Sieć Euronet ustaliła nowy limit wypłat gotówki w należących do niej bankomatach. Teraz jednorazowo można podjąć tylko 800 zł! Mówimy, co kryje się za decyzją operatora maszyn bankomatowych.

Osoby, które korzystają z bankomatów obsługiwanych przez Euronet, podczas podejmowania pieniędzy z konta mogą bardzo się zdziwić. Sieć wprowadziła bowiem nowe limity, zmniejszając tym samy kwotę możliwą do wypłacenia podczas pojedynczej transakcji. Dlaczego firma zdecydowała się na takie ograniczenia?

Limity wypłat w Euronecie zmniejszone do 800 zł

Jako pierwszy temat podjął portal Bankier.pl, oficjalne potwierdzenie znajduje się też na stronie internetowej operatora. Euronet zmniejszył limity jednorazowych wypłat gotówki do 800 zł. Dotyczy to wszystkich transakcji w bankomatach i wpłato-bankomatach, które wykonywane są zarówno za pomocą karty, jak i BLIK-a czy zbliżeniowo. Ograniczenie nie obowiązuje jedynie w bankach, które na podstawie wcześniejszej umowy z Euronetem udostępniły swoim klientom wyższe limity.

Według operatora wprowadzenie takiego limitu było konieczne ze względu na rosnące koszty. Wydatki związane z utrzymaniem bankomatów przekraczają bowiem wysokość dochodów, jakie uzyskiwane są z pojedynczych transakcji. Według Euronetu stawki, jakie otrzymują od banków oraz organizacji płatniczych, nie są wystarczające do pokrycia wydatków związanych z obsługą płatności.

Obniżenie limitu wypłat w bankomatach Euronetu z 1000 zł na 800 zł jest więc podyktowane chęcią poprawy wyników finansowych. Z punktu widzenia operatora o wiele bardziej opłacalne wydaje się wykonanie kilku operacji na niższe kwoty. Za każdą taką transakcję bank przekazuje operatorowi tzw. opłatę bankomatową (ok. 1,2-1,3 zł). Jeżeli klient banku zechce wycofać ze swojego konta więcej niż 800 zł, będzie musiał rozbić tę czynność na raty, co poskutkuje wyższymi wpływami do Euronetu.

Mamy już „kryzys bankomatowy”?

Nowy limit wypłat gotówki w Euronecie to wynik malejącej opłacalności prowadzenia bankomatów. Swoją decyzję operator tłumaczył właśnie rosnącymi kosztami utrzymania maszyn, które przewyższają przychody z tego tytułu. Wiele firm, które się tym zajmują, ograniczają liczbę dostępnych bankomatów.

Według statystyk Narodowego Banku Polskiego od 2019 roku ich liczba systematycznie maleje. Wtedy było 22 704 bankomaty, w roku 2020 – 21 829, a w 2021 już tylko 21 396 bankomatów. W pierwszym kwartale 2022 nastąpiły kolejne likwidacje i w tej chwili w całej Polsce działa 21 210 bankomatów – z czego 7300 punktów obsługuje Euronet. 

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być rosnąca popularność transakcji bezgotówkowych. Coraz rzadziej spotykany jest brak terminala, kartą czy telefonem można płacić nawet w pojazdach komunikacji miejskiej. Gotówka powoli przestaje być potrzebna na co dzień.

Archiwum: sierpień 2022
Nowy limit wypłat gotówki w Euronecie