Aktualności

GUS: Zdecydowany wzrost inflacji w kwietniu. Najbardziej podrożały usługi finansowe, paliwo i śmieci

1 minut(y) czytania

W kwietniu inflacja w Polsce przekroczyła 4%, co jest wyraźnym wzrostem w porównaniu z lutym oraz marcem bieżącego roku. Największy wpływ na to mają rosnące ceny paliw, użytkowania mieszkania oraz usług. To najwyższy wynik od marca 2020 roku.

Według danych przestawionych przez Główny Urząd Statystyczny, inflacja w kwietniu wyniosła 4,3%. To zdecydowany wzrost w porównaniu z marcem (3,2%) oraz lutym (2,4%). Koszyk dóbr konsumpcyjnych podrożał zaś o 0,8%. Kwietniowa inflacja jest najwyższa od marca 2020 roku, kiedy to osiągnęła 4,6%. Jeśli mielibyśmy szukać jeszcze dalej, to zatrzymalibyśmy się dopiero na roku 2011. Wówczas wynik ten zatrzymał się na 4,7%. W zestawieniu z kwietniem 2020 roku towary podrożały o 3,6%, zaś usługi o 6,8%.

Wydatki w zakresie transportu główną przyczyną inflacji

Z raportu GUS-u można zauważyć wzrost cen w kategorii: zdrowie (3,4%), łączność (7,6%), rekreacja i kultura (5,4%.), edukacja (5,5%) oraz restauracje i hotele (4,4%). Największy jednak wpływ na inflację mają ceny z zakresu transportu, o czym informuje GUS:

„W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 1,1%) oraz w zakresie transportu (o 2,5%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,27 p. proc i 0,24 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym do poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 16,2%) oraz mieszkania (o 5,0%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,39p. proc. i 1,24p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,3%) obniżyły wskaźnik o 0,01 p. proc.”.

Analiza zawiera także bardziej szczegółowe dane. Wynika z nich, że w skali roku najbardziej podrożały usługi finansowe (47,6%), paliwa (28,1) oraz wywóz śmieci (27,8).

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *