Rząd rozważa wprowadzenie wyższego lub nowego podatku za niewynajęte mieszkania. Wyższe koszty mają być rozwiązaniem wobec nieuczciwych spekulantów i funduszy inwestycyjnych, które masowo wykupują mieszkania. Potencjalna decyzja to pokłosie pewnej kontrowersyjnej sprawy. Przypomnijmy, że nie tak dawno doszło do głośnej transakcji o wartości 100 mln euro. Właśnie za tę cenę skandynawski fundusz inwestycyjny zakupił 1000 polskich mieszkań.
Nowy podatek od mieszkań ma zniechęcać nieuczciwych inwestorów
Na ten temat, ze stacją RMF FM rozmawiał Piotr Uściński, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii:
Mamy bardzo dużą podaż na rynku mieszkaniowym, bo jest większa o ponad 50 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Ale mamy też duży popyt, wynagrodzenia rosną, bezrobocie maleje, wobec czego Polaków coraz częściej stać na własne cztery kąty, chcą kupować mieszkania, chcą budować domy. My to widzimy i chcemy, żeby ta duża podaż trafiała do polskich rodzin. Jeśli ktoś kupuje mieszkania tylko po to, żeby spekulować i nie przeznacza tego mieszkania na wynajem, tylko mieszkanie stoi puste po to, żeby zyskało na wartości, i żeby można było na nim zarobić, to tu jest pole do interwencji. Tutaj powinna nastąpić interwencja. Szykujemy rozwiązania dotyczące takich pustostanów
– powiedział polityk
W tym celu rząd analizuje m.in. opodatkowanie pustych, niewynajętych mieszkań. Ministerstwo wzięło również pod uwagę wprowadzenie podatku katastralnego, czyli uzależnionego od wartości nieruchomości, ale póki co nie ma ustaleń co do jego wprowadzenia.
Inną opcją jest wprowadzenie tzw. „zysku ze spekulacji”. Podatek ten obejmowałby transakcje sprzedaży mieszkań, które niedawno zostały zakupione:
Chodzi o ludzi, którzy ewidentnie zajmują się spekulacją, mają dużą liczbę mieszkań i one stoją puste – takie mieszkania powinny być opodatkowane. W moim przekonaniu to nie powinny być pieniądze dla Skarbu Państwa, tylko powinny być odpowiednie narzędzia, żeby samorządy mogły te podatki ściągać
– wyjaśnił Uściński
Potencjalne decyzje mają zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Źródło: RMF FM
- Polski Ład. Liczne zmiany, które przyczynią się do największej podwyżki podatków w historii dla przedsiębiorców
- Podatek katastralny i podatek od pustostanów. Rząd zmienia zdanie i zamierza wprowadzić dodatkowe opłaty
- Praca na czarno. Ministerstwo Finansów ocenia straty na poziomie 17 mld zł
- Ogłoszono wyrok TSUE w sprawie kredytów we frankach
- GUS: Firm w Polsce przybywa. Zdecydowany wzrost nowych przedsiębiorstw w porównaniu z 2020 r.