Przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego, regularne opłaty za dostawy, rozliczenia z kontrahentami – będąc przedsiębiorcą, masz wiele na głowie. Aby historia płatności była w pełni przejrzysta, wielu właścicieli działalności gospodarczych decyduje się na otwarcie oddzielnego rachunku bankowego. Jednak czy konto firmowe jest obowiązkowe? Kto powinien je posiadać i jak wygląda to w przypadku firm jednoosobowych?

Mikroprzedsiębiorcy a konto firmowe – obowiązek czy niepotrzebna formalność?

Zakładanie mikroprzedsiębiorstwa wiąże się z wieloma formalnościami i procedurami. Oprócz rejestracji działalności czy wskazania miejsca prowadzenia biznesu, jako właściciel firmy musisz zadecydować, jakim rachunkiem będziesz się posługiwać, rozliczając m.in. podatki, składkę ZUS czy należności wobec innych przedsiębiorców. W świetle polskich przepisów nie ma różnicy, czy będziesz dokonywać płatności z konta osobistego, czy dla firm – istotne jest to, aby miał on jednego posiadacza[1].

Trudności z odpowiedzią na pytanie „kiedy konto firmowe jest obowiązkowe” pojawiają się, gdy pod uwagę weźmiesz regulaminy instytucji finansowych. Wiele z nich zastrzega, że z pomocą prywatnego rachunku rozliczeniowego można dokonywać tylko tych płatności, które nie dotyczą prowadzonej działalności. Dlatego też, pomimo zapisów w polskim ustawodawstwie, aby uchronić się przed różnymi nieprzewidzianymi konsekwencjami ze strony banku, warto zawczasu zadbać o oddzielne firmowe konto – przyniesie Ci ono więcej pożytku, niż strat.

Zalety posiadania konta firmowego dla działalności gospodarczej

Otwarcie firmowego rachunku nie musi być traktowane jak przykry i kosztowny obowiązek. Przykładowo decydując się na konto bankowe dla firmy w Santanderze, nie poniesiesz żadnych opłat związanych m.in. z jego otwarciem czy prowadzeniem. Sprawdź szczegóły Konta Firmowego Godnego Polecenia i prowadź przedsiębiorstwo na swoich zasadach: https://www.santander.pl/firmy/konta/konto-firmowe-godne-polecenia

Zobacz także  PKD kosmetyka – co to oznacza? Poznaj kod PKD salonów kosmetycznych i miejsce branży beauty w Polskiej Klasyfikacji Działalności

Jednak jakie korzyści niesie za sobą otwarcie rachunku bankowego dla firmy? Osobne konto pozwala przede wszystkim:

  • skuteczniej kontrolować wydatki przedsiębiorstwa;
  • prowadzić przejrzystą dokumentację finansową firmy;
  • oddzielić transakcje prywatne od służbowych;
  • prześledzić ostatnie wpływy na konto;
  • ubiegać się o kredyt jako zaufany klient banku.

Co więcej – rezygnując z korzystania z rachunku prywatnego na rzecz biznesu, w przypadku kontroli naczelnika urzędu skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych unikniesz niepotrzebnych utrudnień. Posiadany rachunek firmowy umożliwi szybkie skompletowanie wszystkich najważniejszych dokumentów związanych z przedsiębiorstwem i przyspieszy załatwianie formalności.

Obowiązek posiadania konta firmowego – kogo dotyczy?

Konto firmowe – czy jest obowiązkowe? Na otwarcie rachunku powinny zdecydować się przede wszystkim:

  • spółki cywilne i jawne;
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.);
  • fundacje (z wyjątkiem jednoosobowych działalności gospodarczych).
Pamiętaj: Zapisy w prawie, które dotyczą mikroprzedsiębiorców, mówią jasno – nie ma znaczenia, z jakiego rachunku bankowego będą dokonywane opłaty na rzecz US i ZUS oraz transakcje z innymi przedsiębiorcami. Mimo wszystko warto zdecydować się na otwarcie konta dla firmy.

Czy warto zdecydować się na otwarcie rachunku firmowego? Jak najbardziej – im większy porządek w dokumentacji firmy, tym lepiej. Pamiętaj, aby przed założeniem osobnego konta firmowego w banku przygotować swój dowód osobisty oraz numer NIP lub REGON przedsiębiorstwa (które nadawane są przez CEIDG). Dzięki nim formalności bankowe przebiegną bez komplikacji.


[1] https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120

Artykuł sponsorowany

kobieta liczy na kalkulatorze i wpisuje dane do komputera