Nowe obostrzenia w Polsce jeszcze w tym tygodniu? Takiej możliwości w poniedziałek 3 stycznia nie wykluczył minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmowy z RMF FM. Powodem takich rozważań jest nadmierna liczba zakażeń na Covid-19 w ciągu ostatnich kilku dni. Tym razem na celowniku rządu znajduje się m.in. działalność galerii handlowych. Szef resortu zdrowia wspomniał również o rozmowach ze szkołami. Jeżeli wzrostowy trend się utrzyma możemy spodziewać się kolejnych decyzji, które zapadną w środę (tj. 5 stycznia) lub piątek (tj. 7 stycznia).

Nowe obostrzenia: kluczowe najbliższe dni

Adam Niedzielski podczas wywiadu dla RMF FM wyraził swoje zaniepokojenie w kwestii wzrostu liczby osób zakażonych Covid-19:

Jeżeli przez trzy dni widzimy wzrosty zakażeń, bo trzy dni temu przyrost był 10-procentowy, a ten wczorajszy był powyżej 25 proc., to siłą rzeczy jest to bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy

– powiedział minister zdrowia, który poinformował o 6422 nowych przypadków koronawirusa.

Szef resortu zaznaczył również, że „skoro widzimy, że pewien arsenał związany z wszczepieniem społeczeństwa kończy się, to używa się tego, co pozostaje w ręku. Pozostają wówczas obostrzenia”

Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu, że mamy kontynuację wzrostowego trendu zakażeń, przy bardzo wysokim poziomie zapełnienia łóżek szpitalnych, na poziomie 20 tysięcy, to tak, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające

Nowe obostrzenia przyczynią się do zamknięcia galerii handlowych?

Potencjalne restrykcje uderzyłyby w galerie handlowe, które miałaby zostać zamknięte. Adam Niedzielski przewiduje również rozmowy ze szkołami w celu skonsultowania dalszych działań:

Będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, chociaż myślę, że w całym rządzie mamy podobne zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej

– stwierdził szef resortu zdrowia.

Nowe obostrzenia zostały wprowadzone 15 grudnia

Od 15 grudnia obowiązują restrykcje, w związku z którymi zmniejszono limit osób z 50 do 30 proc. w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych (limit nie dotyczy osób zaszczepionych). Zamknięto również dyskoteki, kluby nocne, natomiast w kinach zabronione jest spożywanie posiłków. Dodatkowo panuje obowiązek poddania się testowi dla zaszczepionych przeciw Covid-19 osób mieszkających z chorym, który ma pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 oraz dla osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Do 9 stycznia nauka w szkołach odbywa się zdalnie.

Źródło: Polsatnews.pl

Archiwum: styczeń 2022
Nowe obostrzenia (3)