Nagroda jubileuszowa to zazwyczaj premia, którą często dostają pracownicy sektora publicznego. Czy jednak dotyczy ona także prywatnych przedsiębiorstw? Po jakim czasie zostanie ci przyznana premia jubileuszowa? Sprawdź, ile możesz dostać za swój staż pracy!
Choć dziś się o nich dużo nie mówi, nagrody jubileuszowe mogą być po prostu cennym wynagrodzeniem dla osoby pracującej w firmie i wyrazem uznania dla niej. Z tego powodu warto o nich pamiętać. Także jako pracodawca powinieneś wziąć pod uwagę możliwość przyznania takiej premii osobie, która współpracuje z twoim przedsiębiorstwem od lat. Ile powinna wynosić nagroda jubileuszowa po 40 latach pracy? Czy każda firma ma obowiązek wręczania tego typu odznaczeń swoim pracownikom? O tym wszystkim warto wiedzieć, aby w pełni świadomie budować wizerunek swojego przedsiębiorstwa.
Premia jubileuszowa dla pracownika samorządowego – czym tak naprawdę jest? Czy mogą otrzymać ją nauczyciele?
Nagroda jubileuszowa obowiązuje zawsze w przypadku osób zatrudnionych w sektorze publicznym. Jubileuszówka w budżetówce jest czymś, o czym wie każdy jej pracownik. Bez wyjątków dostaną ją więc:
- nauczyciele pracujący w placówkach publicznych;
- urzędnicy;
- pracownicy publicznej służby zdrowia.
Jej wysokość zależy od stażu pracy danej osoby. Nieco inaczej ma się sprawa z prywatnymi przedsiębiorstwami, które mogą, ale nie muszą wprowadzać tego typu premii. To jest już jedynie kwestia dobrej woli właściciela firmy lub też jej wewnętrznych regulaminów wynagrodzenia. Wszystko zależy od tego, w jakim konkretnie miejscu pracujesz.
Wysokość nagrody jubileuszowej – czy to naprawdę się opłaca?
Wysokość nagrody jubileuszowej jest zależna od twojego okresu wynagrodzenia. Ogólnie przyjęte zasady są jednak niezmienne tylko w przypadku osób zatrudnionych w budżetówce, ponieważ prywatny przedsiębiorca może samodzielnie określić wysokość nagrody. Jak kształtuje się tego typu premia?
Czasem dzięki nagrodzie jubileuszowej praca w jednym miejscu przez wiele lat może się opłacić, choć należy pamiętać o tym, że takie wynagrodzenie przyznawane jest tylko raz na pięć lat po 20 latach pracy. W związku z tym, jeśli dostaniesz ofertę znacznie lepszej pracy, rezygnacja nawet ze względnie długotrwałej współpracy może mimo wszystko okazać się lepszym wyjściem.
Obliczanie nagrody jubileuszowej — staż pracy i wysokość wynagrodzenia a wysokość premii
Oto proporcje:
- 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego pracownika;
- 25 lat pracy – 100% miesięcznego wynagrodzenia pracownika;
- 30 lat pracy – 150% miesięcznego wynagrodzenia pracownika;
- 35 lat pracy – 200% miesięcznego wynagrodzenia pracownika;
- 40 lat pracy – 300% miesięcznego wynagrodzenia pracownika;
- 45 lat pracy – 400% miesięcznego wynagrodzenia pracownika.
Dzięki tej rozpisce odpowiedź na pytanie, jak obliczyć nagrodę jubileuszową, jest bardzo prosta.
Czy nagroda jubileuszowa może przepaść?
Osoby, którym nagroda nie została wypłacona od razu, mogą zastanawiać się, czy może ona im przepaść. Niestety, może tak się zdarzyć, dlatego należy dopilnować wszelkich formalności z nią związanych. Nagroda jubileuszowa przysługuje ci w dniu, w którym minął wskazany okres. Świadczenie powinno właściwie od razu wpłynąć na twoje konto lub zostać wypłacone przez pracodawcę. Gdy nie miało to miejsca, masz 3 lata, aby ubiegać się o swoje prawa do nagrody. Po tym czasie sprawa będzie przedawniona, a sąd ma pełne prawo do oddalenia powództwa.
Wcześniejsza wypłata nagrody jubileuszowej. Czy to możliwe?
Wiele osób czeka na zasłużoną jubileuszówkę. 20 lat pozostawania w stosunku pracy to naprawdę długo i premia będzie miłą okolicznością. Jednak czasem może zdarzyć się, że lada moment czeka cię emerytura i chcesz na nią przejść tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Czy to oznacza, że nagroda jubileuszowa ci przepadnie? Nie! Jeśli powinieneś dostać nagrodę w ciągu 12 miesięcy od przejścia na emeryturę, może zostać ona wręczona wcześniej, do czego masz pełne prawo. To jednak jedyna sytuacja, w której istnieje taka możliwość. Nie zostanie ci ona wypłacona, jeśli po prostu zgłosisz się z taką prośbą do pracodawcy.
Jak obliczać, kiedy przysługuje nagroda jubileuszowa?
W większości przypadków nie będziesz musiał się tym wcale martwić, ponieważ staż pracy zostanie obliczony przez twojego pracodawcę. Jeśli jednak chcesz być pewny, kiedy dostaniesz dodatkową premię, możesz po prostu obliczyć to, kiedy będzie to możliwe. Stwórz swój własny kalkulator nagrody jubileuszowej. Do nagrody wlicz:
- wszystkie zakończone okresy zatrudnienia;
- inne okresy, np. czas studiów, jeśli wliczają się one właśnie w staż pracy;
- miesiące, w których pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych lub przebywałeś na urlopie wychowawczym.
Jubileuszówka – po 20 latach zatrudnienia czy wcześniej?
Zwykle nagroda jubileuszowa jest przyznawana po 20 latach pracy i jest to standard w przypadku tej premii. Z tego powodu zazwyczaj to właśnie wtedy dostaniesz ją po raz pierwszy, w najniższej stawce. Następnie premia będzie ci przysługiwała za każde przepracowane 5 lat. W niektórych sytuacjach może okazać się, że dostaniesz ją jednak pięć lat wcześniej, czyli po 15 latach stażu. Jest to minimalny okres, po którym pracodawca może dać ci tego typu premię. Wcześniej po prostu nie ma takiej możliwości.
Nagroda może zostać wypłacona przez pracodawcę później!
W niektórych sytuacjach nagroda może zostać wypłacona później. Gdy pracownik zmienia pracę, to aby dostać premię, musi mieć co najmniej 3-letni staż pracy w konkretnej firmie. To też jedyna sytuacja, w której pracodawca może wypłacić taką premię częściej niż raz na pięć lat. W innym przypadku taka dodatkowa płaca nie spełnia prawnych wymogów do nazywania jej w ten sposób. W takiej sytuacji powinny być przez pracodawcę brane pod uwagę inne przepisy prawne niż w przypadku nagrody jubileuszowej.
Czasem długi staż pracy to nie tylko doświadczenie i szacunek, lecz również wymierne korzyści finansowe w postaci nagrody jubileuszowej. Jeśli nie będziesz pamiętać, kiedy taka premia ci przysługuje, zawsze możesz wrócić do naszego artykułu.
- Odprawa – kiedy i komu się należy?
- Okres ochronny przed emeryturą – ile trwa? Jakiemu pracownikowi przysługuje ochrona przedemerytalna?
- Zwolnienie od psychiatry – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
- Badania medycyny pracy – przygotuj się na wizytę u lekarza medycyny pracy. Podstawowe badania lekarskie
- Wypowiedzenie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia