Praca mechanika samochodowego wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Nic dziwnego, że pensja brutto niejednego elektromechanika jest wyższa od przeciętnej. Sprawdź, ile zarabia elektromechanik!

Elektromechanik samochodowy zajmuje się projektowaniem, wykonywaniem, obsługą i naprawą rozmaitych elementów elektrycznych, z których skonstruowane są nasze pojazdy. Wiele układów jest wysoce zaawansowanych, co wymaga odpowiednich kwalifikacji, wiedzy i umiejętności. Z tego właśnie względu miesięczne wynagrodzenie za pracę w zawodzie może być naprawdę satysfakcjonujące. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zarabia elektromechanik!

Ile zarabia elektromechanik (elektryk od pojazdów samochodowych) – średnie wynagrodzenie

Odpowiedź na pytanie o to, ile zarabia elektromechanik, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od wybranej specjalizacji, wykształcenia oraz posiadanego doświadczenia. W naszym tekście skupiliśmy się na specjalistach od pojazdów samochodowych.

Przeciętne zarobki na omawianym stanowisku wynoszą w Polsce około 4 360 złotych brutto miesięcznie, co daje kwotę równą 3 140 złotych netto miesięcznie. Jest to o nieco ponad tysiąc złotych mniej od aktualnego średniego miesięcznego wynagrodzenia Polaków. Okazuje się jednak, że w przypadku tego zawodu można liczyć na zarobki o wiele wyższe. Miesięczna pensja elektryka samochodowego z dużym stażem pracy może zdecydowanie przekroczyć 6 000 złotych netto miesięcznie. Zarobki elektryka z niewielkim stażem lub w trakcie zdobywania kwalifikacji zawodowych sięgają około 2 930 złotych miesięcznie.

Elektromechanik samochodowy – rozkład wynagrodzenia

Przegląd rynku pracy pozwala na stworzenie rozkładu wynagrodzenia na stanowisku. Wynika z niego, że elektromechanik na poziomie początkującym, a więc osoba, która pracuje w zawodzie krócej niż trzy lata, może liczyć na przeciętne miesięczne wynagrodzenie sięgające średnio 3 320 PLN brutto miesięcznie. Mediana płacy osoby ze stażem do 9 lat oscyluje w granicach 4 160 złotych miesięcznie. Średni zarobek elektromechanika z wieloletnim doświadczeniem przekracza pięć tysięcy, a jego górny pułap jest właściwie nieograniczony.

Zobacz także  Ile zarabia pisarz? Czy twórcy literatury w Polsce są milionerami, czy też nie mogą oni liczyć na atrakcyjne zarobki?

Wśród elektromechaników specjalizujących się w naprawie samochodów jedynie trzy procent stanowią kobiety. Pozostali pracownicy są płci męskiej.

Zawód elektromechanika – benefity

Kiedy już wiesz ,ile zarabia elektromechanik, koniecznie sprawdź, na jakie dodatki do wynagrodzenia może liczyć osoba zatrudniona na tym stanowisku!. Zatrudnienie w zawodzie elektromechanika wiąże się z dostępem do licznych benefitów. Specjaliści pracujący w zawodzie wskazują, że najczęściej korzystają z przysługującego im ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Mają oni również możliwość uczestniczenia w rozmaitych kursach i szkoleniach zawodowych. Ponadto pracodawcy często decydują się na organizowanie imprez integracyjnych.

Elektromechanik pojazdów samochodowych – kwalifikacje i obowiązki

Na to, ile zarabia elektromechanik, wpływa także zakres jego zadań. Praca w charakterze elektromechanika łączy w sobie zawody pokrewne, jakimi są elektryk oraz mechanik. Zadaniem elektromechanika jest naprawa i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych. Posiadana wiedza pozwala mu na trafne zdiagnozowanie sprzętu i znajdowanie przyczyn awarii. Usuwa się je poprzez naprawę lub wymianę uszkodzonych elementów. Dokładny zakres obowiązków elektromechaników uzależniony jest od miejsca ich zatrudnienia.

Zawód mechanika sprzętów i urządzeń elektrycznych i elektronicznych wymaga zdobycia kierunkowego wykształcenia na poziomie minimum szkoły zasadniczej zawodowej. Wielu pracodawców wymaga jednak, aby członkowie ich załogi posiadali wykształcenie techniczne lub wyższe inżynierskie. Wiedzę z zakresu elektromechaniki można zdobyć również poprzez uczestnictwo w kursach zawodowych. W zawodzie elektromechanika szczególnie cenione jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, umiejętności obsługi komputera oraz znajomości technicznego języka angielskiego.

Podsumowując, omawiany zawód wymaga odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia. W zamian jednak można liczyć na sowite wynagrodzenie. To, ile zarabia elektromechanik, zależy oczywiście od doświadczenia i umiejętności, wraz z którymi płaca będzie się zwiększać. Wybór tej ścieżki kariery jest dobrym pomysłem zwłaszcza dla osób, które pasjonują się motoryzacją.

Zobacz także  Ile zarabia właściciel Żabki? Czy opłaca się prowadzić własny sklep?
Ile zarabia elektromechanik