Podatek katastralny to temat, który od dłuższego czasu wzbudza w Polsce wielkie kontrowersje. Jeszcze w maju w rozmowie z Radiem Zet, wiceminister infrastruktury, Marcin Horała mówił, że takie rozwiązanie byłoby „niesprawiedliwie społecznie” i rząd nie zamierza katastru wprowadzać. Opozycja jednak była odmiennego zdania. Minęło kilka miesięcy i MRiT potwierdziło, że nie tylko jest rozważany podatek katastralny dla właścicieli więcej niż jednego mieszkania i/lub domu, ale również „podatek od pustostanów”, pobierany w przypadku, gdy w danym lokalu nikt nie mieszka, gdyż traktowany jest jako lokata kapitału.
Podatek katastralny: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców krytyczny wobec planów rządu
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wrogo skomentował działania rządzących, zarzucając im szukanie nowych wpływów budżetowych. Organizacja podkreśliła również, że na nowych regulacjach ucierpi szczególnie klasa średnia, która i tak jest już poszkodowana przez Polski Ład:
Lokale mające być w posiadaniu inwestora dłuższy czas są przeznaczane na wynajem. Mieszkania te trafią do odbiorców końcowych bez względu na to, czy za pośrednictwem dewelopera, czy funduszu. Przy czym podkreślić należy, że jest to jedynie jedna z form działania funduszy, gdyż mieszkania nabywane przez nie są również przeznaczane do wynajęcia. (…) Następny z pomysłów Ministerstwa, to podatek katastralny od drugiego bądź trzeciego mieszkania ocenić należy jako kolejny cios w klasę średnią, a także tych, którzy z przyczyn życiowych (np. spadek) weszli w posiadanie więcej, niż jednego mieszkania
– zakomunikował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Podatek katastralny: ile będzie wynosić
Na razie nie wiadomo jak miałaby kształtować się stawka za podatek katastralny. Gdyby danina zostałaby ustalona na poziomie 1%, wówczas co roku fiskusowi trzeba by było zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, co zmusiłoby wiele rodzin do sprzedaży nieruchomości. Kłopot dotyczyłby również emerytów, którzy nie byliby w stanie pokryć wydatków ze swojego świadczenia.
ZPP zauważył ponadto, że wiele rodzin nie stać na zakup własnego mieszkania. Pozostaje im wynajem, a mieszkania kupowane przez fundusze powiększają pulę dostępnych lokali i stabilizują poziom cen.
Źródło: Radiozet.pl/ZPP
- Nowy podatek od mieszkań? Rząd analizuje sytuację na rynku mieszkaniowym
- Polski Ład. Liczne zmiany, które przyczynią się do największej podwyżki podatków w historii dla przedsiębiorców
- Polski Ład: składka zdrowotna od maszyn i aut. Przedsiębiorców czekają kolejne opłaty
- Pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich ludzi do pracy
- 20 tys. zł dla przedsiębiorców, którzy wspierają swoich pracowników. Rozpoczął się konkurs „Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych”