Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to wzrost o 2,4%. To najwyższy wynik od maja 1996 r., kiedy to inflacja znajdowała się na poziomie 14,3% – informuje w piątek 21 stycznia Główny Urząd Statystyczny.
Inflacja: boom konsumpcyjny jednym z czynników wysokiego wskaźnika
Rafał Benecki, główny ekonomista ING Baku Śląskiego wyjaśnia, że obecnie mamy do czynienia z jesienną falą wzrostów cen surowców, przed nami nowa fala przerzucania wyższych kosztów na CPI:
Wysoka inflacja w Polsce to nie tylko zewnętrzne szoki cenowe, ale także zasługa ekspansywnej polityki gospodarczej ostatnich lat i boomu konsumpcyjnego. Złożenie wysokiej presji inflacyjnej spowodowanej przez popyt wewnętrzny, ale także wysokiej inflacji zagranicą spowodował że CPI w styczniu 2022 r. zbliży się do 10%, nawet jak zewnętrzne szoki przygasną inflacja w Polsce pozostanie wysoka. Dlatego RPP będzie kontynuować podwyżki stóp do 4% w tym i 4,5% w 2023 roku
– prognozuje ekspert.
Inflacja w Niemczech najwyższa w historii
Nie najlepsze informacje w kontekście inflacji napływały już wczoraj 20 stycznia z Niemiec, gdzie ceny producentów okazały się wyższe średnio o 24% w porównaniu ze stawkami obowiązującymi w analogicznym okresie poprzedniego roku. Tak wysokiej inflacji PPI nie było u naszych zachodnich sąsiadów jeszcze nigdy w historii. A tego typu dane notowane są od 1949 roku. Ekonomiści wzięli pod uwagę te statystyki, słusznie twierdząc, że mogą one mieć przełożenie na wzrost inflacji również w naszym kraju.
Dane z Niemiec są dla Polski o tyle istotne, gdyż zachodni sąsiad jest naszym najważniejszym partnerem w handlu. Eksport i import w skali roku są liczone w kwotach rzędu setek miliardów złotych.
Inflacja producencka: co to jest?
Inflacja producencka (PPI) przedstawia zmiany cen w przemyśle. Chodzi tutaj o kwoty, które producent otrzymuje za dostarczone produkty. Dopiero potem następuje sprzedaż gotowego towaru konsumentowi. Kwestią czasu jest więc, kiedy ceny w firmach zostaną przerzucone na końcowe towary i w rezultacie na nasze portfele, co zostanie zobrazowane w danych na temat inflacji konsumenckiej (CPI).
Źródło: Money.pl
- GUS: inflacja producencka najwyższa od… grudnia 1997 roku
- GUS: inflacja w Polsce na poziomie 7,7%. Wzrost cen najwyższy w XXI wieku
- GUS: Zdecydowany wzrost inflacji w kwietniu. Najbardziej podrożały usługi finansowe, paliwo i śmieci
- Przeciętne wynagrodzenie w listopadzie przekroczyło 6 tys. zł. Niemal 10-procentowy wzrost w ujęciu rocznym
- Kwiecień miesiącem wzrostu inflacji w krajach UE. Polska i Węgry zdecydowanie przodują w zestawieniu