Aktualności

Polski Ład. Zmiany podatkowe w programie PiS. Krysiak: „Podniesienie kwoty wolnej, jak i drugiego progu podatkowego, będzie silnie oddziaływać na dochody ludności”

1 minut(y) czytania

Polski Ład. Wczoraj (tj. 8 września) Rada Ministrów przyjęła zmiany w programie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Modyfikacje dotyczą m.in zmian podatkowych jak chociażby zwiększenie kwoty wolnej od podatku, podwyższenie drugiego progu podatkowego czy zmianę sposobu naliczania składki zdrowotnej przez firmy. Dr Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana i SGH jest zdania, że wprowadzony pakiet poprawek sprzyja firmom z sektora MŚP.

Polski Ład. Podniesienie kwoty wolnej od podatku kluczowym rozwiązaniem

Na temat zmian w ustawie dot. Polskiego Ładu wypowiedział się Dr Zbigniew Krysiak. Ekspert wskazał, że kluczowe było podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenie z 85 tys. do 120 tys. zł progu podatkowego. Dzięki temu zarabiający w tym przedziale zapłacą podatek w wysokości 17%, a nie jak to było wcześniej ustalone 32%:

„Podniesienie kwoty wolnej, jak i drugiego progu podatkowego, będzie silnie oddziaływać na dochody ludności. Przykładowo kwota wolna oddziałuje na miliony ludzi, którzy mają w sumie niewielkie dochody. Dzięki wyższej kwocie wolnej powstanie duży wolumen pieniądza, który pójdzie na rynek, choć te środki nie będą wydawane na dobra luksusowe, tylko na bieżące usługi i dobra” – powiedział Dr Krysiak.

Polski Ład będzie sprzyjać przedsiębiorcom z sektora MŚP

Ekspert jest zdania, że wprowadzone zmiany są pozytywne także z perspektywy przedsiębiorców:

„Będzie to pewnego rodzaju rekompensata dla tych przedsiębiorstw, które będą płacić składkę zdrowotną, mimo że nie będą mogły jej odliczyć. Mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, który powiększa ten +tort+ dla wszystkich, czyli i również przychody. Mam wrażenie, że wielu przedsiębiorców o tym zapomina”.

Krysiak odniósł się także do kwestii kładki zdrowotnej dla firm. Jak stwierdził zainteresowany, propozycja rządu stanowi pewnego rodzaju kompromis. Ponadto specjalista pozytywnie ocenił liberalizację przepisów dot. tzw. estońskiego CIT-u:

„Moim zdaniem w tej sprawie rozluźnione powinny zostać wszelkie warunki, ponieważ estoński CIT dotyczy celów inwestycyjnych i innowacyjnych. Budżet państwa przetrwa bez tych dochodów, a estoński CIT pozwoli na większą kapitalizację firm” – podsumował.

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *