Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomina, że od piątku 23 lipca, przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz otrzymanie świadczenia postojowego. Wszystko to w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej mającej na wsparcie przedsiębiorstw, które z powodu pandemii nie mogły prowadzić działalności gospodarczej.
Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Beneficjentami będą mogli zostać m.in. właściciele sklepików szkolnych, którzy – jak podkreśla ZUS – odczuli skutki lockdownu w wyniku zamknięcia szkół mimo, że formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami o czym mówi rzecznik ZUS:
„Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie)” – powiedział Żebrowski, który kontynuuje:
„Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK”.
Jak złożyć wniosek
Wnioski można składać od 23 lipca do 30 września wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy PUE ZUS. To właśnie tam wszyscy zainteresowani będą poinformowani o statusie wniosku.
ZUS do tej pory udzielił wsparcia przedsiębiorcom w wysokości ok. 37,5 mld złotych.
- Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS
- Rzecznik MŚP postuluje o wypłacenie zadośćuczynienia z tarczy branżowej. Pismo trafiło do Jarosława Gowina
- ZUS. Duże zmiany w przepisach od 1 stycznia 2022 r.
- Rzecznik MŚP apeluje do premiera RP. Chodzi o odszkodowania dla firm, które najbardziej ucierpiały na skutek lockdownu
- ZUS wypłacił podwójne 14. emerytury. Nadprogramowe świadczenie to efekt błędnie działającego systemu