Aktualności

Nawet 16 tys. zł dotacji dla firm na szkolenie pojedynczego pracownika

2 minut(y) czytania

Krajowy Fundusz Szkoleniowy oferuje właścicielom firm nawet 16 tys. zł bezzwrotnego wsparcia finansowego na kształcenie pojedynczego pracownika. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski w powiatowych urzędach pracy. Czas oczekiwania na zgłoszenia jest uzależniony od placówki. Środki pochodzą z Funduszu Pracy, a cała inicjatywa ma na celu zapobieganie utracie pracy osobom, którzy nie posiadają odpowiednich kompetencji w wyniku dynamicznych zmian panujących w gospodarce.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą z tego tytułu liczyć na dofinansowanie do 16 tys. zł na jednego pracownika. Zgodnie z normami środki mają być przeznaczone na kształcenie swojego zespołu, a sama dotacja jest bezzwrotna. Firmy mogą otrzymać do 80% całości wydatków związanych z kształceniem zatrudnionego. Wyjątkiem są mikroprzedsiębiorstwa, które mogą pozyskać nawet 100% kosztów. Warunkiem jest jednak zatrudnianie pracowników jedynie w formie umowy o pracę.

Dofinansowanie firm – na co mogą zostać przeznaczone pieniądze

Właściciele przedsiębiorstw mogą w 2021 roku ubiegać się o dofinansowanie w następujących przypadkach:

  • kształcenie ustawiczne osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, musiały ograniczyć swoją działalność;
  • szkolenie pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/osób chorych/niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby;
  • szkolenie osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
  • kształcenie w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych;
  • szkolenie osób, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości;
  • dokształcanie w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
  • szkolenie osób po 45 roku życia;
  • szkolenie dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.

Osoby chcące skorzystać ze świadczenia muszą w tej sytuacji kontaktować się z lokalnymi placówkami PUP, które dysponują środkami do realizacji powyższych celów.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *