Benefity dla pracowników nie są obowiązkowe, ale mogą znacząco podnieść zaangażowanie zatrudnionych osób. Pomagają także zachęcić nowe osoby do aplikowania. Sprawdź, jakie benefity dla pracowników są najlepsze. Poznaj ich zalety. Przeczytaj!

Benefity dla pracowników to dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawcę, niekoniecznie związane bezpośrednio z zarobkami. Są one stosunkowo nowym pomysłem i odpowiedzią na zmieniający się rynek pracy. Dodatkowe świadczenia dla pracowników mogą przyjąć najróżniejsze formy. Udogodnienia przyciągają zainteresowanie, ponieważ wiele osób podczas poszukiwania pracy bierze pod uwagę wszelkie dodatkowe zalety danego miejsca, nie tylko finanse. System benefitów dla pracowników może zatem być dobrą strategią marketingową. Jakie świadczenia możesz wprowadzić w swojej firmie? Czytaj i sprawdź, aby jako pracodawca zwiększyć atrakcyjność swojego miejsca pracy!

Najpopularniejsze benefity dla pracowników

W każdym zakładzie są charakterystyczne warunki pracy. Większość osób nie orientuje się, że nawet podstawowe wyposażenie można nazwać benefitami dla pracowników.Należy do nich wszystko, co nie jest konieczne do sprawowania obowiązków, a zostało zainstalowane dla wygody zatrudnionych osób. Benefity dla pracowników mogą obejmować wiele dziedzin związanych z pracą. Czasami są one związane z gastronomią, w innych przypadkach z kwestiami zdrowia. Niektórzy pracodawcy stawiają na większą wygodę poprzez dostosowanie biura do potrzeb pracowników, inni oferują karty sportowe lub prywatną opiekę medyczną. Z dużej puli świadczeń każdy zwierzchnik na pewno wybierze coś, co będzie przydatne podczas pracy lub poza nią.

Zobacz także  Dlaczego warto otworzyć sklep internetowy w modelu SaaS?

Jakie zalety mają benefity dla pracowników i firmy?

Oczywiście, nie każdy szef musi decydować się na wszelkie ponadprogramowe świadczenia. Warto mieć jednak na uwadze to, że benefity dla pracowników zdecydowanie podnoszą prestiż firmy. Może ona cieszyć się lepszymi opiniami, dzięki czemu więcej nowych osób będzie chciało się zatrudnić w takim przedsiębiorstwie. Buduje to też pozytywny wizerunek firmy nowoczesnej, dbającej o swoje kadry. Oprócz tego benefity w pracy potrafią znacząco zwiększyć efektywność pracowników, zapewniając im optymalne warunki do pracy.Inną zaletą jest wiele dostępnych świadczeń, wśród których można wybrać te, które będą najlepsze w danej sytuacji.

Benefity pracownicze – przykłady związane z finansami

Jednym z najczęściej spotykanych benefitów są wszelkie formy gratyfikacji finansowej. Może to być premia za wykonanie określonego zadania lub nawet podwyżka. Tego typu benefity dla pracowników są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. Są szeroko cenione, bo każda osoba może zrobić z pieniędzmi to, co chce. Jednak wiele osób stawia tezę, że podwyżka jest korzyścią przynoszącą krótkotrwały efekt. Cieszy bowiem na początku, jednak z czasem bardzo szybko powszednieje. Wiele osób wybiera zatem inne formy gratyfikacji, które długofalowo będą niosły korzyści dla zatrudnionych.

System benefitów dla pracowników w formie dopłat lub rabatów

Czasami dodatkowe świadczenia dla pracowników mogą być związane z finansami, ale nie polegają na wypłacaniu im premii. Niektóre przedsiębiorstwa nawiązują bowiem współpracę z innymi, dzięki czemu pracownicy mogą korzystać z usług drugiego podmiotu za zniżką. Innym przykładem tego typu benefitów dla pracowników mogą być:

  • bony;
  • vouchery;
  • zniżki w sklepach, hotelach czy innych lokalach usługowych. 

Cieszą się one dużą popularnością, gdyż są bardzo uniwersalnymi i pożądanymi prezentami.

Świadczenia pozapłacowe – zapewnienie posiłków przez pracodawcę

Posiłki to świetny pomysł na zmotywowanie pracowników, a jednocześnie wyraz troski o nich. Tego typu benefity pozapłacowe są zatem świetnym sposobem na zapewnienie osobom zatrudnionym dobrych warunków pracy. Kwestie związane z jedzeniem mogą przyjąć różne formy. Udogodnieniem jest obecność aneksu kuchennego oraz podstawowych sprzętów, takich jak kuchenka czy ekspres do kawy. W innych przedsiębiorstwach benefitami dla pracowników są tzw. owocowe czwartki lub wizyty osób ze smacznymi posiłkami. Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie automatu z przekąskami i napojami.

Zobacz także  Eksport – definicja i charakterystyka

Świadczenia pracownicze – mniej standardowe przykłady

Nietypowe benefity dla pracowników mogą przyjąć formę dopasowania miejsca pracy do ich potrzeb.W niektórych miejscach pracownicy mogą przychodzić ze zwierzętami, dzięki czemu pupile nie są zmuszone do pozostawania samotnie w domu. W innych miejscach zatrudnione osoby mają do dyspozycji specjalne strefy ciszy, w których mogą się zrelaksować lub skupić na pracy. Niestandardowym benefitem dla pracowników będzie też specjalne miejsce… do drzemek albo na przykład firmowa siłownia.

Ciekawe benefity dla pracowników w formie usług

Niektórzy pracodawcy decydują się na zapewnienie pracownikom pewnych usług. Świadczenia pozapłacowe mogą wtedy przyjąć formę obecności trenerów personalnych będących do dyspozycji pracowników. Innym przykładem może być dopłata do programów prywatnej opieki zdrowotnej. Benefity dla pracowników to także szkolenia lub kursy dokształcające. Są to bardzo efektywne metody motywacji, gdyż dzięki nim pracownicy mogą zdobyć nowe i przydatne w pracy umiejętności. Pracodawca umożliwia im także rozwój na wielu polach.

System benefitów dla pracowników jako forma lub czas pracy

Klasyczny czas pracy wymaga siedzenia w biurze przez 8 godzin i bycia przez ten czas do dyspozycji pracodawcy. Benefitem dla pracowników może być więc inny charakter pracy. Co to dla nich oznacza? Możliwość elastycznego czasu pracy z grafikiem układanym pod ich potrzeby. Obecnie popularny staje się też tzw. home office, czyli praca zdalna, a nie stacjonarna. Dla niektórych będzie to wada, jednak wiele osób na pewno doceni możliwość wyboru preferowanej formy, w jakiej wykonuje obowiązki.

Benefity pozapłacowe związane ze sprzętem

W niektórych przedsiębiorstwach pracownicy pracują na firmowym sprzęcie, który jednak musi zostać w siedzibie miejsca pracy. Inni stawiają na benefity dla pracowników w postaci firmowego sprzętu, który dają na własność pracownikom. Najczęściej można się spotkać z firmowym laptopem, telefonem lub samochodem, choć czasami mogą to być też inne przedmioty. Niektórzy pracownicy mogą dostać na przykład firmowy sprzęt do ćwiczeń, projektor, akcesoria biurowe czy inne rzeczy, które można podarować czasowo zatrudnionym.

Zobacz także  Chat-commerce – czym jest i co warto wiedzieć o Gizmi, pierwszej platformie chat-commerce w Polsce?

Benefity dla pracowników w formie prezentów

Jako ciekawe benefity dla pracowników mogą służyć prezenty i nagrody na przykład za sukces określonego projektu. Najczęściej spotykanymi podarkami są przede wszystkim książki, zestawy kosmetyków, biżuteria czy akcesoria do domu. Jest to jednak dość ryzykowny pomysł. Nie wiadomo bowiem czy takie podarunki trafią w ich gusta.Warto zatem rozważyć inny pomysł gratyfikacji, na przykład jeden z tych, które wymieniliśmy w artykule.

Benefity dla pracowników mogą przyjąć najróżniejszą formę. Ich koszt zazwyczaj nie jest zbyt duży na dłuższą metę, dlatego są zdecydowanie wartym wypróbowania sposobem motywacji pracowników.

benefity dla pracowników