Aktualności

Opłata reprograficzna zdecydowanie podwyższy ceny urządzeń elektronicznych

1 minut(y) czytania

Prezes Federacji Konsumentów, Kamil Pluskwa-Dąbrowski jest przekonany, że w przypadku uchwalenia ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, czeka nas znacząca podwyżka cen sprzętu elektronicznego. Organizacja ostrzega, że nowe przepisy pogłębi problem wykluczenia cyfrowego, a skutki ustawy najbardziej odczują mniej zamożne osoby. Wystosowano też apel do premiera Mateusza Morawieckiego oraz pozostałych członków rządu i parlamentu, aby zakończyli pracę nad tym projektem.

Ustawa o statusie zawodowego artysty, wliczając w to opłatę reprograficzną ma obowiązywać od przyszłego roku i będzie obejmować wszystkie urządzenia elektroniczne, które będą wyposażone w port USB, czyli praktycznie wszystkie. Podatek nie należy do najmniejszych i zapłacą go wszyscy wraz z zakupem nowego urządzenia. Kamil Pluskwa-Dąbrowski za przykład podaje inne państwa, które wprowadziły podobną ustawę. Podkreśla, że ceny sprzętu pójdą w górę co nie jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy takie urządzenia służą do pracy i nauki.

Opłata reprograficzna najbardziej uderzy w mniej zamożne rodziny

Jak mówi Pluskwa-Dąbrowski opłata reprograficzna istnieje w zaledwie 20 państwach na świecie, a sam podatek jest już przestarzały, gdyż większość konsumentów słucha muzyki i ogląda filmy na serwisach streamingowych, co wiąże się z opłaceniem abonamentu. Ze statystyk przedstawionych przez Federację Konsumentów wynika, że pomysł rządu najbardziej odczują gospodarstwa domowe, których dochód nie przekracza 2,5 tys. zł.

„Już dzisiaj, żeby kupić dziecku sprzęt do nauki zdalnej, trzeba wydać cały miesięczny dochód rozporządzalny takiego gospodarstwa. Obciążenie jeszcze bardziej dodatkowym podatkiem jest sprzeczne z większością polityk rządu, który nakłania Polaków do cyfryzacji i tworzy e-usługi” – ocenia ekspert.

W Polsce działalność artystyczną – wliczając w to absolwentów szkół artystycznych – wykonuje ok. 67 tys. osób. Dodatkowe środki z ustawy mają zasilić budżet artystów, których nie stać na samodzielne opłacanie składek zdrowotnych i emerytalnych.

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *