Badania sanitarno-epidemiologiczne są potrzebne do tego, by znaleźć pracę w konkretnych branżach. Wymagają określonych dokumentów i nieco zachodu. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda procedura, aby móc dobrze się do niej przygotować. Czytaj i dowiedz się więcej!

Badania sanepidowskie to potoczna nazwa oświadczenia, jakie trzeba przedłożyć pracodawcy przed zaaplikowaniem na niektóre stanowiska. Do 2008 roku obowiązywała tak zwana książeczka sanepidowska, do której można było wpisywać kolejne daty i wyniki badań. Mimo że w wielu ofertach pracy nadal można się spotkać z wymaganiem „książeczki”, to warto pamiętać, że jest to coś, co już nie istnieje. Istnieje za to orzeczenie oraz badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych, które odgrywa taką samą rolę. Przejście wszystkich wymaganych badań nie jest specjalnie trudne, choć może być czasochłonne. Co warto wiedzieć o badaniach sanitarno-epidemiologicznych? Poznaj najważniejsze informacje!

Orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne – podstawa prawna

Najnowszym aktem prawnym, który reguluje bezpieczeństwo zatrudnienia, jest Ustawa z dnia 7 grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Aktualizuje ona kwestię wyżej wymienionej książeczki, jednak nie precyzuje tego, jak owo oświadczenie ma wyglądać. Badania sanitarno-epidemiologiczne mogą zatem nadal być wpisywane do zakupionego wcześniej zeszyciku. Procedury potrzebne do wydania zaświadczenia pozostały niezmienne i przedstawiamy je w dalszej części artykułu.

Co poświadcza książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych?

Badania wchodzące w skład pakietu potrzebnego do zdobycia orzeczenia nie wykluczają, rzecz jasna, chorowania na wszystkie choroby zakaźne. Celem jest wyeliminowanie tych czynników, które są przenoszone w określony sposób i mogą być niebezpieczne dla osób postronnych. Badania sanitarno-epidemiologiczne pozwalają wykluczyć przede wszystkim dur brzuszny i dur rzekomy typu A, B i C. Oprócz tego sprawdzają obecność w organizmie pałeczek Shigella i Salmonella. Pierwsze z nich są odpowiedzialne za czerwonkę bakteryjną, a drugie za salmonellozę, czyli choroby układu trawiennego.

Gdzie są wymagane badania sanepidowskie do pracy?

Badania na nosicielstwo wymienionych powyżej chorób najczęściej kojarzone są z pracą w gastronomii. Muszą je wykonać wszystkie osoby mające kontakt z żywnością, czyli:

  • kelnerzy;
  • kucharze;
  • pomoc kuchenna. 

Osoby zatrudnione przy myciu naczyń oraz pojemników przeznaczonych do żywności także muszą mieć ważne badania. Są one ponadto wymagane od ludzi pracujących z lekami podawanymi doustnie oraz mającymi kontakt z wodą zdatną do picia. Badania sanitarno-epidemiologiczne muszą oprócz tego przejść pracownicy zakładów opiekuńczych dla dzieci do lat sześciu. Są one bowiem szczególnie narażone na ostry przebieg infekcji.

Badania sanitarno-epidemiologiczne – na czym polegają?

Jak wyglądają badania sanitarno-epidemiologiczne? Podstawą jest sprawdzenie próbek kału. Należy je zebrać z trzech różnych dni i zanieść do najbliżej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Można to zrobić za jednym razem, jednak należy pamiętać, że próbka może mieć maksymalnie 72 godziny i powinna być przechowywana w lodówce. Specjalne pojemniczki na kał można kupić w aptece lub otrzymać bezpłatnie we wspomnianej stacji. Razem z nimi należy donieść specjalne dokumenty, które można znaleźć na stronie sanepidu. Na wynik badania sanitarno-epidemiologicznego poczekasz zazwyczaj od 1 do 2 tygodni.

Dodatkowe badania sanepidu u lekarza medycyny pracy

Po otrzymaniu wyników badań należy udać się z wizytą do lekarza medycyny pracy. Najczęściej przeprowadza on wywiad i wykonuje podstawowe badania, takie jak osłuchanie klatki piersiowej, zmierzenie ciśnienia krwi czy sprawdzenie stanu skóry. Czasami może dodatkowo zlecić inne badania, na przykład wykonanie RTG klatki piersiowej, jednak to dość rzadki przypadek. Badania sanitarno-epidemiologiczne są bezbolesne i po wszystkim wydawane jest odpowiednie oświadczenie.

Kto wydaje skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne?

W teorii to pracodawca powinien zadbać o to, by wysłać pracownika na odpowiednie badania. W rzeczywistości bardzo często, aby dostać pracę, trzeba już posiadać odpowiedni dokument. Jest to oczywiście związane z cięciem kosztów, ponieważ cała procedura jest odpłatna. Pracodawcy często nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy, dlatego wymagają od pracowników posiadania badania sanitarno-epidemiologicznego już w dniu zatrudnienia. Do samodzielnego ich wykonania nie jest potrzebne żadne skierowanie i można je zrobić od ręki.

Jak długo są aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne?

Dużym mankamentem wspomnianej wcześniej podstawy prawnej jest to, że nie określa ona terminu ważności badań. Wszystko zależy tutaj od woli lekarza, ale przede wszystkim od charakteru pracy. Niektóre zawody mogą wymagać powtórzenia badań na przykład co 2 lata, inne co roku. Niektóre są zaś wydawane bezterminowo i nie trzeba ich powtarzać. W przypadku pozytywnego wyniku na obecność jakiejś choroby należy rozpocząć leczenie, a po jego zakończeniu ponowić badania sanitarno-epidemiologiczne.

Książeczka sanepidowska – cena wydania oświadczenia

Same badania to koszt pomiędzy 90 a 100 zł. Dodatkowo należy doliczyć jeszcze wizytę u lekarza medycyny pracy. Zapłacisz w przedziale pomiędzy 60 a 100 zł. Całość powinna więc zamknąć się w kwocie od 150 do 200 zł. Koszty badania sanitarno-epidemiologicznego mogą różnić się w zależności od miejsca oraz danej placówki.

Badania sanitarno-epidemiologiczne to często konieczna procedura, której nie należy się bać. Pozwala ona wyeliminować choroby i zachować bezpieczne warunki pracy. Jeśli chcesz pracować w niektórych branżach, które wymieniliśmy, badania będą niezbędne, ale nie ma się czym martwić!

Archiwum: sierpień 2021
badania sanitarno-epidemiologiczne