Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw, Adam Abramowicz apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o wypłaty zaległych odszkodowań firmom, które po 30 kwietnia br. pozostawały zamknięte w związku z pandemią koronawirusa. „Gazeta Wyborcza” informuje, że rząd nie wypłacił od pół roku ani złotówki. Kontrowersje potęgują nowe obostrzenia obowiązujące od 1 grudnia br., które zmniejszają limit osób m.in. w restauracjach czy hotelach.

Rzecznik MŚP zarzuca rządowi opieszałość

Adam Abramowicz wystosował specjalny apel do Prezesa Rady Ministrów, w którym domaga się zadośćuczynienia dla przedsiębiorców najbardziej doświadczonych przez lockdown. Rzecznik MŚP zarzuca rządzącym, że od ponad siedmiu miesięcy nie wypracowali odpowiednich ram prawnych, aby umożliwić wypłatę odszkodowań dla branż, które pozostawały zamknięte po 30 kwietnia. Właśnie do tej daty obowiązywało rozporządzenie, pozwalające na wypłatę odszkodowań za czas zamknięcia.

„GW” z kolei przypomina, że do 15 maja całkowity lockdown obejmował gastronomię, a przez kolejne dwa tygodnie lokale mogły przyjmować gości wyłącznie w specjalnie przystosowanych ogródkach. Hotele natomiast pozostawały zamknięte do 7 maja, a przez niemal kolejny miesiąc mogły być zapełnione maksymalnie w 50%. Do 6 czerwca zabroniono organizacji wszelkich targów, wystaw i konferencji.

Rzecznik MŚP: „Ktoś musi w końcu postawić w tej sprawie kropkę nad i”

1 grudnia nałożono ponowne restrykcje dla przedsiębiorców, które oznaczają nie tylko kolejne koszty, ale również straty. Dodatkowo firmy nie otrzymały rekompensat za okres po 30 kwietnia, chociaż ich branże były zamknięte nawet do 26 czerwca – wskazuje Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, w rozmowie z Wyborcza.biz zaznaczając, że wielokrotnie interweniował w tej sprawie, jednak odsyłany był od ministerstwa do ministerstwa:

Jeżeli państwo ma być poważne, musi wykonywać swoje zobowiązania. Ktoś musi w końcu postawić w tej sprawie kropkę nad i. Stąd mój apel do premiera Morawieckiego

– podkreśla rzecznik MŚP.

Źródło: money.pl

Archiwum: grudzień 2021
Rzecznik MŚP