Gdy zaczynamy myśleć o własnej stronie internetowej, niemal na samym początku pojawia się dylemat: zlecić to komuś czy spróbować samodzielnie. Jeżeli zdecydujemy, że sami zrobimy stronę w internecie dla naszego biznesu, warto skierować swoją uwagę na kreatory stron WWW, czyli narzędzia do ich tworzenia.
Kreator stron WWW. Jak to działa
Kreator stron internetowych to z zasady intuicyjne narzędzie. Za jego pomocą nawet osoba, która nie miała wcześniej doświadczenia w budowaniu stron może samodzielnie i szybko stworzyć własną.
Kreator stron WWW bazuje głównie na gotowych szablonach witryn internetowych. Można je modyfikować według własnych potrzeb i preferencji za pomocą prostych edytorów treści i zdjęć. Finalnie, gdy projekt jest już gotowy, kreator umożliwia także publikację strony w sieci.
Polecany kreator stron WWW to nie taka prosta sprawa
Nie każdy popularny kreator stron będzie odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie i Twojego biznesu. Narzędzia różnią się m.in. dodatkowymi funkcjonalnościami, poziomem zaawansowania, łatwością obsługi. Jedne sprawdzą się lepiej przy prostych stronach dla małych firm, inne przy sklepach internetowych, a jeszcze inne przy witrynach typu portfolio, gdzie chcemy zademonstrować swoje prace, wyeksponować zdjęcia czy multimedia. Ale są pewne cechy, które warto potraktować jako podstawę przy wyborze kreatora, na którym będziemy pracować.
5 ważnych cech dobrego narzędzia do tworzenia stron internetowych
Metoda “przeciągnij i upuść” – kreatory, które pozwalają na przeciąganie elementów (pól tekstowych, grafik, sekcji z video) i upuszczanie ich w wybranym miejscu znacząco usprawniają pracę. I wszystkie zmiany widać od razu.
Gotowe szablony stron – duża baza funkcjonalnych i ładnych szablonów dla różnych branż pozwala na wybór praktycznie gotowej struktury strony. Wystarczy ją tylko uzupełnić o treści i grafiki.
Panel w języku polskim – jeżeli nie mamy styczności z technicznym angielskim, wybierajmy kreator strony internetowej, który jest dostępny w naszym rodzimym języku. To naturalnie ułatwi wykonanie strony i podpięcie jej później pod adres internetowy.
Aktualizacje i rozwój narzędzia – upewnijmy się, że kreator, na którym chcemy pracować pochodzi od sprawdzonego operatora usług internetowych. To gwarancja, że będzie aktualizowany i poszerzany o nowe funkcjonalności, a przy postępie technologicznym to nie jest bez znaczenia.
Brak konieczności kodowania – po to wybieramy kreator do stworzenia strony internetowej, by nie przejmować się nieznajomością języków programowania. I choć większość kreatorów stron WWW nie wymaga tej znajomości, bywają i bardziej zaawansowane narzędzia.
Kreator stron WWW za darmo, czyli ile naprawdę kosztuje nas stworzenie strony w kreatorze
W kreatorze stron możemy zbudować swoją witrynę właściwie za darmo. Właściwie, bo nierzadko za bardziej zaawansowane opcje (szczególnie te stworzone dla sprzedawców w internecie) czy integracje z aplikacjami trzeba zapłacić. W myśl zasady, że jak dostajemy coś za darmo, to coś się za tym kryć musi, bezpłatne narzędzia do tworzenia stron internetowych nie są wolne od wad.
Największe minusy darmowych kreatorów stron WWW:
- reklamy, które niezależnie od nas będą się wyświetlać na stronie,
- brak własnej nazwy domeny (w adresie naszej strony wyświetlać się będzie nazwa kreatora, co może, ale nie musi wpływać na wiarygodność strony),
- ograniczenia dostępu do różnych funkcji, najczęściej związanych z tworzeniem i działaniem sklepów internetowych oraz analizą statystyk sprzedaży, ale także narzędzi do SEO, czyli promowania witryny w internecie i zajmowania wyższej pozycji w wyszukiwarkach,
- prowizja od sprzedaży w sklepach internetowych.
Czas. Waluta XXI wieku
Jeżeli chodzi o czas potrzebny na powstanie strony internetowej, to kreator jest bezkonkurencyjny. Firmy czy osoby prywatne, które zajmują się tym od postaw, proponują zwykle terminy realizacji od 2 tygodni do miesiąca (w zależności od tego, jak rozbudowana ma być witryna). W dobrym kreatorze strona może powstać w kilka godzin. A i późniejsza “obsługa”, czyli wprowadzenie zmian na stronie, czy to w treści, czy np. przy podmianie zdjęć, będzie szybsza.
Decyzja o stworzeniu własnej witryny internetowej w kreatorze to oszczędność czasu, ale i pieniędzy – w stosunku do tego, gdybyśmy zamówili wykonanie strony WWW u freelancera lub agencji. Jeżeli zlecamy zrobienie prostej firmowej strony na zewnątrz, musimy się liczyć z kosztami od 2,5 do 5 tys. zł netto (a wraz z dodatkowymi funkcjonalnościami cena rośnie). Decydując się na stworzenie strony w kreatorze oszczędzamy na starcie. A co potem?
Czy utrzymanie strony stworzonej w kreatorze jest drogie?
Koszt utrzymania witryny zrobionej w kreatorze jest porównywalny do kosztów utrzymania strony internetowej wykonanej przez zewnętrzną firmę. Trzeba się liczyć ze średnim rocznym wydatkiem ok. 500-700 zł netto i dwa razy tyle w przypadku sklepów internetowych. Opłaty pobierane są co miesiąc lub raz na rok czy kilka lat. To właśnie one zapewniają utrzymanie strony w sieci, dostęp do panelu zarządzania, w którym cały czas możemy ją modyfikować oraz aktualizacje czy pomoc techniczną.
Podsumowanie
Jeśli chcemy samodzielnie zbudować stronę, to kreator WWW jest odpowiednim rozwiązaniem zarówno pod względem technologicznym, jak i ekonomicznym. Świadomy wybór dobrego narzędzia to podstawa, jeśli chcemy zrobić witrynę szybko i łatwo. Opisane w artykule najważniejsze cechy kreatora WWW mogą nam znacząco ułatwić wybór oraz późniejszą pracę.
- Program do tworzenia stron bez znajomości HTML (Windows, macOS, Online) – jak wybrać?
- Jak budowanie rozpoznawalności w Internecie pomaga się rozwijać i pokonywać przeszkody w trudnych czasach
- Jak prowadzić biznes w Internecie? Kluczowe zasady e-marketingu
- Czy to już odpowiedni moment na wymianę firmowej strony internetowej? Oceń samemu.
- Jak wypromować sklep internetowy?