Programowanie w HTML na zaawansowanym poziomie, tak aby stworzyć dobrą stronę internetową zajmuje dużo czasu. Aktualnie mało przedsiębiorców dysponuje taką wiedzą lub czasem, aby nauczyć się programować. Doskonałym narzędziem dla takiej osoby, która pragnie sama stworzyć swoją własną stronę internetową bez znajomości programowania, będą kreatory stron internetowych. Przed zdecydowaniem się na wybór odpowiedniego kreatora warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy i zdobyć podstawową wiedzę na temat.
Jak zrozumieć kreatory stron internetowych?
Mówiąc najprościej, kreator stron internetowych jest gotowym narzędziem, które umożliwia tworzenie strony poprzez- umieszczenie na niej treści graficznych, tekstowych oraz dodania różnych przydatnych funkcji. Przede wszystkim jest to sposób na bardzo szybkie i intuicyjne tworzenie strony internetowej. Takie konfiguratory zwykle występują w formie wygodnej aplikacji online, które często powstały z myślą o osobach mających mało wspólnego z technologią. Dzięki temu korzystanie z kreatorów jest dziecinnie proste i możliwe dla osoby nawet bardzo mało zaawansowanej technologicznie.
Jeśli chodzi o same kreatory, różnią się one oczywiście oferowanymi funkcjami oraz możliwością personalizacji stworzonej strony internetowej. Po wykreowaniu wymarzonej witryny za pomocą aplikacji należy wykupić hosting. Wiele serwerowni oferuje swoje usługi poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej własnych maszyn i jednoczesne danie kreatora strony internetowej. Zdecydowanie się na taką ofertę umożliwia kompleksowe działanie i upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Przed stworzeniem strony internetowej w warto jest jednak zapoznać się z usługami hostingowym i zastanowić się, które będą najlepsze. Serwery prywatne, współdzielone lub dedykowane będą miały inne zastosowanie w zależności od preferencji konkretnego klienta.
Jak wybrać kreator stron internetowych?
Na to pytanie nie ma odpowiedzi jednoznacznej, ponieważ jak wcześniej wspomniano, kreatory posiadają różne funkcje. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na ten odpowiadający osobistym preferencjom. Często jednak dopiero podczas tworzenia strony internetowej można się dowiedzieć czy dany kreator odpowiada, czy nie. Wielu usługodawców związanych z udostępnianiem serwerów oraz kreatorów stron internetowych daje okresy próbne. Jest to czas, podczas którego można stworzyć stronę internetową i zobaczyć, w jaki sposób całe przedsięwzięcie będzie funkcjonować.
Głównie kreatory stron internetowych różnią się cechami takimi jak- obsługa, wygląd i nomenklatura. Oczywiście każdy kreator różni się ceną oraz modelem finansowym. Aktualnie często przybierają one formy usług abonamentowych. Jest to powiązane również z hostingiem strony.
ZOBACZ: Ranking najlepszych kreatorów stron WWW na JakWybracHosting.pl
Kwestie związane z własną domeną i certyfikatem SSL
Tworzenie własnej strony jest dopiero pierwszym krokiem. Później należy wykupić odpowiednią domenę w Internecie. Pakiety, które oferują tego rodzaju kreatory, często także w swojej cenie zawierają domenę, nie jest to jednak reguła. Ze względów finansowych czasem opłaca się stworzyć stronę za pomocą jednego kreatora, a później przenieść domenę do innego usługodawcy hostingu.
Sprawa związana z certyfikatami SSL wygląda podobnie jak w przypadku hostingu. Zwykle oferty związane z kreowaniem strony oferują także automatyczne przyznawanie certyfikatu SSL. W przypadku nieprzyznawania takiego certyfikatu istnieje również opcja jego wgrania (jednak może to wiązać się z dodatkowymi kosztami). Kwestia ta jest mocno indywidualna i w pełni zależy od operatora.
Przydatne funkcje kreatorów oraz przykłady popularnych aplikacji
- Podstawą jest łatwość obsługi kreatora. Dużym plusem jest architektura tych urządzeń, ponieważ zwykle są one przeznaczone właśnie dla osób niedoświadczonych z tym tematem.
- Warto jest także zorientować się, czy strona internetowa będzie responsywna, czyli czy będzie funkcjonowała na urządzeniach mobilnych- pozytywnie wpłynie to na SEO oraz ruch, na witrynie.
- Dla osób, które nie znają języka angielskiego warto jest zorientować się, czy usługodawca oferuje pomoc w języku polskim, oraz czy nazwy narzędzi są dostępne w tej wersji językowej.
- Dobrą rekomendacją jest popularność kreatorów internetowych. W najpopularniejszych zestawieniach zwykle znajduje się: WebWave albo WIX.
Materiał promocyjny
- Kreator stron WWW – jak wybrać i czy to się opłaca. Poradnik
- Trolle domenowe – jak się przed nimi bronić?
- Założenie strony internetowej — czy to się opłaca?
- Artykuły sponsorowane – rodzaje i formy. Jak napisać artykuł, na co zwrócić uwagę?
- Marketing internetowy – czym jest marketing online i jak działa? Rodzaje marketingu w sieci