Książeczka sanepidowska przyda ci się w wielu zawodach. Warto ją mieć na wszelki wypadek: w końcu nigdy nie wiesz, gdzie dokładnie przyjdzie ci pracować! Książka sanepidowska ułatwi ci wejście na rynek pracy. Sprawdź, w jaki sposób!

Wyrobienie tego dokumentu jest często pierwszym krokiem na rynku pracy wśród młodych ludzi. Książeczka sanepidowska jest prosta do zdobycia, jednak jej wyrobienie wymaga odrobiny pracy. Jakie badania do książeczki sanepidowskiej są potrzebne, jak długo jest ważna i ile kosztuje? W jakich zawodach może ci się przydać? 

To wszystko musisz wiedzieć, nim podejmiesz decyzje o jej wyrobieniu. Książeczka zdrowia na szczęście nie jest droga, a warto mieć ją nawet na wszelki wypadek. To zdecydowanie ułatwi zdobycie pracy w nagłej sytuacji, np. gdy niespodziewanie zostaniesz zwolniony, bądź gdy nagle pogorszy się sytuacja na rynku.

Pracownicza książeczka zdrowia jest potrzebna w wielu zawodach

Książeczka sanepidowska jest potrzebna w wielu zawodach, które są związane z bezpośrednim kontaktem z klientem bądź jedzeniem. Będzie więc niezbędna, jeśli będziesz wykonywał pracę związaną z gastronomią. Pracowniczej książeczki zdrowia potrzebować będzie także pracownik sklepu spożywczego, kosmetyczka, fryzjer czy… lekarz! Inne zawody, w których będzie wymagana, to na przykład:

  • ratownik na basenie;
  • opiekun w hospicjum;
  • pielęgniarz;
  • hostessa;
  • masażysta;
  • nauczyciel;
  • opiekun dzieci.

Książeczka sanepidowska – gdzie kupić? Łatwo ją znajdziesz

Książeczka sanepidowska musi zostać przez ciebie zakupiona, abyś mógł dostać wszystkie pozwolenia i wpisy. Gdzie można kupić książeczkę sanepidowską? Bez problemu zakupisz ją w stacji sanitarno-epidemiologicznej, ale nie tylko. Powinna być również dostępna w sklepach papierniczych. Nie potrafisz jej nigdzie znaleźć? Wtedy z pomocą przyjdzie ci internet. Na licznych portalach kupisz ją w bardzo niskiej cenie i z dostawą w ciągu kilku kolejnych dni.

Jak wyrobić książeczką saniepidu? Potrzebujesz materiał do badania

To, jak wyrobić książeczkę sanepidu, nie jest tajemnicą. Przede wszystkim będziesz musiał zebrać próbki do badania. W tym celu udaj się do stacji sanitarno-epidemiologicznej w swojej okolicy. Tam dowiesz się, jak dokładnie powinno to wyglądać. 

Zazwyczaj wystarczy przynieść trzy próbki kału z trzech kolejnych dni. Istotne jest jednak to, aby od zebrania aż do oddania ich do badania nie minęło zbyt dużo czasu. Inaczej próbki mogą okazać się nieważne! Następnie ponownie wybierz się do stacji, pozostawiając materiał do badania. To pierwszy krok, który musisz wykonać, aby książeczka sanepidowska była twoja.

Książeczka sanepidowska – koszt badań w sanepidzie

Badania, które musisz wykonać w stacji sanitarno-epidemiologicznej, nie są niestety darmowe. W niektórych sytuacjach koszty może pokryć pracodawca, jednak zwykle sam będziesz musiał to zrobić. Jaki jest więc koszt książeczki sanepidowskiej? Cena takich badań to około 60-100 zł, dlatego bądź gotowy na wydanie takiej kwoty. Na szczęście istnieje duża szansa, że będzie to jednorazowy wydatek.

Książeczka sanepidowska – jakie badania? Wybierz się do lekarza

Książeczka sanepidowska jest już prawie twoja, jeśli badania kału poszły pomyślnie. Jednak następnym krokiem jest wybranie się do lekarza medycyny pracy. Tam zostaniesz zbadany. Lekarz sprawdzi ci wzrok i zada pytania na temat twojego zdrowia oraz stylu życia. Jeśli będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, może zlecić ci kolejne testy. 

Zazwyczaj jednak wszystko przebiega płynnie. Wtedy lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Będzie to oznaczało, że książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych jest twoja!

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej – cena badania lekarskiego

Podobnie jak za badania w stacji sanitarno-epidemiologicznej, tak i za wizytę u lekarza medycyny pracy będziesz musiał zapłacić. Jaka jest cena wyrobienia książeczki sanepidowskiej? Koszt takiej wizyty wynosi ok. 100 zł. 

I w tym przypadku istnieje możliwość, że opłatę będzie pokrywał pracodawca. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w wielu ofertach pracy wymaga się aktualnej dokumentacji. Wtedy książeczka sanepidowska musi zostać w całości sfinansowana przez ciebie. Biorąc pod uwagę wszystkie inne koszty, będziesz musiał zapłacić za nią ok. 200 zł i co najmniej dwukrotnie wybrać się do sanepidu, a także jeden raz zaplanować wizytę do lekarza medycyny pracy.

Ważność książeczki sanepidowskiej – ile wynosi?

To, ile wynosi ważność książeczki sanepidowskiej, nie zostało określone przez pracodawcę. Wiele zależy więc od lekarza medycyny pracy, który może uznać, że np. z powodu choroby lub innych problemów ze zdrowiem, powinieneś powtórzyć badania. Możliwe jest też to, że z właśnie takich powodów przez jakiś czas nie będziesz mógł w ogóle wykonywać swojego zawodu. 

Na całe szczęście, zazwyczaj książeczka sanepidowska wydawana jest bezterminowo, dlatego będzie to tylko jednorazowy wydatek. Z tego powodu warto wyrobić ją jak najszybciej, aby w przyszłości nie musieć się już tym przejmować.

Przeciwwskazania do wydania książeczki sanepidowskiej

Możesz nie dostać książeczki sanepidowskiej, jeśli cierpisz na chorobę zakaźną bądź jesteś nosicielem salmonellozy. Może to wykluczyć cię tymczasowo lub stale z pracy w gastronomii bądź innych, podobnych miejscach.

Książeczka sanepidowska to ważny dokument poświadczający stan zdrowia. Jest wymagana w wielu zawodach, dlatego warto znać wszystkie procedury związane z jej wydawaniem. Teraz nie są one dla ciebie tajemnicą!

Archiwum: wrzesień 2021
książeczka sanepidowska