Największe firmy budowlane w Polsce realizują ambitne inwestycje mieszkaniowe, komercyjne i infrastrukturalne. Kto korzysta najwięcej na dużym popycie na takie usługi? Sprawdź nasz ranking!

W Polsce, w przeciwieństwie np. do krajów Europy Południowej, rzadko słyszy się o bankructwach firm budowlanych. Mimo to warto mieć się na baczności – gdy planujesz inwestycję w nieruchomości, warto dokładnie sprawdzić, kim jest wykonawca obiektu. Pomoże ci w tym lista, na której znajdziesz największe firmy budowlane w Polsce.

Ranking największych firm budowlanych w Polsce

Najbardziej wiarygodne dane z rynku budowlanego można znaleźć w przygotowywanym co roku raporcie Deloitte „Polskie spółki budowlane”. W zestawieniu największych spółek budowlanych na 2022 rok najwyższe miejsca zajęły:

 1. Grupa Budimex, przychody 8,4 mld zł, wzrost o 10,4%.
 2. Grupa Strabag, przychody 5,2 mld, wzrost o 12,6%.
 3. Grupa PORR, przychody 2,6 mld zł, wzrost o 11,1%.
 4. Grupa Erbud, przychody 2,2 mld zł, spadek o 3,7%.
 5. Grupa Unibep, przychody 1,7 mld zł, wzrost o 1,2%.
 6. Warbud SA, przychody 1,63 mld zł, spadek o 0,4%.
 7. Grupa Polimex Mostostal, przychody 1,6 mld zł, wzrost o 1,6%.
 8. Grupa Torpol, przychody 1,4 mld zł, spadek o 13,2%.
 9. Mostostal Warszawa, przychody 1,37 mld zł, wzrost o 3,7%.
 10. Grupa Trakcja, przychody 1,3 mld, spadek o 7,1%.

Co ciekawe, spośród 15 największych firm aż 8 ma kapitał polski. To więcej niż w poprzednich latach.

Która z polskich spółek budowlanych odnotowała największe wzrosty, a która spadki?

Sytuacja w branży budowlanej w Polsce jest dość stabilna. Pierwsze pozycje w rankingu firm budowlanych za 2021 rok nie zmieniły się znacząco w stosunku do tych z 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że sytuacja wszystkich polskich firm wygląda podobnie. W zestawieniu największych firm budowlanych w Polsce przygotowanym przez portal gospodarczy WNP.pl, 7 z 12 branych pod uwagę przedsiębiorstw odnotowało wzrosty, a 5 spadki przychodów. Co ciekawe, najwyższy wzrost przychodów wynosił aż 100% – taki wynik osiągnęła firma Mirbud. Z kolei największy spadek dotknął firmy Tormel, było to ponad 13%.

Co wpływa na sytuację firm budowlanych w Polsce?

Pandemia nie wpłynęła negatywnie na rynek budowlany w Polsce. W roku 2020 odnotowano 3% wzrost wartości rynku w stosunku do roku 2019. Wiązało się to z dużym popytem, przy jednoczesnych niskich cenach materiałów budowlanych. Więcej zmian przyniósł obecny, 2022 rok. Wpływ na sytuację w branży budowlanej ma przede wszystkim inflacja, wysokie stopy procentowe utrudniające uzyskanie kredytu, a także niepewność związana z wojną w Ukrainie.

Mimo to prognozy dla największych firm budowlanych w Polsce są umiarkowanie optymistyczne. Zawdzięczamy to przede wszystkim wysokim wynikom finansowym w pierwszym półroczu roku 2022. W sektorze budownictwa ogólny wzrost wyniesie około 1%, ale gdy wyłączy się z tego zestawienia najmniejsze firmy, liczące mniej niż 9 pracowników, będzie to już 2%.

Na 2023 rok są z kolei prognozowane:

 • korekta w budownictwie mieszkaniowym – mniej mieszkań na sprzedaż, więcej na wynajem instytucjonalny (to szansa dla największych firm budowlanych w Polsce realizujących takie inwestycje);
 • przejściowe spadki w budownictwie infrastrukturalnym, związane z okresem przejścia pomiędzy dwoma 7-letnimi budżetami unijnymi;
 • stabilna sytuacja w budownictwie niemieszkalnym.

Znasz już największe firmy działające na polskim rynku budowlanym? Dowiedz się także, jakie są największe firmy transportowe w Polsce i największe firmy fotowoltaiczne w Polsce.

Archiwum: styczeń 2023
największe firmy budowlane w polsce