Planujesz założyć firmę i zastanawiasz się, jakie konto firmowe wybrać? A może nie jesteś zadowolony z dotychczasowej oferty i chcesz się dowiedzieć, gdzie najlepiej założyć konto firmowe? Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze konta!
Posiadanie konta firmowego nie jest konieczne dla wszystkich rodzajów działalności, jednak rozróżnienie środków osobistych od firmowych daje przejrzystość finansów, która jest kluczowa z organizacyjnego punktu widzenia. Istnieje szereg elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego konta dla przedsiębiorstwa. W poniższym artykule omawiamy je wszystkie, a dodatkowo podpowiadamy, w jakim banku najlepiej założyć konto firmowe, aby generowało jak najmniej kosztów!
Dlaczego warto posiadać konto firmowe?
Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jakie konto firmowe wybrać, warto się zastanowić, do czego właściwie go potrzebujesz. Konto bankowe to element, który powinna posiadać każda, nawet jednoosobowa działalność. Wprawdzie w przypadku tak małych firm dopuszczalne jest prowadzenie finansów firmy za pośrednictwem osobistego konta prywatnego właściciela, ale może to rodzić trudności ewidencyjne.
Konto firmowe jest miejscem, gdzie wpływają należności od kontrahentów. Korzysta się z niego również w sytuacji konieczności dokonywanie rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Warto oddzielać środki firmowe od prywatnych, ponieważ w ten sposób uzyskuje się przejrzystość finansów. Pozwala to na lepszą kontrolę oraz skuteczniejsze zarządzanie przychodami i kosztami. Konto firmowe znacznie ułatwia też przebieg ewentualnych kontroli skarbowych.
Jakie konto firmowe wybrać?
Rozważania na temat tego, w jakim banku najlepiej założyć konto firmowe, znacznie ułatwi dokładne prześledzenie dostępnych ofert. Poniżej przedstawiamy parametry, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Jakie konto dla firmy – opłata za prowadzenie
Pierwszą kwestią, jaka powinna zostać wzięta pod uwagę podczas przemyśleń, jakie konto firmowe wybrać, jest wysokość opłaty za prowadzenie konta firmowego. Bank pobiera ją przez cały okres prowadzenia rachunku. Na rynku znaleźć można coraz więcej podmiotów, które zupełnie rezygnują z poboru opłaty za prowadzenie konta.
Gdzie najlepiej założyć konto firmowe – prowizja bankowa
Kolejny parametr, który może być decydujący, gdy myślimy, gdzie najlepiej założyć konto firmowe to prowizja bankowa. Prowizja to cena, jaką trzeba zapłacić za wykonywanie standardowych operacji bankowych, takich jak przelewy lub pobieranie wyciągów. Również ten parametr coraz częściej jest bezpłatny.
W jakim banku najlepiej założyć konto bankowe – karta płatnicza
Oczywiście można założyć konto firmowe i nie posiadać do niego karty płatniczej, ale zdecydowanie łatwiej będzie ci funkcjonować, kiedy bank tę kartę wyda. Jeśli decydujesz się na kartę, koniecznie sprawdź wysokość opłat za jej wydanie oraz użytkowanie. Szczególnie ważne są opłaty za pobranie gotówki z bankomatu.
W jakim banku konto firmowe – korzyści dodatkowe
Mnogość banków komercyjnych na rynku finansowym sprawia, że poszczególne instytucje prześcigają się wzajemnie w ofertach, które miałby ci pomóc w dokonaniu wyboru, jakie konto dla firmy będzie najodpowiedniejsze. Duża konkurencja jest korzystna dla przedsiębiorców, ponieważ ci mogą liczyć na rozmaite zniżki i promocje. Sprawdź zatem:
- ile wynosi oprocentowanie na kontach oszczędnościowych powiązanych z kontem firmowym;
- jakie jest oprocentowanie kredytów w koncie firmowym;
- jakie jest oprocentowanie kart kredytowych sprzedawanych w pakietach z kontem firmowym;
- jakie są warunki preferencyjne dotyczące ewentualnie zaciągniętych pożyczek i kredytów dla stałych klientów konkretnej instytucji.
W jakim banku najlepiej założyć konto firmowe w roku 2024?
Wiesz już w teorii, jakie konto firmowe wybrać. Pamiętaj, aby każdorazowo przed założeniem konta dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Brak opłat może być bowiem powiązany z konkretnymi wymogami ze strony banku.
Podsumowując, najlepsze konto firmowe będzie łączyło w sobie cechy funkcjonalności i ekonomiczności. Powinno posiadać dobrą aplikację mobilną, ale też intuicyjną stronę internetową. Dodatkowo ważne jest, aby umożliwiało załatwienie jak największej ilości spraw w sposób mobilny. Warto, aby konto było bezpłatne i dostępne z różnych miejsc na świecie.
Zakładając konto firmowe, zwróć zatem uwagę na poszczególne elementy:
- tabele opłat i prowizji;
- atrakcyjność aplikacji i platformy internetowej;
- dostępność oddziałów;
- czas pracy infolinii;
- dostępność bankomatów w Polsce i poza nią;
- elastyczność oferty kredytowej.