Aktualności

Od piątku właściciele sklepików szkolnych będą mogli ubiegać się o wsparcie z tytułu tarczy antykryzysowej

1 minut(y) czytania

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomina, że od piątku 23 lipca, przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz otrzymanie świadczenia postojowego. Wszystko to w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej mającej na wsparcie przedsiębiorstw, które z powodu pandemii nie mogły prowadzić działalności gospodarczej.

Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Beneficjentami będą mogli zostać m.in. właściciele sklepików szkolnych, którzy – jak podkreśla ZUS – odczuli skutki lockdownu w wyniku zamknięcia szkół mimo, że formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami o czym mówi rzecznik ZUS:

„Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie)” – powiedział Żebrowski, który kontynuuje:

„Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK”.

Jak złożyć wniosek

Wnioski można składać od 23 lipca do 30 września wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy PUE ZUS. To właśnie tam wszyscy zainteresowani będą poinformowani o statusie wniosku.

ZUS do tej pory udzielił wsparcia przedsiębiorcom w wysokości ok. 37,5 mld złotych.

Nasze propozycje
Aktualności

Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej sklepów omija restrykcje. PIS przygotował projekt nowelizacji, KO i Porozumienie stawia weto

1 minut(y) czytania
W 2021 r. tylko przez siedem niedziel zrobimy zakupy. Tak przynajmniej przewiduje prawo, które omija coraz większa liczba sklepów. Wszystko to za sprawą luk w regulacjach. Przedsiębiorcy skutecznie obchodzą przepisy, co spowodowało, że PIS przygotował projekt nowelizacji ustawy, która „uszczelnieni zakaz”.
Aktualności

Jak długo firmy będą odczuwać skutki pandemii? Deloitte opublikował rezultaty badań

1 minut(y) czytania
Firma doradcza Deloitte między 21 stycznia a 9 marca br. przepytała ponad 2,7 tys. osób z całego świata, reprezentujących średnie przedsiębiorstwa, na temat wpływu Covid-19 na działalność ich firm. Większość ankietowanych jest zdania, że skutki pandemii będą odczuwalne od roku do nawet trzech lat.
Aktualności

Rząd udzieli pomocy branżom, które najmocniej odczuły skutki pandemii koronawirusa

1 minut(y) czytania
Rada Ministrów planuje w III kwartale br. zatwierdzić projekt nowelizacji ustawy zakładający pomoc firmom, które szczególnie mocno odczuły skutki pandemii Covid-19. Regulacje przewidują wsparcie w formie świadczenia postojowego lub zwolnienie z opłat w okresie od 1 do 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *