Prawo pracy

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa? Sprawdź, czy też możesz ją otrzymać!

4 minut(y) czytania

Choć dziś się o nich dużo nie mówi, nagrody jubileuszowe mogą być po prostu cennym wynagrodzeniem dla osoby pracującej w firmie i wyrazem uznania dla niej. Z tego powodu warto o nich pamiętać. Także jako pracodawca powinieneś wziąć pod uwagę możliwość przyznania takiej premii osobie, która współpracuje z twoim przedsiębiorstwem od lat. Ile powinna wynosić nagroda jubileuszowa 40 lat pracy? Czy każda firma ma obowiązek wręczania tego typu odznaczeń swoim pracownikom? O tym wszystkim warto wiedzieć, aby w pełni świadomie budować wizerunek swojego przedsiębiorstwa.

Premia jubileuszowa – czym tak naprawdę jest?

Nagroda jubileuszowa obowiązuje zawsze w przypadku osób zatrudnionych w sektorze publicznym. Jubileuszówka w budżetówce jest czymś, o czym wie każdy jej pracownik. Bez wyjątków dostaną ją więc:

 • nauczyciele pracujący w placówkach publicznych;
 • urzędnicy;
 • pracownicy publicznej służby zdrowia. 

Jej wysokość zależy od stażu pracy danej osoby. Nieco inaczej ma się sprawa z prywatnymi przedsiębiorstwami, które mogą, ale nie muszą wprowadzać tego typu premii. To jest już jedynie kwestia dobrej woli właściciela firmy lub też jej wewnętrznych regulaminów. Wszystko zależy od tego, w jakim konkretnie miejscu pracujesz.

Wysokość nagrody jubileuszowej – czy to naprawdę się opłaca?

Wysokość nagrody jubileuszowej jest zależna od twojego stażu pracy. Ogólnie przyjęte zasady są jednak niezmienne tylko w przypadku osób zatrudnionych w budżetówce, ponieważ prywatny przedsiębiorca może samodzielnie określić wysokość nagrody. Jak kształtuje się tego typu premia? Oto proporcje:

 • 20 lat pracy – 75% miesięcznego wynagrodzenia pracownika;
 • 25 lat pracy – 100% miesięcznego wynagrodzenia pracownika;
 • 30 lat pracy – 150% miesięcznego wynagrodzenia pracownika;
 • 35 lat pracy – 200% miesięcznego wynagrodzenia pracownika;
 • 40 lat pracy – 300% miesięcznego wynagrodzenia pracownika;
 • 45 lat pracy – 400% miesięcznego wynagrodzenia pracownika.

Czasem dzięki nagrodzie jubileuszowej praca w jednym miejscu przez wiele lat może się opłacić, choć należy pamiętać o tym, że takie wynagrodzenie przyznawane jest tylko raz na pięć lat po 20 latach pracy. W związku z tym, jeśli dostaniesz ofertę znacznie lepszej pracy, rezygnacja nawet ze względnie długotrwałej współpracy może mimo wszystko okazać się lepszym wyjściem. Dzięki tej rozpisce odpowiedź na pytanie, jak obliczyć nagrodę jubileuszową, jest bardzo prosta.

Czy nagroda jubileuszowa może przepaść?

Osoby, którym nagroda nie została wypłacona od razu, mogą zastanawiać się, czy może ona im przepaść. Niestety, może tak się zdarzyć, dlatego należy dopilnować wszelkich formalności z nią związanych. Nagroda przysługuje ci w dniu, w którym minął wskazany okres. Premia powinna właściwie od razu wpłynąć na twoje konto lub zostać wypłacona przez pracodawcę. Gdy nie miało to miejsca, masz 3 lata, aby ubiegać się o swoje prawa. Po tym czasie sprawa będzie przedawniona, a sąd ma pełne prawo do oddalenia powództwa.

Wcześniejsza wypłata nagrody jubileuszowej. Czy to możliwe?

Wiele osób czeka na zasłużoną jubileuszówkę. 30 lat pracy to naprawdę długo i premia będzie miłą okolicznością. Jednak czasem może zdarzyć się, że lada moment czeka cię emerytura i chcesz na nią przejść tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Czy to oznacza, że nagroda jubileuszowa ci przepadnie? Nie! Jeśli powinieneś dostać nagrodę w ciągu 12 miesięcy od przejścia na emeryturę, może zostać ona wręczona wcześniej, do czego masz pełne prawo. To jednak jedyna sytuacja, w której istnieje taka możliwość. Nie zostanie ci ona wypłacona, jeśli po prostu zgłosisz się z taką prośbą do pracodawcy.

Jak obliczyć staż pracy do nagrody jubileuszowej?

W większości przypadków nie będziesz musiał się tym wcale martwić, ponieważ staż pracy zostanie obliczony przez twojego pracodawcę. Jeśli jednak chcesz być pewny, kiedy dostaniesz dodatkową premię, możesz po prostu obliczyć to, kiedy będzie to możliwe. Stwórz swój własny kalkulator nagrody jubileuszowej. Do nagrody wlicz:

 • wszystkie zakończone okresy zatrudnienia;
 • inne okresy, np. czas studiów, jeśli wliczają się one właśnie w staż pracy. 
 • miesiące, w których pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych lub przebywałeś na urlopie wychowawczym.

Jubileuszówka – 20 lat pracy czy może wcześniej?

Zwykle nagroda jubileuszowa jest przyznawana po 20 latach pracy i jest to standard w przypadku tej premii. Z tego powodu zazwyczaj to właśnie wtedy dostaniesz ją po raz pierwszy, w najniższej stawce. Następnie premia będzie ci przysługiwała za każde przepracowane 5 lat. W niektórych sytuacjach może okazać się, że dostaniesz ją jednak pięć lat wcześniej, czyli po 15 latach stażu. Jest to minimalny okres, po którym pracodawca może dać ci tego typu premię. Wcześniej po prostu nie ma takiej możliwości.

Nagroda może zostać wypłacona później!

W niektórych sytuacjach nagroda może zostać wypłacona później. Gdy pracownik zmienia pracę, to aby dostać premię musi mieć co najmniej 3-letni staż pracy w konkretnej firmie. To też jedyna sytuacja, w której pracodawca może wypłacić taką premię częściej niż raz na pięć lat. W innym przypadku taka dodatkowa płaca nie spełnia prawnych wymogów do nazywania jej w ten sposób. W takiej sytuacji powinny być przez pracodawcę brane pod uwagę inne przepisy prawne niż w przypadku nagrody jubileuszowej.

Czasem długi staż pracy to nie tylko doświadczenie i szacunek, lecz również wymierne korzyści finansowe w postaci nagrody jubileuszowej. Jeśli nie będziesz pamiętać, kiedy taka premia ci przysługuje, zawsze możesz wrócić do naszego artykułu.

Nasze propozycje
Prawo pracy

Zwolnienia grupowe – na jakich zasadach się je przeprowadza i co przysługuje pracownikom?

5 minut(y) czytania
Zwolnienia grupowe to niestety częsta konsekwencja kryzysu. Praktyka ta obwarowana jest ściśle określonymi przepisami. Jakie zapisy chronią pracowników przed niesprawiedliwym traktowaniem? Sprawdź, czym jest zwolnienie grupowe i poznaj jego specyfikę.
PoradyPrawo pracy

Odprawa pośmiertna – kto może ją dostać, na jakich warunkach się ją otrzymuje i jak się ją wylicza?

3 minut(y) czytania
Odprawa pośmiertna wiąże się niestety z przykrymi okolicznościami. W niektórych przypadkach przyjmuje ona symboliczną wartość, w innych stanowi realne wsparcie dla bliskich zmarłej osoby. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na ten temat.
Prawo pracy

Systemy czasu pracy – w jaki sposób możesz pracować w Polsce?

4 minut(y) czytania
Systemy czasu pracy to coś, nad czym raczej się nie zastanawiasz. Większość osób kojarzy klasyczny, czyli ośmiogodzinny czas pracy. Czym różnią się poszczególne systemy pracy i na czym polegają te mniej popularne? Dowiedz się z artykułu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *