Największe spółki giełdowe w Polsce – czy warto w nie inwestować? Nasza lista z pewnością pomoże ci znaleźć akcje, które mogą być dla ciebie szansą na wysoki zysk. Sprawdź firmy o najwyższej kapitalizacji rynkowej!

Największe spółki giełdowe w Polsce – co to właściwie znaczy? Przedsiębiorstwa, które zajmują wysokie pozycje w rankingach, nie znalazły się tam przypadkowo. Nie chodzi wcale o firmy zatrudniające największą liczbę pracowników czy odnotowujące najwyższą sprzedaż. Poniżej dowiesz się, jak tworzy się ranking największych spółek na GPW.

Czym jest kapitalizacja rynkowa i dlaczego powinno się zwracać na nią uwagę?

Kluczowym czynnikiem, który pozwala na wskazanie najbardziej wartościowych spółek giełdowych, jest kapitalizacja rynkowa. Inną nazwą tego wskaźnika jest wartość rynkowa firmy. Kapitalizacja to iloczyn liczby akcji spółki i wartości pojedynczej akcji w danej sesji giełdowej. Możesz się domyślać, że te wartości są bardzo zmienne, z racji tego, że zależą od dziennego kursu akcji. Lista największych spółek giełdowych nie zmienia się jednak znacząco w krótkim czasie – wahania notowań akcji dużych podmiotów są raczej niewielkie.

Innym sposobem na wskazanie kluczowych spółek na giełdzie jest przyjrzenie się WIG20. To indeks giełdowy GPW w Warszawie. Oblicza się go na podstawie obrotów 20 największych firm za ostatnie 12 miesięcy i wartości akcji w wolnym obrocie.

Największe spółki giełdowe w Polsce w 2022 roku – na nie warto postawić

Obecnie spółkami giełdowymi o największej kapitalizacji rynkowej są:

 1. Banco Santander SA (wartość ponad 212 mld zł)
 2. UniCredit SpA
 3. CEZ a.s.
 4. PKN Orlen SA
 5. Dino Polska SA
 6. PKO BP SA
 7. Santander Bank Polska SA
 8. Allegro.eu
 9. MOL Magyar Olaj-és Gázipari Részvénytársaság
 10. PZU SA

Największe spółki giełdowe należące do WIG 20 to:

 1. Allegro.eu
 2. Asseco Poland SA
 3. CCC SA
 4. CD Projekt SA
 5. Cyfrowy Polsat SA
 6. Dino Polska SA
 7. Grupa Kęty SA
 8. Jastrzębska Spółka Węglowa SA
 9. KGHM Polska Miedź SA
 10. Kruk SA
 11. LPP SA
 12. mBank SA
 13. Orange Polska SA
 14. Bank Pekao SA
 15. Pepco Group BV
 16. PGE Polska Grupa Energetyczna SA
 17. PKN Orlen SA
 18. PKO BP SA
 19. PZU SA
 20. Santander Bank SA

Czy największe spółki na giełdzie są odporne na bessę?

Znalezienie się na liście największych spółek giełdowych nie oznacza automatycznie, że dana firma będzie łakomym kąskiem dla inwestorów. Handel akcjami na giełdzie to skomplikowane zagadnienie. Nawet na liście spółek o najwyższej kapitalizacji rynkowej zdarzają się duże, kilkudziesięcioprocentowe spadki wartości akcji w skali roku. Pamiętaj, że obecna wysoka pozycja nie oznacza automatycznie, że ranking będzie wyglądał tak samo za kilka miesięcy.

Gra na giełdzie wymaga bieżącego obserwowania tego, co dzieje się na rynku, sprawdzania nawet kilka razy dziennie cen akcji i szybkiego reagowania, by kupić je lub sprzedać z zyskiem.

Jesteś początkującym graczem na giełdzie? Na liście największych spółek na giełdzie znajdziesz cenne wskazówki dla siebie!

Chcesz wiedzieć, co dzieje się w polskiej gospodarce? Poznaj także największe hurtownie spożywcze w Polsce i największe biura podróży w Polsce!

Archiwum: grudzień 2022
największe spółki giełdowe w polsce