Prowadzenie firmy

Komu przysługuje bon na zasiedlenie? Sprawdź, bo możesz zarobić ponad 10 tysięcy!

3 minut(y) czytania

Na początku swojej działalności potrzebujesz zwykle dodatkowego zastrzyku gotówki. Najpopularniejsze jest, rzecz jasna, wzięcie pożyczki lub kredytu. Takiej pomocy jednak często nie otrzymasz bez określonego progu. To ograniczenie jest bardzo trudno przekroczyć będąc bezrobotnym. Młodym osobom w takiej sytuacji z pomocą przychodzi państwo. Wiele osób może starać się o bon na zasiedlenie, który pomaga rozpocząć pracę zarobkową z dala od pierwotnego miejsca zamieszkania. Zamysłem programu ma być zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy. W tym artykule przedstawiamy wszystkie kryteria, jakie należy spełnić do uzyskania zasiłku zasiedleniowego. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do udziału!

Bon na zasiedlenie – warunki, jakie trzeba spełnić

Niestety, ale nie każdy może ubiegać się o dodatkowe fundusze w formie bonu zasiedleniowego. Warunki to:

  • wiek mniej niż 30 lat i status bezrobotnego;
  • chęć podjęcia pracy poza miejscem zamieszkania;
  • osiedlenie się przynajmniej 80 km dalej od dotychczasowego miejsca.

Dodatek przesiedleńczy przysługuje każdej osobie poniżej 30. roku życia ze statusem bezrobotnego. Konieczna jest także chęć podjęcia pracy poza swoim miejscem zamieszkania. Nowa praca musi się zatem wiązać z przeprowadzką. Przepisy określają, że nowe miejsce musi być oddalone od wcześniejszego o minimum 80 kilometrów. W niektórych przypadkach bon otrzymują także osoby, którym dojazd w jedną stronę zajmuje minimum 3 godziny. Oprócz tego płaca w nowym miejscu musi przekraczać pensję minimalną.

Bon zasiedleniowy – ile trzeba być bezrobotnym?

Nie wszystkie kryteria są ściśle określone. W przepisach nie ma sprecyzowanego okresu, przez który trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny, aby można było uzyskać bon na przesiedlenie. Musisz jednak pamiętać o tym, że po otrzymaniu zasiłku trzeba utrzymać pracę przez co najmniej 6 miesięcy w okresie 8 miesięcy od przyznania dodatku. Nie jest tu istotna ciągłość zatrudnienia – mogą wystąpić dowolne przerwy oraz zmiany. Każdorazowo trzeba również dbać o to, by być ubezpieczonym.

Bon na zasiedlenie – dokumenty konieczne do jego uzyskania

Do uzyskania bonu nie trzeba przedstawiać wielu dokumentów. Nie potrzeba tutaj umowy o pracę, planowanych dochodów ani pisma potwierdzającego zamieszkanie w innym miejscu. Jeśli chcesz uzyskać dodatek zasiedleniowy, musisz jedynie wypełnić odpowiedni wniosek, który można znaleźć na stronie Powiatowego Urzędu Pracy. Z odpowiednio wypełnionym dokumentem udaj się do starosty, który następnie zawrze umowę o wypłacaniu pieniędzy. Podstawa do dalszego wypłacania bonu na zasiedlenie to zaświadczenie o podjęciu pracy wydane w ciągu 30 dni od zawarcia umowy ze starostą.

Jak wygląda wniosek o bon zasiedleniowy?

Podstawową częścią wniosku do bonu na zasiedlenie są oczywiście dane osobowe. Podaj także:

  • adres zamieszkania;
  • miejscowość, w której planujesz się podjąć działalność zarobkową. 
  • numer konta w banku, aby urząd wiedział, gdzie wpłacać pieniądze.

Wpisz także dodanie potrzebnych załączników (na przykład potwierdzenie prowadzenia rachunku bankowego). Najważniejszą częścią, która decyduje o przyznaniu bonów zasiedleniowych, jest uzasadnienie celowości wniosku.

Jak sformułować uzasadnienie celowości przyznania bonu na zasiedlenie?

Bony na zasiedlenie możesz przeznaczyć m.in. na:

  • dojazdy;
  • koszty wyżywienia;
  • koszt wynajmu mieszkania. 

Wszystkie trzy możesz podać w uzasadnieniu swojego wniosku. Warto także zaznaczyć rodzaj działalności, jaką chcesz podjąć. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś uwzględnił wszystkie inne wydatki, które zamierzasz pokryć dzięki bonowi na zasiedlenie. Uzyskana kwota może wynieść maksymalnie 200% przeciętnego wynagrodzenia, zatem możesz uzyskać niemal 11000 zł! Taka kwota bez wątpienia przyda się młodym i ambitnym osobom, które wytrwale poszukują pracy i są ją gotowi podjąć nawet z dala od domu.

Bon na zasiedlenie to świetny sposób na rozkręcenie własnej działalności w nowym miejscu zamieszkania. Sprawdź, czy w swoim urzędzie możesz się ubiegać o takie wsparcie. Formalności nie ma zbyt wiele, a taki dodatek może wydatnie pomóc młodym ludziom w życiowym starcie, który często nie jest łatwy.

Nasze propozycje
PoradyProwadzenie firmy

Przechowywanie dokumentacji – jakie są procedury i okresy przechowywania różnych rodzajów akt?

4 minut(y) czytania
Przechowywanie dokumentacji to ważny aspekt prowadzenia każdego przedsiębiorstwa. Nie trzeba jednak trzymać wszystkich dokumentów od założenia firmy aż do końca jej istnienia. Poszczególne ich typy mają bowiem określony czas przechowywania. Jaki? Sprawdź!
Prowadzenie firmy

Wskaźnik płynności bieżącej – czym jest, jak go sprawdzić i w jaki sposób poprawić?

5 minut(y) czytania
Wskaźnik płynności bieżącej pozwala określić, w jakiej kondycji finansowej jest dana firma. Jednym z najważniejszych elementów prowadzenia przedsiębiorstwa jest przecież jego rentowność. Jak obliczyć wskaźnik i poprawić płynność finansową firmy? Sprawdź!
Prowadzenie firmy

Zmiana nazwy firmy – jak wyglądają formalności?

4 minut(y) czytania
Zmiana nazwy firmy nieraz jest konieczna, choć niesie za sobą wiele formalności. Trzeba wprowadzić korekty we wszystkich dokumentach, co także może wpłynąć na umowy z partnerami. Co powinieneś wiedzieć na temat tego typu operacji? Dowiedz się więcej z tekstu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *