Pracownicy mogą szykować się na przyszłoroczne podwyżki płac. Pracodawcy zaplanowali wzrost wynagrodzeń o 3,8%. To więcej o 0,3% niż wynikało to z prognoz przeprowadzonych w czerwcu przez firmę doradczą Willis Towers Watson (WTW), które w Polsce objęło 379 firm, w większości prywatnych spółek z zagranicznym kapitałem i dużych krajowych przedsiębiorstw. Niestety na wyższe pensje mogą liczyć jedynie wybrani.

Podwyżki płac w 2022 r. mogą sięgać nawet 7%

Co ciekawe raport WTW podkreśla, że planowany wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż szacowana przyszłoroczna inflacja, która według NBP ma wynosić 3,4%. Krzysztof Gugała, dyrektor działu talenty i wynagrodzenia w WTW Polska wskazuje też, że poszczególne przedsiębiorstwa zamierzają podnieść płace nawet o 7%. Mowa tu głównie o firmach budowlanych i technologicznych.

Podwyżki płac w 2022 r. „Top performers” zostaną wyróżnieni

Sowite podwyżki obejmą jednak tylko wybranych. Jak możemy przeczytać w „Rzeczpospolitej”:

„Najwięcej dostają najcenniejsi dla firmy, tzw. top performers. W tym roku ich podwyżki były w Polsce średnio 2,4 razy większe niż te, które trafiły do pozostałych pracowników. W rezultacie połowa budżetu podwyżkowego przypada na jedną trzecią kluczowych pracowników – na strategiczne zespoły i stanowiska w firmach”.

Wiele też zależy od branży. W poszczególnych segmentach rośnie popyt na pracownika, co może zaowocować nawet dwukrotnością pensji. Taki proces można zaobserwować w budownictwie, branży IT czy centrach usług dla biznesu. Duży wpływ ma również praca zdalna, która otworzyła dla polskich specjalistów rynek międzynarodowy. Z raportu firmy Devire wynika, że niemal połowa ekspertów IT otrzymała w ciągu ostatniego roku propozycję pracy od firmy, która nie ma biura ani przedstawicielstwa w Polsce.

Archiwum: wrzesień 2021
Podwyżki płac w 2022 roku