Aktualności

Opłata reprograficzna zdecydowanie podwyższy ceny urządzeń elektronicznych

1 minut(y) czytania

Prezes Federacji Konsumentów, Kamil Pluskwa-Dąbrowski jest przekonany, że w przypadku uchwalenia ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, czeka nas znacząca podwyżka cen sprzętu elektronicznego. Organizacja ostrzega, że nowe przepisy pogłębi problem wykluczenia cyfrowego, a skutki ustawy najbardziej odczują mniej zamożne osoby. Wystosowano też apel do premiera Mateusza Morawieckiego oraz pozostałych członków rządu i parlamentu, aby zakończyli pracę nad tym projektem.

Ustawa o statusie zawodowego artysty, wliczając w to opłatę reprograficzną ma obowiązywać od przyszłego roku i będzie obejmować wszystkie urządzenia elektroniczne, które będą wyposażone w port USB, czyli praktycznie wszystkie. Podatek nie należy do najmniejszych i zapłacą go wszyscy wraz z zakupem nowego urządzenia. Kamil Pluskwa-Dąbrowski za przykład podaje inne państwa, które wprowadziły podobną ustawę. Podkreśla, że ceny sprzętu pójdą w górę co nie jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy takie urządzenia służą do pracy i nauki.

Opłata reprograficzna najbardziej uderzy w mniej zamożne rodziny

Jak mówi Pluskwa-Dąbrowski opłata reprograficzna istnieje w zaledwie 20 państwach na świecie, a sam podatek jest już przestarzały, gdyż większość konsumentów słucha muzyki i ogląda filmy na serwisach streamingowych, co wiąże się z opłaceniem abonamentu. Ze statystyk przedstawionych przez Federację Konsumentów wynika, że pomysł rządu najbardziej odczują gospodarstwa domowe, których dochód nie przekracza 2,5 tys. zł.

„Już dzisiaj, żeby kupić dziecku sprzęt do nauki zdalnej, trzeba wydać cały miesięczny dochód rozporządzalny takiego gospodarstwa. Obciążenie jeszcze bardziej dodatkowym podatkiem jest sprzeczne z większością polityk rządu, który nakłania Polaków do cyfryzacji i tworzy e-usługi” – ocenia ekspert.

W Polsce działalność artystyczną – wliczając w to absolwentów szkół artystycznych – wykonuje ok. 67 tys. osób. Dodatkowe środki z ustawy mają zasilić budżet artystów, których nie stać na samodzielne opłacanie składek zdrowotnych i emerytalnych.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *