CMS pozwoli ci w prosty sposób zarządzać treściami na twojej stronie internetowej. Czym jest i w jaki sposób działa? Zobaczysz, że to naprawdę proste! Systemy zarządzania treścią są stworzone dla laików.
Systemy zarządzania treścią i CMS to właściwie to samo. Polskie słowa są po prostu tłumaczeniem. Dzięki nim będziesz mógł nie tylko zarządzać stroną, ale nawet ją stworzyć. Te systemy od lat są wykorzystywane także na ogólnodostępnych blogach. Obsługa CMS jest więc tak prosta, że bez problemu radzą sobie z nią nawet niepełnoletni uczniowie. Sprawdź, na czym polega to rozwiązanie.
System CMS – co znaczy ten skrót?
System CMS to skrót od trzech angielskich słów, czyli content management system. W języku polskim oznacza to tyle, co systemy zarządzania treścią. Być może brzmi to dość skomplikowanie, ale jeśli kiedykolwiek wrzucałeś coś na swoją stronę internetową czy tworzyłeś bloga, to bez wątpienia już się z tym spotkałeś.
Te systemy pozwalają na korzystanie z możliwości stron bez znajomości kodowania. Nie musisz więc znać HTML-a ani CSS-a, by prowadzić samodzielnie swoją stronę internetową!
CMS – co to jest? Szybko to zrozumiesz!
CMS nie będzie ci obcy już po chwili korzystania z niego. Pisałeś kiedyś komentarz? Okienko, które widziałeś, jest trochę zbliżone do tego, jak wygląda system tego typu od środka. Taki panel pozwoli ci na zalogowanie się na stronę za pomocą loginu i hasła, a następnie – na edytowanie strony. Każdy system oferuje inne możliwości, ale zwykle będziesz mógł między innymi edytować i tworzyć:
- układ strony;
- artykuły blogowe;
- nagłówki;
- zawartość menu;
- zawartość poszczególnych stron.
Szybko przestaniesz więc zastanawiać się, co to jest CMS, i po prostu zaczniesz działać. Te najpopularniejsze systemy są w większości przypadków bardzo intuicyjne, a w sieci znajdziesz liczne poradniki tłumaczące, jak z nich korzystać.
Na czym polega obsługa CMS?
Obsługa CMS zależy od tego, jaki system wybierzesz. Jednak z reguły jest naprawdę prosta. Jeśli twój programista przygotował już stronę bądź, jeśli wykupiłeś gotowy szablon, będziesz przede wszystkim skupiał się na tworzeniu treści.
Najważniejsze elementy CMS umożliwiają tworzenie wpisów i stron. To w gruncie rzeczy bardzo podobne do siebie zagadnienia. Strony to jednak stałe zakładki, np. opowiadające o historii twojej firmy. Wpisy zaś to artykuły blogowe bądź newsy, które możesz regularnie dodawać, ale których ważność mija z czasem.
CMS – jak stworzyć swoją własną treść?
Tworzenie treści na strony nie jest trudne. W większości systemów będziesz musiał wybrać opcję stworzenia nowej strony bądź wpisu, a następnie zacząć pracę. Okienko, które ci się ukaże, będzie prawdopodobnie zbliżone wyglądem do popularnego programu Word. Będziesz mógł w nim tworzyć akapity, czy nagłówki. Łatwe będzie także pogrubianie treści bądź dodawanie zdjęć.
Nie zapominaj o tym, aby teksty, które stworzysz, były unikalne. Wtedy wyszukiwarki będą je bardziej promować. Zwróć także uwagę na to, aby w treści pojawiły się popularne słowa kluczowe, co ułatwi znalezienie strony użytkownikom internetu.
CMS – rodzaje. Jak można je skategoryzować?
Rodzaje CMS można podzielić właściwie na dwie grupy przez wzgląd na ich dostępność. Najwięcej firm korzysta z tych, które działają na licencji tzw. open source. Są one ogólnodostępne dla różnych użytkowników. Z tego powodu są często łatwiejsze w użytkowaniu, bo w sieci bez problemu znajdziesz poradniki, które wyjaśnią ci, jak z nich korzystać. Ponadto, dzięki wtyczkom, będziesz mógł je spersonalizować.
Niestety, takie rozwiązania mają swoje ograniczenia, dlatego nie sprawdzą się, jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanego systemu. Jeśli jednak zależy ci tylko na stworzeniu podstawowej strony swojej firmy, zwykle takie systemy CMS będą w pełni wystarczające.
Autorskie systemy CMS, gdy wymagasz więcej
Gdy system open source to zbyt mało, możesz zamówić bądź samodzielnie stworzyć autorski system CMS. Nie jest to proste zadanie, ale pozwoli ci na personalizację strony i dopasowanie jej do potrzeb. Bardzo często z takich rozwiązań korzystają np. strony rządowe.
Niestety, takie systemy nie są bez wad. Przede wszystkim bywają na ogół słabiej zabezpieczone przed atakami hakerskimi. Poza tym, są po prostu zdecydowanie droższe od tych, do których dostęp ma więcej osób.
Wybierz popularne CMS! Dlaczego warto?
Popularne CMS są często dobrym wyborem na start. Są tańsze, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Dzięki temu, jak bardzo są znane, często liczba błędów, które w nich występują, jest ograniczona. Łatwiej znajdziesz również poradniki bądź kursy, dlatego szybciej nauczysz się z nich korzystać. Z tego powodu, jeśli decydujesz się na open source, najpierw rozważ za i przeciw wszystkich popularnych systemów.
Do najbardziej znanych można zaliczyć:
- WordPress;
- Joomla!;
- Drupal;
- Quick.Cms;
- Typo3.
Tajniki WordPressa – najpopularniejsze CMS na świecie
WordPress to obecnie prawdopodobnie najpopularniejszy system CMS na świecie. Na jego bazie tworzone są liczne strony firm, blogi czy sklepy. To sprawia, że ma także wiele wtyczek – płatnych i darmowych – które pozwalają na modyfikację jego opcji i dostosowanie ich do własnych potrzeb. Najlepiej sprawdza się jednak w przypadku mniej skomplikowanych stron internetowych.
Do dyspozycji użytkowników jest między innymi baza licznych motywów, które pozwalają na samodzielne stworzenie strony. Nawet, jeśli nie znasz się najlepiej na kodowaniu. Ponadto, system jest wciąż rozwijany i pozwala na sprawne pozycjonowanie artykułów.
Jakie są wady systemu WordPress?
Niestety, WordPress nie jest bez wad. Przede wszystkim jego podstawowe funkcje są bardzo ograniczone. Jeśli chcesz korzystać z bardziej zaawansowanych możliwości tego systemu CMS, konieczna będzie instalacja wtyczek. Te spowalniają działanie strony, a więc kluczowy jest dobór odpowiednich narzędzi, które w danym momencie najlepiej się sprawdzają. To wymaga od użytkownika zdobycia pewnej dawki wiedzy.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że WordPress nie ma najlepszych zabezpieczeń na rynku. To może być bardzo duży problem, jeśli publikowane na twojej stronie dane należą do wrażliwych.
Joomla! – bardziej zaawansowany system CMS
Drugi system CMS pod względem popularności to Joomla!. Obecnie korzysta się z niej rzadziej i jest po prostu nieco starszym rozwiązaniem. Z tego powodu jej wygląd może wydawać się mniej współczesny i intuicyjny.
Jednocześnie ma ona więcej podstawowych funkcji niż WordPress. Z tego powodu system działa płynniej i jest chętniej wykorzystywany przez osoby tworzące bardziej zaawansowane strony. Nie bez powodu przez kilka lat z rzędu był wybierany jako najlepszy system CMS działający na licencji open source. Korzystając z niego, będziesz miał dostęp do:
- samouczków;
- prężnie działającej społeczności;
- 64 wersji językowych;
- licznych i łatwo dostępnych funkcji.
Jakie są wady systemu Joomla?
Najpopularniejszy system CMS na świecie, czyli WordPress, słynie z licznych wtyczek. Te są bezustannie tworzone, bo jest to po prostu opłacalne. Niestety, Joomla to mniej klientów, a więc również zdecydowanie mniej aktualizacji. To sprawia, że nie wszystkie potrzebne opcje znajdziesz już w gotowej formie i może okazać się, że będziesz musiał zamówić niektóre wtyczki, jeśli takowe będą ci potrzebne. Ponadto, wiele funkcji, które ma ta platforma, nie jest darmowych, a więc nie będziesz mógł ich przetestować w dowolny sposób.
Jak wybrać odpowiedni system CMS?
Idealny CMS powinien być dostosowany do twoich potrzeb. Dalej się wahasz i nie wiesz, jaki wybrać? Najlepiej zrobisz, jeśli skontaktujesz się z firmą zajmującą się tworzeniem stron internetowych. Profesjonalista będzie mógł wysłuchać twoich potrzeb, a następnie – bazując na swoich dotychczasowych doświadczeniach – pomoże ci dobrać idealny system. Na dodatek w ten sposób będziesz mógł także zamówić wygląd swojej strony. Na tym nie warto oszczędzać! Strona internetowa powinna być twoją wizytówką, dzięki której łatwiej znajdziesz klientów.
Staraj się jednak zawsze wybierać popularne systemy. Dzięki temu uzyskasz dostęp do licznych darmowych funkcji oraz poradników. W ten sposób będziesz mógł zajmować się wszystkim samodzielnie, a przecież o to właśnie chodzi w ogólnodostępnych systemach CMS. Nie będziesz musiał już polegać wyłącznie na programistach!
- Załóż własny biznes! Samozatrudnienie staje się coraz popularniejsze
- Dobry biznesplan — zacznij spełniać marzenia o własnej działalności!
- Freelancer – bądź swoim własnym szefem. Sprawdź, jak zostać freelancerem!
- CRM – co to za system? Jak może usprawnić działanie firmy? Przekonaj się!
- System klasy PAM – w jaki sposób może pomóc Twojej firmie?