Aktualności

GUS: Zdecydowany wzrost inflacji w kwietniu. Najbardziej podrożały usługi finansowe, paliwo i śmieci

1 minut(y) czytania

W kwietniu inflacja w Polsce przekroczyła 4%, co jest wyraźnym wzrostem w porównaniu z lutym oraz marcem bieżącego roku. Największy wpływ na to mają rosnące ceny paliw, użytkowania mieszkania oraz usług. To najwyższy wynik od marca 2020 roku.

Według danych przestawionych przez Główny Urząd Statystyczny, inflacja w kwietniu wyniosła 4,3%. To zdecydowany wzrost w porównaniu z marcem (3,2%) oraz lutym (2,4%). Koszyk dóbr konsumpcyjnych podrożał zaś o 0,8%. Kwietniowa inflacja jest najwyższa od marca 2020 roku, kiedy to osiągnęła 4,6%. Jeśli mielibyśmy szukać jeszcze dalej, to zatrzymalibyśmy się dopiero na roku 2011. Wówczas wynik ten zatrzymał się na 4,7%. W zestawieniu z kwietniem 2020 roku towary podrożały o 3,6%, zaś usługi o 6,8%.

Wydatki w zakresie transportu główną przyczyną inflacji

Z raportu GUS-u można zauważyć wzrost cen w kategorii: zdrowie (3,4%), łączność (7,6%), rekreacja i kultura (5,4%.), edukacja (5,5%) oraz restauracje i hotele (4,4%). Największy jednak wpływ na inflację mają ceny z zakresu transportu, o czym informuje GUS:

„W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 1,1%) oraz w zakresie transportu (o 2,5%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,27 p. proc i 0,24 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym do poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 16,2%) oraz mieszkania (o 5,0%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,39p. proc. i 1,24p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,3%) obniżyły wskaźnik o 0,01 p. proc.”.

Analiza zawiera także bardziej szczegółowe dane. Wynika z nich, że w skali roku najbardziej podrożały usługi finansowe (47,6%), paliwa (28,1) oraz wywóz śmieci (27,8).

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *