Fachowcy wskazują, że chodzi o samo umożliwienie dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej. Czyli de facto – o zgodę przedsiębiorcy na zapłatę np. przelewem bankowym.
Polski Ład. Terminale płatnicze i integracja z kasą fiskalną nie dotyczy każdego przedsiębiorcy
Istotną kwestią jest również integracja terminala z kasą rejestrującą, co będzie obowiązkiem przedsiębiorców od 1 lipca 2022 r. Jeśli tego nie dokonają wówczas grozi im kara w wysokości 5 tys. zł. Warto jednak podkreślić, że taka powinność obowiązuje jedynie w sytuacji, gdy firma będzie wykorzystywać terminal płatniczy do przyjmowania należności ewidencjonowanych na kasach rejestrujących online. Pozostałych firm taki obowiązek nie będzie dotyczyć.
Źródło: bezprawnik.pl
- Polski Ład. Liczne zmiany, które przyczynią się do największej podwyżki podatków w historii dla przedsiębiorców
- Ogłoszono wyrok TSUE w sprawie kredytów we frankach
- Przedsiębiorcy do końca grudnia muszą złożyć odpowiednie sprawozdania skarbówce
- Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł
- Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów