Aktualności

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych? Ministerstwo Zdrowia pracuje nad poprawką

2 minut(y) czytania

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych osób? Taką możliwość przewiduje Ministerstwo Zdrowia. Resort pracuje nad poprawką, która umożliwi szefom przedsiębiorstw weryfikację tego czy jego pracownik jest zaszczepiony na Covid-19. Jeśli tego nie dokonał to przełożony będzie mógł przesunąć go na inne stanowisko niewymagające kontaktu ze współpracownikami lub klientami, a nawet wysłać zatrudnioną osobę na bezpłatny urlop. Regulacje mają zostać uchwalone jeszcze w tym miesiącu.

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych

Pracodawcy od dłuższego apelowali do rządu, aby mogli sprawdzać kto jest zaszczepiony. Co więcej według propozycji Ministerstwa Zdrowia taka informacja powinna być podana jeszcze przed zatrudnieniem osoby, która ubiega się o stanowisko:

„W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny. Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę”.

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych: bezpieczeństwo i dyskryminacja

Pomysł resortu – jak podaje Business Insider – podzielił pracodawców i związkowców. Ci pierwsi są zdania, że takie regulacje pozwolą zapewnić wyższy standard bezpieczeństwa swoim pracownikom. Drudzy z kolei zarzucają dyskryminację osób, na których barki państwo zrzuciło egzekwowanie wymogów sanitarnych. Cytowany przez serwis przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski powiedział:

„Zaproponowane rozwiązanie jest dyskryminujące z punktu widzenia prawa pracy” – mówi Radzikowski, który podkreślił fakt, że rząd nie wprowadził nigdy w pełni wymogu przebywania w pomieszczeniach zamkniętych w maseczkach:

„Państwo przyjęło regulację, ale jej realizację zrzuciło na pracowników – portierów, barmanów czy sprzedawców. To nie jest działanie fair, bo ci ludzie spotykali się często z agresją przy próbach reakcji. Ten nakaz pozostał pusty, a to przecież jeden z elementów skutecznego ograniczania epidemii”.

Innego zdania jest prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka prawa pracy Federacji Przedsiębiorców Polskich:

„Kierunek zmian jest dobry – pozwala pracodawcom na wprowadzanie zmian w organizacji pracy w taki sposób, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa pracownikom, a to jeden z obowiązków przedsiębiorców”.

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *