Polski Ład. Wczoraj (tj. 8 września) Rada Ministrów przyjęła zmiany w programie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Modyfikacje dotyczą m.in zmian podatkowych jak chociażby zwiększenie kwoty wolnej od podatku, podwyższenie drugiego progu podatkowego czy zmianę sposobu naliczania składki zdrowotnej przez firmy. Dr Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana i SGH jest zdania, że wprowadzony pakiet poprawek sprzyja firmom z sektora MŚP.
Polski Ład. Podniesienie kwoty wolnej od podatku kluczowym rozwiązaniem
Na temat zmian w ustawie dot. Polskiego Ładu wypowiedział się Dr Zbigniew Krysiak. Ekspert wskazał, że kluczowe było podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenie z 85 tys. do 120 tys. zł progu podatkowego. Dzięki temu zarabiający w tym przedziale zapłacą podatek w wysokości 17%, a nie jak to było wcześniej ustalone 32%:
„Podniesienie kwoty wolnej, jak i drugiego progu podatkowego, będzie silnie oddziaływać na dochody ludności. Przykładowo kwota wolna oddziałuje na miliony ludzi, którzy mają w sumie niewielkie dochody. Dzięki wyższej kwocie wolnej powstanie duży wolumen pieniądza, który pójdzie na rynek, choć te środki nie będą wydawane na dobra luksusowe, tylko na bieżące usługi i dobra” – powiedział Dr Krysiak.
Polski Ład będzie sprzyjać przedsiębiorcom z sektora MŚP
Ekspert jest zdania, że wprowadzone zmiany są pozytywne także z perspektywy przedsiębiorców:
„Będzie to pewnego rodzaju rekompensata dla tych przedsiębiorstw, które będą płacić składkę zdrowotną, mimo że nie będą mogły jej odliczyć. Mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, który powiększa ten +tort+ dla wszystkich, czyli i również przychody. Mam wrażenie, że wielu przedsiębiorców o tym zapomina”.
Krysiak odniósł się także do kwestii kładki zdrowotnej dla firm. Jak stwierdził zainteresowany, propozycja rządu stanowi pewnego rodzaju kompromis. Ponadto specjalista pozytywnie ocenił liberalizację przepisów dot. tzw. estońskiego CIT-u:
„Moim zdaniem w tej sprawie rozluźnione powinny zostać wszelkie warunki, ponieważ estoński CIT dotyczy celów inwestycyjnych i innowacyjnych. Budżet państwa przetrwa bez tych dochodów, a estoński CIT pozwoli na większą kapitalizację firm” – podsumował.
- Polski Ład. Liczne zmiany, które przyczynią się do największej podwyżki podatków w historii dla przedsiębiorców
- Zmiany podatkowe 2022. Pracownicy z wyższą pensją będą stratni
- Polski Ład: ulga dla klasy średniej. Przywilej, z którego będą mogli skorzystać nieliczni
- Polski Ład: nauczyciele rozczarowani niższym wynagrodzeniem. Rzecznik rządu odpowiada
- ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%