Kryzys gospodarczy, który obecnie przeżywamy, można śmiało zaliczyć do największych przełomów współczesności. Mieszkaniówka zaś ani drgnęła – wręcz przeciwnie, ustabilizowała się i przybrała na sile. Ceny mieszkań nie przestały rosnąć, a nawet rynek wynajmu krótkoterminowego szybko ocknął się po stagnacji spowodowanej pandemicznymi restrykcjami. Czy nowe mieszkanie – najlepsza inwestycja w 2023 roku?

Taka wytrzymałość w obliczu kryzysu zdumiewa i kusi – i coraz więcej Polaków rozpatruje opcję inwestowania w mieszkania jako jedyny pewny sposób na schronienie, a nawet zwiększenie swoich oszczędności. Wraz z zespołem portalu inwestycji mieszkaniowych Korter odpowiadamy – dlaczego właśnie teraz warto zastanowić się nad ulokowaniem kapitału w nieruchomościach od dewelopera.

Zakup mieszkania w 2023 – czy to dobry pomysł?

Sytuacja w 2023 dla doświadczonych inwestorów jest bardzo sprzyjająca, jednak kłopoty mogą mieć osoby, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z rynkiem nieruchomości. Zdaniem ekspertów w ciągu kolejnych 2 lat będziemy obserwować spadek cen nieruchomości, który będzie uwarunkowany:

  • spadkiem popytu na kredyty, co jest spowodowane wysokimi stopami procentowymi;
  • spadkiem zdolności kredytowej – coraz trudniej o kredyt z powodu zaostrzeń kryteriów przyznawania pożyczek;
  • założeniem wzrostu stopy referencyjnej do poziomu 7%;
  • spadkiem popytu na mieszkania.

Perspektywy dla inwestora w nieruchomości

Co te wszystkie procesy zachodzące na rynku nieruchomości oznaczają dla potencjalnego inwestora Jedynie perspektywę czerpania większych zysków – pod warunkiem że transakcja kupna mieszkania zostanie zawarta w momencie przed kolejnym skokiem cen. Zakup nieruchomości na wynajem długoterminowy wydaje się obecnie bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

To, czy nowe mieszkanie to najlepsza inwestycja w 2023 roku, zależy od wielu czynników. Najbardziej opłacalny jest zakup mieszkania, jeśli posiadasz gotówkę. Warto też pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości pod wynajem może być dobrym sposobem na ochronę kapitału przed inflacją. Ceny mieszkań mogą powoli spadać, dlatego warto przemyśleć zakup w pierwszym kwartale 2023, gdy rynek deweloperski i mieszkaniowy nieco się unormują i dalsze prognozy będą bardziej wiarygodne.

Archiwum: styczeń 2023
nowe mieszkanie