Największe firmy transportowe w Polsce? To niekoniecznie te, których ciężarówki najczęściej widujesz na polskich drogach. TSL (transport, logistyka, spedycja) to ciekawa i perspektywiczna branża, w której dużo może cię zaskoczyć. Sprawdź nasz ranking!

To zdecydowanie dobry czas dla branży transportowej, mimo inflacji i niepewnej sytuacji gospodarczej. Kto skorzystał na tym najwięcej? Dowiesz się tego, zapoznając się z zestawieniem największych firm transportowych w Polsce.

Czym zajmują się polskie firmy transportowe?

Największe firmy transportowe w Polsce świadczą szeroki zakres usług w obszarze logistyki. Są to:

  • przewozy pasażerów;
  • transport towarów na terenie kraju;
  • międzynarodowy transport towarów;
  • spedycja;
  • magazynowanie w centrach dystrybucyjnych.

Kto przygotowuje ranking największych firm transportowych w Polsce?

Jak spośród tysięcy firm działających w branży transportowej wybrać te najlepsze? Wiedzą o tym eksperci serwisu i dziennika „Rzeczpospolita”, którzy co roku przygotowują raport 100 największych firm.

Ten dokument to również okazja do zapoznania się z sytuacją w branży TSL, a także prognozami na najbliższy rok. W 2021 roku przedsiębiorstwa z tego sektora odnotowały aż 28,8% wzrost w stosunku do roku 2020. Wpływ na to miały nie tylko wzrosty cen paliw i idące za nimi wyższe ceny usług transportowych. Wiele największych firm transportowych w Polsce działa w obszarze online, a to właśnie sprzedaż przez internet charakteryzuje się wysokimi wzrostami w ostatnich latach.

Jednocześnie w raporcie „Rzeczypospolitej” podkreśla się, że ten i kolejny rok będzie wyzwaniem dla firm spedycyjnych, logistycznych i transportowych, z uwagi na rosnące koszty działalności.

Poznaj listę największych firm transportowych w Polsce

Kto jest liderem rankingu największych firm transportowych w Polsce? Pierwsze miejsce na liście może cię zaskoczyć!

Poczta Polska

Nasz krajowy operator pocztowy, należący do Skarbu Państwa, to jednocześnie największa firma z branży transportu drogowego. Jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o wysokość przychodów. Firma dysponuje własnymi środkami transportu i zapleczem magazynowym, a specjalizuje się w przewozie przesyłek kurierskich, listów, a także w usługach bankowo-ubezpieczeniowych.

Amazon Fulfillment Poland

To spółka należąca do amerykańskiego giganta rynku e-commerce, Amazon. Na polskim rynku działa krótko, bo od 2013 roku. Jej mocną stroną jest przede wszystkim duża liczba centrów dystrybucyjnych na terenie całego kraju, a także sprawnie zorganizowany transport drogowy towarów.

PKP Cargo

To największy w Polsce, a jednocześnie drugi pod względem w Europie przewoźnik kolejowy. Jako jedna z nielicznych spółek w branży jest notowany na giełdzie. Zajmuje się przewozami nie tylko w Polsce, ale również w Czechach czy Austrii.

Grupa Raben Logistics Polska

To firma, która odnotowała w ostatnim czasie duży wzrost przychodów. Oferuje szeroki zakres usług – transport krajowy i międzynarodowy, spedycję morską i lotniczą, magazynowanie.

DPD Polska

To lider usług kurierskich dla klientów indywidualnych. Swoją mocną pozycję zbudował nie tylko dzięki bogatej bazie transportowej i magazynowej. Ta firma kurierska jest popularna także ze względu na liczne punkty odbioru DPD Pickup.

Ranking największych firm transportowych w Polsce warto obserwować co roku. Liderzy mają swoich dynamicznie rozwijających się rywali.

A jeśli interesują cię podobne zestawienia dla innych branż, sprawdź także największe firmy budowlane w Polsce i największe firmy fotowoltaiczne w Polsce.

Archiwum: grudzień 2022
największe firmy transportowe w polsce