Prezes Federacji Konsumentów, Kamil Pluskwa-Dąbrowski jest przekonany, że w przypadku uchwalenia ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, czeka nas znacząca podwyżka cen sprzętu elektronicznego. Organizacja ostrzega, że nowe przepisy pogłębi problem wykluczenia cyfrowego, a skutki ustawy najbardziej odczują mniej zamożne osoby. Wystosowano też apel do premiera Mateusza Morawieckiego oraz pozostałych członków rządu i parlamentu, aby zakończyli pracę nad tym projektem.
Ustawa o statusie zawodowego artysty, wliczając w to opłatę reprograficzną ma obowiązywać od przyszłego roku i będzie obejmować wszystkie urządzenia elektroniczne, które będą wyposażone w port USB, czyli praktycznie wszystkie. Podatek nie należy do najmniejszych i zapłacą go wszyscy wraz z zakupem nowego urządzenia. Kamil Pluskwa-Dąbrowski za przykład podaje inne państwa, które wprowadziły podobną ustawę. Podkreśla, że ceny sprzętu pójdą w górę co nie jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy takie urządzenia służą do pracy i nauki.
Opłata reprograficzna najbardziej uderzy w mniej zamożne rodziny
Jak mówi Pluskwa-Dąbrowski opłata reprograficzna istnieje w zaledwie 20 państwach na świecie, a sam podatek jest już przestarzały, gdyż większość konsumentów słucha muzyki i ogląda filmy na serwisach streamingowych, co wiąże się z opłaceniem abonamentu. Ze statystyk przedstawionych przez Federację Konsumentów wynika, że pomysł rządu najbardziej odczują gospodarstwa domowe, których dochód nie przekracza 2,5 tys. zł.
„Już dzisiaj, żeby kupić dziecku sprzęt do nauki zdalnej, trzeba wydać cały miesięczny dochód rozporządzalny takiego gospodarstwa. Obciążenie jeszcze bardziej dodatkowym podatkiem jest sprzeczne z większością polityk rządu, który nakłania Polaków do cyfryzacji i tworzy e-usługi” – ocenia ekspert.
W Polsce działalność artystyczną – wliczając w to absolwentów szkół artystycznych – wykonuje ok. 67 tys. osób. Dodatkowe środki z ustawy mają zasilić budżet artystów, których nie stać na samodzielne opłacanie składek zdrowotnych i emerytalnych.
- Rząd zamierza poszerzyć listę urządzeń objętych opłatą reprograficzną
- Zakaz handlu w niedzielę. Czy obowiązujący przepis ma jakikolwiek sens?
- Ceny prądu zamrożone – kto może liczyć na oszczędności?
- GUS: inflacja producencka najwyższa od… grudnia 1997 roku
- Polski Ład. Terminale płatnicze nie będą obowiązkowe dla przedsiębiorców? Eksperci rozwiewają wątpliwości