W jakich sytuacjach przedsiębiorca może odliczyć od podatku zakup zegarka na firmę? Wiele osób, w obawie przed fiskusem, nie decyduje się wliczyć go w koszty. W naszym artykule rozwiewamy te wątpliwości.
Zegarek może być symbolem prestiżu, zwłaszcza jeżeli został wyprodukowany przez renomowaną firmę. Wiele osób właśnie tak go traktuje, wliczając raczej w poczet prywatnych, a nie firmowych wydatków. Tymczasem w niektórych sytuacjach bez problemu da się ten zakup odliczyć od podatku. Kiedy można skorzystać z tego ułatwienia? Sprawdź!
Co przedsiębiorca może odliczyć od podatku?
Wszyscy przedsiębiorcy w ramach prowadzenia własnego biznesu dokonują zakupów produktów i usług, które mogą „wrzucić w koszty” firmy. Możliwości określa art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest tam bowiem wyszczególnione, czym są koszty uzyskania przychodów.
Według zapisu są to wszystkie wydatki, które poniósł przedsiębiorca, by uzyskać przychody albo zabezpieczyć ich źródło. Kolejny artykuł tej samej ustawy wymienia natomiast szereg wyjątków. Mowa o zakupach, jakich pod żadnym pozorem nie można odliczyć.
Czy jeżeli zegarków firmowych tam nie wyszczególniono, poniesione na nie wydatki zawsze można uznać za koszty podatkowe? Warto dodać, że kryterium ceny nie powinno mieć większego znaczenia. Fiskus może zakwestionować zarówno drogi, jak i tani zegarek.
Zegarek firmowy a koszty uzyskania przychodu
Czy zegarek jest istotny dla uzyskania przychodu przez przedsiębiorcę? Tutaj warto ostrożnie podchodzić do tematu, ponieważ taki zakup nie zawsze jest uzasadniony dobrem firmy.
Aby kupić zegarek na rękę i jeszcze odliczyć go od podatku, trzeba spełnić określone warunki, a przede wszystkim dobrze ten wydatek uargumentować. Urzędnicy podatkowi mogą bowiem wychodzić z założenia, że dobrej klasy czasomierz nie jest konieczny do tego, by zarabiać. W tym miejscu trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno taki sprzęt jest potrzebny w firmie.
Kiedy zegarek na firmę odliczysz od podatku?
Pojawia się coraz więcej interpretacji, które otwierają nowe furtki przedsiębiorcom. Zegarek na firmę można odliczyć od podatku na przykład wtedy, gdy ma być formą premii czy prezentem dla pracowników lub kontrahentów.
Są też przedsiębiorstwa, gdzie z racji charakteru pracy zasadne będzie odliczenie takiego zakupu od podatku (np. branża artystyczna). Jak jednak wygląda sytuacja, gdy przedsiębiorca zechce kupić zegarek na rękę dla siebie – czy będzie to koszt firmowy, czy już prywatny?
Jeśli sprzęt miałby znaczenie dla przedsiębiorstwa, wtedy wliczenie zakupu w koszty firmowe i odliczenie ich od podatku byłoby uzasadnione. Tak się stało w przypadku adwokata, który rozliczał się z klientami na podstawie poświęconego sprawie czasu. Z tego powodu zdecydował się na zakup wysokiej jakości zegarka.
Zaznaczył przy tym, że korzysta z niego tylko wtedy, gdy zajmuje się swoją działalnością gospodarczą. Według oceny urzędu skarbowego w tym przypadku był to zasadny wydatek.
Smartwatch – interpretacje są jasne
O wiele mniej kontrowersji wiąże się z zakupem smartwatcha, którego podstawową funkcją także jest mierzenie czasu, jednak posiadanie tego zegarka wiąże się ze znacznym wzrostem wydajności pracy. Dzięki możliwości odbierania za jego pośrednictwem połączeń telefonicznych oraz odczytywania maili przedsiębiorca zawsze jest w kontakcie zarówno z podwładnymi, jak i kontrahentami oraz klientami.
Mając ten sprzęt zawsze przy sobie, nie musi odrywać się od bieżących zadań. Inwestowanie w technologie zazwyczaj sprzyja rozwojowi firmy, więc odliczenie tych kosztów od podatku powinno zostać zaakceptowane przez fiskusa.
Zegarek to wizytówka przedsiębiorcy
Jeśli zakup zegarka na firmę jest zasadny, warto zastanowić się nad modelem. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby na wyższych stanowiskach, które muszą stosować określony dress code. Elegancki, klasyczny zegarek świetnie pasuje do oficjalnej biznesowej stylizacji. Warto starannie dobrać zarówno tarczę, jak i pasek do zegarka.
Niektórzy stawiają bowiem na skórzane elementy, inni decydują się na bransolety – wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Przedstawiciele wolnych zawodów czy branży IT, gdzie nie jest wymagany tak oficjalny wygląd, mogą pozwolić sobie na bardziej ekstrawaganckie modele. Rynek jest tak bogaty, że każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie.
Aby odliczyć firmowy zegarek od podatku, musi zostać wykazana zasadność jego zakupu. Oznacza to, że zegarek powinien przysłużyć się zwiększeniu dochodów przedsiębiorstwa. W razie wątpliwości warto skonsultować taki wydatek z księgową lub poprosić o interpretację urząd skarbowy.
- Jak prowadzić biznes w Internecie? Kluczowe zasady e-marketingu
- Jak budowanie rozpoznawalności w Internecie pomaga się rozwijać i pokonywać przeszkody w trudnych czasach
- Czy catering dietetyczny może być kosztem uzyskania przychodu?
- Środki trwałe – od jakiej kwoty? Sprawdzamy przepisy
- Wizyta u dentysty – czy wizytę u stomatologa można wliczyć w koszty?