Aktualności

ZUS: Kwiecień rekordowym miesiącem pod względem ubezpieczonych cudzoziemców

1 minut(y) czytania

Kwiecień jest rekordowym miesiącem pod względem liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Dane przedstawione w poniedziałek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mówią aż o 780,5 tys. osobach. To więcej o 14,5 tys. ubezpieczonych w porównaniu z marcem 2021 roku, a jeśli statystyki zestawimy z lutym 2020 roku, to zauważymy wzrost na poziomie 110,3 tys. osób.

Głównym powodem, który spowodował tak duży wzrost jest pandemia COVID-19. Po spadku w drugiej połowie 2020 roku, liczba obcokrajowców zaczęła rosnąć. Najnowsze informacje mówią o o przekroczeniu granicy 780 tys. Te statystyki podsumowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska:

„Epidemia COVID-19 niewątpliwie miała wpływ na liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Po spadku w drugim kwartale, w drugiej połowie 2020 r. ponownie rosła liczba obcokrajowców – do najwyższego w historii poziomu. W grudniu 2020 r. w ZUS było zarejestrowanych już ponad 725 tys. obcokrajowców. Z kolei najnowsze dane mówią o ponad o 780 tys., cudzoziemcach, co można określić rekordem”.

Prof. Uścińska zaznaczyła również, że liczba ubezpieczonych nie tylko wpływa na system ubezpieczeń społecznych, ale stanowi też istotny czynnik z punktu widzenia gospodarki wymieniając w tej materii rynek pracy.

Wśród ubezpieczonych cudzoziemców aż 3/4 stanowią obywatele Ukrainy

W zestawieniu dominują tradycyjnie Ukraińcy – około 75%. Na taki stan rzeczy według prezes ZUS wpływa odblokowanie granic po okresie pierwszego lockdownu.

ZUS zwraca uwagę, że od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Zakład przypomina jednocześnie, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *