Zarobki

Ile zarabia mechanik w polskich warsztatach? Prezentujemy zarobki mechaników samochodowych!

4 minut(y) czytania

Ile zarabia mechanik przez jeden miesiąc pracy? Mediana to ok. 3000-3100 zł netto. Czy każdy może liczyć na takie zarobki? Od czego zależy wynagrodzenie i z jakich elementów się składa? O tym przeczytasz poniżej!

Mechanika pojazdowa to ciężki kawałek chleba. Chociaż branża ta mocno się rozwija, wynagrodzenia nie zawsze są proporcjonalne do włożonego w pracę wysiłku. Tylko nieliczni mogą pochwalić się rzeczywiście wysokimi pensjami, przekraczającymi 6000 zł miesięcznie. Ile zarabia mechanik w polskich warunkach?

Ile zarabia mechanik samochodowy – etat

Zaraz po ukończeniu szkoły kierunkowej zarobki mechanika oscylują w granicach 2500 zł netto. Jest to podstawa, która może być powiększana o konkretne profity w postaci:

  • premii za zlecenie;
  • dodatków za zyski w danym okresie;
  • dodatkowej stawki za nadgodziny.

Często jednak mechanicy pojazdowi otrzymują jedynie ustaloną w umowie podstawę wynagrodzenia bez żadnych dodatków. Inni zarabiają według liczby przepracowanych godzin w danym miesiącu. To, ile zarabia mechanik, jest więc uzależnione od wielu czynników.

Mechanik i jego zarobki – na ile możesz liczyć?

Czy każdy mechanik ma zarobki na poziomie 3000 zł netto? Nie, ponieważ jest to mediana, czyli wartość środkowa. Oznacza ona, że połowa mechaników zarabia więcej niż 3000 zł, a połowa – mniej. Zwykle to ci młodsi specjaliści lub osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu zarabiają poniżej 3000 zł na rękę. Wśród osób objętych sondażem wynagrodzeń najczęściej pojawiającym się przedziałem były sumy w zakresie 2500-3500 zł netto.

Kliknij!
Ile zarabia elektroradiolog? Dowiedz się, jakie wykształcenie jest potrzebne do wykonywania tego zawodu!

Mechanik samochodowy i zarobki – co jeszcze ma na nie wpływ?

W tej branży bardzo dużo zależy od lokalizacji, stażu pracy i specjalizacji. Ile zarabia mechanik w najlepiej opłacanej części Polski? Najlepsze wynagrodzenie średnie występuje na północy kraju i zwykle doświadczeni mechanicy mogą inkasować przynajmniej 4000 zł netto. W Warszawie mechanik samochodowy ma zarobki na poziomie ok. 3700 zł netto. Są to kwoty średnie, które prezentują medianę w poszczególnych częściach kraju.

Zarobki mechanika samochodowego w zależności od stażu

Czynnik ten jest nie mniej istotny od poprzedniego. Ile zarabia mechanik na samym początku przygody z branżą? Jest to zazwyczaj kwota rzędu 2900 zł. Oczywiście, mowa o średnich zarobkach. Może się zdarzyć, że zaraz po szkole trudno ci będzie znaleźć pracodawcę oferującego więcej niż minimalną krajową. Z czasem jednak zarobki mechanika samochodowego wzrastają. Specjaliści ze sporym stażem zwykle zarabiają ok. 1000 zł więcej.

Ile zarabia mechanik samochodowy – kwoty a specjalizacja

To kolejny bardzo ważny czynnik w zestawieniu. Mechanik naprawiający pojazdy osobowe jest opłacany najsłabiej, szczególnie jeśli zna się jedynie na sprawach czysto mechanicznych. O wiele lepiej wygląda wynagrodzenie elektromechanika lub osoby, która ma większe doświadczenie w wykonywaniu samodzielnych prac. 

Ile zarabia mechanik samochodowy z umiejętnościami elektronicznymi? Zwykle otrzymuje zarobki na poziomie 3000 zł. To często kwota na start, po odbyciu okresu próbnego.

Ile zarabia mechanik samochodowy w Polsce i dlaczego tyle?

Obecnie samochody osobowe są naszpikowane elektroniką i coraz rzadziej wystarczy jedynie znajomość „czysto mechanicznych” terminów. Poza tym, do Polski napłynęło sporo pracowników zza wschodniej granicy, co dodatkowo skutkuje nasyceniem rynku. To ile zarabia mechanik, jest uzależnione od formy zatrudnienia.

Wielu zdolnych mechaników po pewnym czasie ucieka od pracodawcy w celu otwarcia własnego warsztatu. Na to, ile zarabia mechanik samochodowy w Polsce, wpływa jego stanowisko – czy jest pracownikiem, czy właścicielem firmy.

Kliknij!
Ile zarabiają prezenterzy telewizyjni najbardziej popularnych stacji w Polsce? Poznaj zarobki znanych dziennikarzy!

Mechanik motocyklowy i jego zarobki

Ciekawym przypadkiem mechanika pojazdów jest osoba specjalizująca się w naprawie motocykli. Zdecydowanie mniej jest takich warsztatów w Polsce. Zarobki mogą być nieznacznie większe niż w przypadku standardowej mechaniki pojazdowej. Według statystyk zarobki mechanika motocyklowego pozostają na poziomie 4300 zł brutto miesięcznie.

Ile zarabia mechanik samochodowy i co ceni w nim pracodawca?

Technikum mechaniczne z dodatkowymi kierunkami blacharz-lakiernik jest jedną z częściej wybieranych opcji przez młodych mężczyzn. Jednak tylko niewielka liczba uczniów staje się specjalistami w swoim fachu. Niestety, w wielu warsztatach stara się o pracę również grupa mało wykwalifikowanych lub niedoszłych absolwentów. 

To sprawia, żę pracodawcy często mają problem ze znalezieniem odpowiedzialnych, samodzielnych i fachowych pracowników. Główną motywacją, jeśli chodzi o zawód mechanika samochodowego, jest to, ile zarabia się na takim stanowisku. 

Warsztat samochodowy i zarobki – czy to się opłaca?

Chyba nie ma pracownika, który w jakimś momencie swojej drogi zawodowej nie pomyślałby o założeniu własnego interesu. W mechanice to bardzo popularny kierunek działania. Wiedząc, ile zarabia mechanik i ilu klientów przetacza się przez zakład, niejeden decyduje się na otworzenie własnego biznesu. Wtedy może liczyć na zwielokrotnienie obrotów w zależności od liczby klientów i rodzaju prac w nim wykonywanych.

Pamiętaj, że poza samodzielnym wykonywaniem prac w swoim zakładzie, musisz jeszcze zapłacić za:

Dlatego warsztat samochodowy osiąga zarobki na różnych poziomach. Zwykle jednak są one kilkakrotnie wyższe niż standardowe wypłaty.

Jest jeszcze jedna kwestia mająca wpływ na wysokość wynagrodzenia – forma rozliczenia. Zdecydowana większość mechaników samochodowych zatrudniona jest na umowę o pracę. Tylko niewielka liczba ma umowę-zlecenie, o dzieło czy rozliczenie w systemie B2B. Sposób zatrudnienia i rozliczenia często warunkuje to, ile zarabia mechanik, bo opłaty poniesione przez pracodawcę i pracownika są różne.

Kliknij!
Ile zarabia stewardessa? Jakie predyspozycje musisz mieć, by nią zostać? Przekonaj się!

Czy znając sumy wynagrodzeń, możesz oczekiwać łatwego zarobku? Zdecydowanie nie, bo mechanika pojazdowa nie wygląda tak kolorowo, jak się wydaje. Tylko ciężka praca przynosi w niej zysk.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Jak i komu pomaga pedagog? Ile zarabia pedagog w placówkach szkolnych i opiekuńczych?

1 minut(y) czytania
W placówkach oświatowych oprócz nauczycieli pracuje szereg pracowników podlegających ustawie o oświacie. Jednym z nich jest pedagog. Ile zarabia pedagog podlegający ustawie…
Zarobki

Ile zarabia manager? Czy zarządzanie zespołem to dobry pomysł na karierę zawodową?

2 minut(y) czytania
Zastanawiasz się, ile zarabia manager? Jak można scharakteryzować to stanowisko? Na czym polega jego praca i jakie ma obowiązki? Tego dowiesz się,…
Zarobki

Ile zarabia niania? Od czego zależy wysokość pensji opiekunki dziecięcej?

2 minut(y) czytania
Ile zarabia niania? Jej pensja zależy głównie od regionu kraju. Najwięcej zarabiają opiekunki w dużych miastach, a najmniej na terenach wiejskich. Dlaczego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.