Prowadzenie firmy

Komu przysługuje bon na zasiedlenie? Sprawdź, bo możesz zarobić ponad 10 tysięcy!

3 minut(y) czytania

Bon na zasiedlenie, jak sama nazwa wskazuje, pomaga bezrobotnym osiedlić się i podjąć pracę po zmianie miejsca zamieszkania. Aby go otrzymać, trzeba spełnić konkretne warunki dotyczące m.in. odległości lub zarobków. Sprawdź, co musisz zrobić, by móc ubiegać się o bony zasiedleniowe!

Na początku swojej działalności potrzebujesz zwykle dodatkowego zastrzyku gotówki. Najpopularniejsze jest, rzecz jasna, wzięcie pożyczki lub kredytu. Takiej pomocy jednak często nie otrzymasz bez określonego progu. To ograniczenie jest bardzo trudno przekroczyć będąc bezrobotnym. Młodym osobom w takiej sytuacji z pomocą przychodzi państwo. Wiele osób może starać się o bon na zasiedlenie, który pomaga rozpocząć pracę zarobkową z dala od pierwotnego miejsca zamieszkania. Zamysłem programu ma być zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy. W tym artykule przedstawiamy wszystkie kryteria, jakie należy spełnić do uzyskania zasiłku zasiedleniowego. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do udziału!

Bon na zasiedlenie – warunki, jakie trzeba spełnić

Niestety, ale nie każdy może ubiegać się o dodatkowe fundusze w formie bonu zasiedleniowego. Warunki to:

  • wiek mniej niż 30 lat i status bezrobotnego;
  • chęć podjęcia pracy poza miejscem zamieszkania;
  • osiedlenie się przynajmniej 80 km dalej od dotychczasowego miejsca.

Dodatek przesiedleńczy przysługuje każdej osobie poniżej 30. roku życia ze statusem bezrobotnego. Konieczna jest także chęć podjęcia pracy poza swoim miejscem zamieszkania. Nowa praca musi się zatem wiązać z przeprowadzką. Przepisy określają, że nowe miejsce musi być oddalone od wcześniejszego o minimum 80 kilometrów. W niektórych przypadkach bon otrzymują także osoby, którym dojazd w jedną stronę zajmuje minimum 3 godziny. Oprócz tego płaca w nowym miejscu musi przekraczać pensję minimalną.

Zobacz także:  PKD szkolenia – co to oznacza i jak zakwalifikować kursy, instruktaże i inne formy edukacyjne?

Zobacz też: ebudowa.pl

Bon zasiedleniowy – ile trzeba być bezrobotnym?

Nie wszystkie kryteria są ściśle określone. W przepisach nie ma sprecyzowanego okresu, przez który trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny, aby można było uzyskać bon na przesiedlenie. Musisz jednak pamiętać o tym, że po otrzymaniu zasiłku trzeba utrzymać pracę przez co najmniej 6 miesięcy w okresie 8 miesięcy od przyznania dodatku. Nie jest tu istotna ciągłość zatrudnienia – mogą wystąpić dowolne przerwy oraz zmiany. Każdorazowo trzeba również dbać o to, by być ubezpieczonym.

Bon na zasiedlenie – dokumenty konieczne do jego uzyskania

Do uzyskania bonu nie trzeba przedstawiać wielu dokumentów. Nie potrzeba tutaj umowy o pracę, planowanych dochodów ani pisma potwierdzającego zamieszkanie w innym miejscu. Jeśli chcesz uzyskać dodatek zasiedleniowy, musisz jedynie wypełnić odpowiedni wniosek, który można znaleźć na stronie Powiatowego Urzędu Pracy. Z odpowiednio wypełnionym dokumentem udaj się do starosty, który następnie zawrze umowę o wypłacaniu pieniędzy. Podstawa do dalszego wypłacania bonu na zasiedlenie to zaświadczenie o podjęciu pracy wydane w ciągu 30 dni od zawarcia umowy ze starostą.

Jak wygląda wniosek o bon zasiedleniowy?

Podstawową częścią wniosku do bonu na zasiedlenie są oczywiście dane osobowe. Podaj także:

  • adres zamieszkania;
  • miejscowość, w której planujesz się podjąć działalność zarobkową. 
  • numer konta w banku, aby urząd wiedział, gdzie wpłacać pieniądze.

Wpisz także dodanie potrzebnych załączników (na przykład potwierdzenie prowadzenia rachunku bankowego). Najważniejszą częścią, która decyduje o przyznaniu bonów zasiedleniowych, jest uzasadnienie celowości wniosku.

Jak sformułować uzasadnienie celowości przyznania bonu na zasiedlenie?

Bony na zasiedlenie możesz przeznaczyć m.in. na:

  • dojazdy;
  • koszty wyżywienia;
  • koszt wynajmu mieszkania. 

Wszystkie trzy możesz podać w uzasadnieniu swojego wniosku. Warto także zaznaczyć rodzaj działalności, jaką chcesz podjąć. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś uwzględnił wszystkie inne wydatki, które zamierzasz pokryć dzięki bonowi na zasiedlenie. Uzyskana kwota może wynieść maksymalnie 200% przeciętnego wynagrodzenia, zatem możesz uzyskać niemal 11000 zł! Taka kwota bez wątpienia przyda się młodym i ambitnym osobom, które wytrwale poszukują pracy i są ją gotowi podjąć nawet z dala od domu.

Zobacz także:  Umowa barteru – jak poprawnie ją stworzyć?

Bon na zasiedlenie to świetny sposób na rozkręcenie własnej działalności w nowym miejscu zamieszkania. Sprawdź, czy w swoim urzędzie możesz się ubiegać o takie wsparcie. Formalności nie ma zbyt wiele, a taki dodatek może wydatnie pomóc młodym ludziom w życiowym starcie, który często nie jest łatwy.

Nasze propozycje
Prowadzenie firmy

CRM – co to za system? Jak może usprawnić działanie firmy? Przekonaj się!

5 minut(y) czytania
CRM – definicja tego pojęcia nie jest nader skomplikowana, choć na pierwszy rzut oka skrót może wydawać się niejasny. Po angielsku skrót…
PoradyProwadzenie firmy

Efektywne metody zdalnej pracy

2 minut(y) czytania
Praca zdalna zyskała sporą popularność w Polsce. Coraz więcej firm decyduje się na współpracę z pracownikami na etatach w formie zdalnej oraz…
PoradyProwadzenie firmy

Dokument PZ – przyjęcie zewnętrzne i wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2 minut(y) czytania
Dokument PZ wchodzi w skład dokumentacji magazynowej. Jest ona wykorzystywana do zarządzania przepływem towarów i materiałów oraz innych produktów gotowych. Dowiedz się,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *