Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. Firmy dzięki najnowszej tarczy antykryzysowej nie będą musiały opłacać składek za grudzień 2020 r. oraz za okres styczeń-kwiecień 2021 r.

Podmioty gospodarcze w ramach Tarczy 9.0 mają możliwość otrzymania nawet pięciokrotnego świadczenia postojowego. Przedsiębiorcy muszą się jednak spieszyć, gdyż wnioski można zgłaszać tylko do końca czerwca i to wyłącznie w formie elektronicznej o czym wspomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska:

„Wciąż można składać wnioski o zwolnienie ze składek. Przypominam, że składamy je tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Termin nieprzekraczalny na przesłanie dokumentu to 30 czerwca, dlatego warto się pospieszyć, bo czasu zostało niewiele” – mówi prof. Uścińska, która dodaje:

„Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień”.

Kto może ubiegać się o wsparcie

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. Mowa tu o przeszło 60 branżach, wliczając również te segmenty, które już wcześniej były beneficjentami poprzedniej tarczy. Dodatkowo na pomoc może liczyć kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, z uwzględnieniem: salonów kosmetycznych i fryzjerskich, sklepów meblowych i budowlanych oraz podmiotów prowadzących handel detaliczny w galeriach handlowych. Warto podkreślić, że firmy chcące skorzystać z najnowszej Tarczy muszą widnieć w rejestrze ZUS jako płatnicy składek przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Tarcza antykryzysowa 9.0 umożliwia zapisanie składek ZUS na koncie ubezpieczeniowym przedsiębiorcy, pomimo zwolnienia z opłat.

Archiwum: czerwiec 2021
ewidencje środków trwałych