Prowadzenie biznesu międzynarodowego jest niezwykle trudne. Warto wybrać w tym celu odpowiednie państwo. Sprawdź, jak podatek w Szwajcarii będzie rozliczany przez odpowiednie urzędy!
Szwajcaria jest znana ze swojego wyjątkowego charakteru również na tle innych państw Europy. Przede wszystkim jest to państwo, które jako federacja nie przynależy do innych organizacji międzynarodowych (np. do UE), a jednocześnie składa się aż z 26 obszarów (tzw. kantonów), choć nie jest to wielki kraj. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wygląda tam system podatkowy. Dlaczego warto płacić podatek w Szwajcarii?
Co wyróżnia Szwajcarię jako kraj?
Podział federalny na 26 kantonów niesie za sobą określone skutki. Przede wszystkim obywatel w jednym kantonie może podlegać innym zasadom podatkowym aniżeli w drugim. Oznacza to, że nie ma tu jednolitego systemu podatkowego, a zatem urzędy nie będą pobierać takiego samego podatku dochodowego. Walutą jest frank szwajcarski (CHF).
Szwajcarski system podatkowy – jak jest podzielony?
Pracując w Szwajcarii, powinieneś mieć świadomość tego, że federalny podatek w Szwajcarii jest zróżnicowany i dzieli się na trzy składowe obciążenia. Wymienia się:
- podatek federalny;
- podatek kantonowy;
- podatek gminny.
Co więcej, podatek od zysku inaczej wygląda w przypadku mieszkańców, a inaczej w przypadku obcokrajowców. Pozorne skomplikowanie nie zmienia jednak faktu, że kantonalny podatek od zysków kapitałowych dla większości jest ewidentnym rajem podatkowym. Dlaczego? Przede wszystkim umowa z Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania umożliwia również negocjowanie oprocentowania tego, jakie obciążenie podatkowe w praktyce będzie obowiązywać.
Podatek u źródła dla obcokrajowców – co to takiego i na czym polega?
Szwajcarzy w swoim urzędzie skarbowym postanowili zastosować uproszczoną formę opodatkowania dla obcokrajowców, którzy podejmują się pracy tymczasowej. Takie osoby, które pracują tu krócej niż 183 dni (czyli mniej niż pół roku), są objęte tzw. podatkiem u źródła, który nazywany jest Quellensteuer. Co to właściwie znaczy w kontekście płacenia podatku w Szwajcarii?
Oznacza to, że na terenie całej Szwajcarii należny podatek dochodowy jest potrącany przez pracodawcę z wynagrodzenia. Sprawia to, że podatnik nie musi się kłopotać samodzielnym kontaktowaniem z urzędem skarbowym, a co więcej, jest on również zwolniony ze składania rocznej deklaracji podatkowej. Dalej jednak będzie podlegać opodatkowaniu właściwemu dla kantonu, w którym znajduje się jego miejsce zamieszkania lub gdzie siedzibę ma pracodawca. Organy podatkowe analizują również sytuację wyznaniową i religijną podatnika, co sprawia, że każdy obcokrajowiec może ostatecznie podlegać innemu opodatkowaniu w Szwajcarii.
Podatek dochodowy od osób fizycznych mających miejsce zamieszkania w Szwajcarii – zasady dla rezydentów
Jeśli obcokrajowiec przebywa na terenie Szwajcarii ponad 183 dni (czyli ponad pół roku) i zarabia ponad 120 000 franków szwajcarskich rocznie, a także ma pozwolenie na pracę typu C, może rozliczać się na dokładnie tych samych zasadach, co rodowici Szwajcarzy. Będzie mógł również odliczyć do celów podatkowych te same ulgi, co obywatele Szwajcarii. Jakie podatki są nakładane przez państwo? Przede wszystkim trzeba opłacić federalny podatek, który jest progresywny. Oznacza to, że wysokość podatku w Szwajcarii zależy od dochodów. Oprocentowanie jest różne, zależnie od tego, czy to dotyczy osób samotnych, czy też małżonków z małoletnim dzieckiem.
Podatek kantonowy
Pozorna atrakcyjność stawek podatkowych nie powinna przyćmiewać faktu, że jest to dopiero pierwszy z trzech systemów obciążenia ze strony fiskusa. Dalej mówi się o podatku kantonowym, który czasem (choć nie zawsze) jest uzupełniany przez gminny. W tym przypadku fiskus uwzględnia:
- rodzinę podatnika;
- jego wyznanie;
- ulgi mu przysługujące.
To też wyraźnie wpływa na ostateczną wysokość stawek podatkowych. Zaznacza się, że dla osób prawnych i fizycznych stawki mogą się różnić w zależności od kantonu od 4,5 do 16%.
Podatek w Szwajcarii – jak opodatkować przedsiębiorstwo?
Wszelkiego rodzaju rozliczenia, w tym podatek od wartości dodanej na terenie Szwajcarii, nie interesują osób, które są objęte podatkiem Quellensteuer. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy chcesz być traktowany jako rezydent. W takim przypadku osoba z miejscem zamieszkania w Szwajcarii może prowadzić firmę na podobnych zasadach, jeśli przedsiębiorstwo ma siedzibę w tym kraju. W takiej sytuacji zeznanie podatkowe jest konieczne do złożenia tak, jakby to było w Polsce, choć wartości netto swoich dochodów zaobserwujesz jako wyższe niż po rozliczeniu z polskim urzędem skarbowym.
Stawka podatku – federalny oraz kanton to wszystko? Dochód a podatek VAT w Polsce
Co z rezydentami z Polski, którzy mają dochody w Szwajcarii i chcą wykazać to w zeznaniu PIT w Polsce? W takim przypadku obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania łącząca nasz kraj ze Szwajcarią. Oznacza to, że dochód zagraniczny nie podlega opodatkowaniu i jedynie ma znaczenie dla wyliczenia stopy procentowej w Polsce. Tak samo podatki od spadków i darowizn w ojczyźnie nie wpłyną na wysokość nominalną, jaką ma podatek w Szwajcarii. Cały czas jednak obowiązuje pobieranie podatku od osób prawnych.
Zwrot podatku – na co może liczyć podatnik w Szwajcarii?
Choć podatek w Szwajcarii opłaca pracodawca (jeśli nie ma mowy o rezydencie), wciąż jednak podatnik może złożyć deklarację do fiskusa. W ten sposób może ubiegać się o zwrot podatku szwajcarskiego. A jaka jest sytuacja małżeństwa? Jeśli ktoś wraz z małżonkiem podlega opodatkowaniu w Szwajcarii, nie może rozliczać się samodzielnie niezależnie od tego, jaka forma uiszczania podatku byłaby korzystniejsza.
Podatek w Szwajcarii w głównej mierze jest zależny od tego, jak długo mieszkasz i pracujesz w tym kraju. Jeśli trwa to krócej niż pół roku, opłacaniem podatków zajmuje się pracodawca, choć wciąż możesz starać się o zwrot. Jeśli jednak mieszkasz tam dłużej, możesz liczyć na objęcie podobnymi zasadami, co obywatele Szwajcarii.
- Podatki w Polsce – ile ich jest? Przekonaj się, jak liczne są podatki obowiązujące w Polsce!
- Podatek cukrowy – czy obejmuje tylko słodzone napoje? Sprawdź, co konsumenci muszą wiedzieć o wprowadzonej opłacie za cukier
- Podatek handlowy – czym jest ta danina? Kto ją płaci od przychodu? Sprawdź!
- Podatek katastralny – czym jest? Czy ten podatek od nieruchomości zostanie wprowadzony w Polsce?
- Podatek Belki – ile wynosi i kogo dotyczy? Wszystko, co musisz wiedzieć!