Pracodawca będzie mógł sprawdzić czy jego pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19? Taki projekt ustawy zgłosi grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości – informuje w środę 17 listopada poseł Czesław Hoc (PiS). Brak szczepienia może poskutkować przeniesieniem takiej osoby na inne stanowisko, a nawet zwolnieniem z pracy.

Pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika

Do Sejmu trafi projekt ustawy autorstwa posłów PiS dotyczącego zezwolenia ws. weryfikacji przez pracodawcę czy osoby zatrudnione są zaszczepione przeciw COVID-19:

Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami

– powiedział w rozmowie z PAP poseł Czesław Hoc

Większe konsekwencje obejmują pracowników podmiotów leczniczych. Jak wskazuje Hoc, jeśli zatrudniona osoba nie będzie chciała poddać się szczepieniu, wówczas „będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy”. Inną istotną kwestią jest możliwość uzyskania dodatkowych przywilejów dla przedsiębiorców:

Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje

– tłumaczy Hoc.

Pracodawca może sprawdzić czy pracownik jest zaszczepiony. W Łotwie takie przepisy już obowiązują

Już kilka krajów zatwierdziło regulacje dotyczące szczepień przeciw koronawirusowi. Do takich państw należy m.in. Łotwa, gdzie takie przepisy zaczęły obowiązywać od 15 listopada. Zgodnie z panującymi normami pracownik, który nie jest zaszczepiony przeciw COVID-19 przechodzi na pracę zdalną, a w ostatecznych przypadkach może zostać też zwolniony. Nakaz nie dotyczy tych osób, które nie mogą przyjąć szczepionki z przyczyn medycznych lub niedawno przeszły chorobę.

Źródło: Money.pl

Archiwum: listopad 2021
Pracodawca i szczepienie pracowników