Aktualności

Płaca minimalna w 2022 roku wyniesie 3000 zł

1 minut(y) czytania

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek 15 czerwca propozycję dotyczącej płacy minimalnej, która zacznie obowiązywać w 2022 roku. Od przyszłego roku miesięczne wynagrodzenie nie może być niższe niż 2985 zł brutto (2203 zł netto). To wzrost o 184,70 zł brutto w porównaniu z 2021 rokiem. W przypadku określonych umów cywilnoprawnych minimalna stawka godzinowa wynosi 19,60 zł brutto.

Rząd przyjął dzisiaj propozycję minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 2985 zł brutto, natomiast najniższa stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 19,60 zł. To wzrost o 1,30 zł w porównaniu z obecnymi regulacjami o czym wspomina resort:

„Minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych wzrastałaby w stosunku do kwoty obowiązującej w bieżącym roku (18,30 zł) o 1,30 zł”.

Powyższe sugestie Minister Rozwoju, Pracy i Technologii z upoważnienia Rady Ministrów przekaże do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego. Podkreślono, że rozmowy powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od otrzymania propozycji.

Tegoroczna stawka minimalna z tytułu umowy o pracę wynosi 2800 zł brutto. To o 200 zł więcej niż w 2019 roku. Płaca godzinowa zaś wzrosła o 1,30 zł z 17 zł do 18,30 zł brutto.

Nasze propozycje
Aktualności

Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej sklepów omija restrykcje. PIS przygotował projekt nowelizacji, KO i Porozumienie stawia weto

1 minut(y) czytania
W 2021 r. tylko przez siedem niedziel zrobimy zakupy. Tak przynajmniej przewiduje prawo, które omija coraz większa liczba sklepów. Wszystko to za sprawą luk w regulacjach. Przedsiębiorcy skutecznie obchodzą przepisy, co spowodowało, że PIS przygotował projekt nowelizacji ustawy, która „uszczelnieni zakaz”.
Aktualności

Jak długo firmy będą odczuwać skutki pandemii? Deloitte opublikował rezultaty badań

1 minut(y) czytania
Firma doradcza Deloitte między 21 stycznia a 9 marca br. przepytała ponad 2,7 tys. osób z całego świata, reprezentujących średnie przedsiębiorstwa, na temat wpływu Covid-19 na działalność ich firm. Większość ankietowanych jest zdania, że skutki pandemii będą odczuwalne od roku do nawet trzech lat.
Aktualności

Rząd udzieli pomocy branżom, które najmocniej odczuły skutki pandemii koronawirusa

1 minut(y) czytania
Rada Ministrów planuje w III kwartale br. zatwierdzić projekt nowelizacji ustawy zakładający pomoc firmom, które szczególnie mocno odczuły skutki pandemii Covid-19. Regulacje przewidują wsparcie w formie świadczenia postojowego lub zwolnienie z opłat w okresie od 1 do 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *