Kompetencje miękkie mogą ci się przydać niezależnie od tego, jaki zawód wykonujesz. To od nich zależy, czy dostaniesz awans, albo, czy będziesz lubiany przez swoich klientów. Czym są miękkie umiejętności i czy można się ich po prostu nauczyć? Sprawdź!
Bycie uśmiechniętym, punktualnym czy otwartym pomaga w każdej pracy. Z tym po prostu nie da się kłócić! Czy wiesz, że to właśnie za takie cechy odpowiadają umiejętności miękkie? Jeśli jesteś zamkniętą w sobie osobą, może okazać się, że nie masz ich zbyt dobrze rozwiniętych. Na szczęście miękkie kompetencje można zdobyć i poprawić swoją sytuację w pracy.
Poznaj przykłady umiejętności miękkich oraz ich definicję, aby następnie móc rozwijać je na własną rękę bądź poprzez coraz popularniejsze kursy. Ile będziesz musiał za nie zapłacić i czy na pewno taki rozwój będzie ci się opłacał? We współczesnych korporacjach umiejętność współpracy z innymi ma często kluczowe znaczenie przy awansie!
Co to są kompetencje miękkie? Podstawy
Na początku warto wiedzieć, co to są kompetencje miękkie w teorii. Są one związane z umiejętnościami społecznymi. Pozwalają na skuteczne prowadzenie dyskusji czy rozwiązywanie konfliktów. Nie da się ich zmierzyć, w przeciwieństwie do kompetencji twardych, do których można zaliczyć np. wiedzę z jakiejś dziedziny naukowej czy umiejętności manualne, takie jak dzierganie czy rzeźbienie. To jednak nie oznacza, że są mniej ważne!
Dla niektórych wykwalifikowanych pracowników zdobycie ich jest znacznie trudniejsze niż np. nauczenie się nowego języka programowania. To efekt tego, że miękkie umiejętności w dużej mierze wynikają z charakteru. Nie znaczy to, że nie mogą być rozwijane.
Jak umiejętności miękkie są sprawdzane na rozmowie o pracę?
Umiejętności miękkie mogą być sprawdzane przez pracodawcę szczególnie wtedy, jeśli twój zawód będzie wymagał kontaktu z klientem. Jeśli więc chcesz być sprzedawcą albo osobą zajmującą się personelem w firmie, w trakcie rozmowy o pracę możesz zostać poproszony o odegranie scenki. Przykładowo, rekruter będzie udawał klienta, któremu będziesz musiał sprzedać produkt bądź rozwiązać jego problem. W ten sposób da się sprawdzić posiadane przez osobę kompetencje miękkie, które będą niezwykle istotne w danej pracy. Prawda jest jednak taka, że są one potrzebne zawsze, gdy masz kontakt z innymi ludźmi. Właściwie nie ma zawodu, w którym można tego w pełni uniknąć.
Kompetencje miękkie – lista. Jakie to umiejętności?
Kompetencje miękkie są bardzo szeroką grupę i trudno wymienić wszystkie na raz. Oto jednak krótka lista miękkich kompetencji, która pomoże zrozumieć, o co chodzi. Przykłady kompetencji miękkich to:
- asertywność;
- komunikatywność;
- samodyscyplina;
- odporność na stres;
- umiejętność pracy w zespole;
- umiejętność rozwiązywania konfliktów.
Te wszystkie kompetencje miękkie są przydatne zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Ich rozwój może poprawić twoją jakość życia na wielu różnych płaszczyznach, chociaż są w mniejszym stopniu mierzalne niż kompetencje twarde. Nie da się ukryć, że osoba pewna siebie, która zawsze wykonuje swoje obowiązki i jest po prostu miłym człowiekiem, będzie lepiej odbierana przez otoczenie. Niezależnie od tego, czy jest to biuro w pracy, spotkanie z przyjaciółmi czy zebranie klubu książki.
Kompetencje miękkie – przykłady, które podasz w CV
Jeśli właśnie szukasz pracy, to kompetencje miękkie, które masz szczególnie dobrze rozwinięte, możesz podać w swoim CV. Dzięki temu rekruter już na tym etapie będzie mógł wyrobić sobie wstępną opinię na twój temat. W większości firm bardzo ważne będzie logiczne myślenie, bo od niego zależy, jak szybko i sprawnie będziesz wykonywał polecenia. To pomoże również w znajdowaniu nowych rozwiązań i ulepszeń. Istotna jest także pracowitość.
Nawet jeśli nie jesteś osobą, która ma najlepsze umiejętności, to – jeśli nie boisz się zaangażować i poświęcić dla swojej firmy – prawdopodobnie szybko nadgonisz wszystkie braki. To dlatego, że do ważnych kompetencji miękkich należy również elastyczność.
Czy kompetencje miękkie są najważniejsze dla pracodawców?
Są zawody, w których kompetencje miękkie schodzą na drugi plan. Na przykład programista, który pracuje niemal samodzielnie, nie musi przecież współpracować z klientem. Umiejętności twarde, takie jak posiadanie prawa jazdy, czy znajomość języka obcego, są niezastąpione.
Jednak w sytuacjach takich jak rozmowa o pracę liczy się to, jakie wrażenie zrobisz na drugiej osobie. Miękkie kompetencje, jak przyjazna osobowość, czy wysoka kultura osobista sprawią, że będziesz odbierany jako ktoś sympatyczny, a z takimi ludźmi każdy chce pracować.
Jeśli masz problem z prowadzeniem rozmowy bądź też jesteś często smutny, popracuj przed takim spotkaniem. Porozmawiaj z kimś, udając, że jest to rozmowa o pracę, a gdy będziesz już wchodził na spotkanie, uśmiechnij się! To naprawdę jest cenione i efektywnie zmienia sposób, w jaki ludzie na ciebie patrzą.
Chcesz awansować? Rozwijaj nie tylko kompetencje twarde
Na podstawowych stanowiskach w wielu przypadkach pracuje się samodzielnie. Nawet jeśli współpracujesz z zespołem, to nie odpowiadasz za niego i często nic się nie stanie, jeśli będziesz osobą nieco bardziej zamkniętą w sobie. Jednak, jeśli tak będzie, może okazać się, że… nigdy nie awansujesz.
Wyższe stanowiska często wiążą się z większą ilością stresu czy konfliktów. Zwykle są też związane z zarządzaniem grupą ludzi. Jeśli nie wykażesz się zdolnościami przywódczymi i kompetencjami miękkimi, może okazać się, że twój pracodawca nie uzna cię za odpowiedniego kandydata do awansu.
Kompetencje miękkie możesz rozwijać na kursach
Nieśmiałe bądź zamknięte w sobie osoby mogą rozwijać kompetencje miękkie na licznych kursach. Zarówno tych prowadzonych online, jak i takich, które wymagają fizycznej obecności. To dobry pomysł, zwłaszcza jeśli otrzymasz certyfikat, który przyda się potem w CV.
Jeśli masz problem z pracą w grupie bądź prowadzeniem rozmowy, wybierz się na jakieś podstawowe zajęcia. Możesz jednak wybrać też coś bardziej specjalistycznego, co np. pomoże ci w rozwiązywaniu konfliktów w twojej grupie. Zawsze warto postawić na kurs, dzięki któremu staniesz się bardziej asertywny.
Jakie są często wybierane szkolenia z kompetencji miękkich?
Do najpopularniejszych szkoleń zaliczają się:
- te obejmujące zarządzanie sobą w czasie;
- szkolenia rozwiązujące problemy z samodyscypliną;
- kursy ułatwiające zarządzanie zmianą w organizacjach – ta może przyjść zawsze i to w najbardziej niespodziewanym momencie, dlatego warto wiedzieć, jak wprowadzić ją w życie przedsiębiorstwa;
- treningi kreatywności, która przydaje się w bardzo wielu zawodach, od tych podstawowych, np. fryzjer, aż po te, które można wykonywać jedynie po studiach, np. psycholog;
- szkolenia menedżerskie;
- kursy sprzedażowe.
Warto o tym czytać i rozwijać w warunkach domowych
Kursy kosztują i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jednak nie zapominaj, że kompetencje miękkie możesz bez najmniejszego problemu rozwijać także w warunkach domowych. W sieci nie brakuje poradników na ten temat. Nawet, oglądając darmowe filmiki w mediach społecznościowych, możesz wiele się dowiedzieć. Wystarczy, że zaczniesz obserwować ciekawe konta, aby poznać podstawy związane z miękkimi kompetencjami. Wtedy będziesz mógł stopniowo wprowadzać je w życie na własną rękę, sprawdzając, co w twoim przypadku działa najlepiej, a nad czym musisz jeszcze mocno popracować.
Kontakt z innymi rozwija kompetencje miękkie
Jeśli jesteś domatorem i spędzasz wiele czasu samotnie w domu to nic dziwnego, że twoje miękkie kompetencje nie są na najwyższym poziomie. Ich rozwój wymaga współpracy z innymi ludźmi. Dlatego warto zapisać się na dodatkowe zajęcia.
Rozwijaj swoje hobby w grupie, uczestnicz w spotkaniach tematycznych i bierz czynny udział w życiu społecznym. W ten sposób szybko zmienisz swoje podejście do innych. Być może nauczysz się też lepiej współpracować w grupie czy też nawet zarządzać jakimś prywatnym projektem. To w przyszłości może naprawdę opłacić się w twojej pracy.
Bezpłatne kursy rozwijające kompetencje miękkie
Istnieją też bezpłatne kursy dla osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje miękkie. Mają one formę e-learningu i dotyczą m.in. umiejętności interpersonalnych, osobistych, czy kierowniczych. To może być dobry start dla osoby, która dopiero zaczyna interesować się tą tematyką. Na kursy możesz zapisać się, korzystając m.in. z polskich stron rządowych.
Ile kosztuje przeciętny kurs rozwijający kompetencje miękkie?
Darmowe kursy to jednak nie wszystko i, jeśli chcesz zdobyć inny certyfikat, możesz wybrać się na odpłatne szkolenie. Trudno podać w tym przypadku średnią cenę, bo wiele zależy od konkretnego rodzaju kursu, jego czasu trwania itd. Na przykład, jednodniowy kurs online dotyczący zarządzania sobą w czasie może kosztować 300-800 zł. Zajęcia, które odbywają się na miejscu i trwają np. cały weekend, mogą być już znacznie droższe i kosztować ponad 1000 zł. Z kolei, jeśli będzie prowadził je ktoś znany w branży, to cena ta może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy.
Kompetencje miękkie i twarde to określenia, które zdecydowanie trzeba znać. Kompetencje miękkie są umiejętnościami, które zdecydowanie warto rozwijać. Są przydatne nie tylko w pracy, lecz także w życiu prywatnym. Mają wpływ na nawiązywanie relacji z innymi ludźmi.
- Czym są umiejętności interpersonalne? Dlaczego warto je rozwijać?
- Mentoring biznesowy (coaching) – co to jest? Definicje mentoringu
- Freelancer – bądź swoim własnym szefem. Sprawdź, jak zostać freelancerem!
- Grywalizacja, czyli jak stworzyć zespół zwycięzców
- Efekt halo, czyli efekt aureoli? Jak wykorzystać go w biznesie?