Porady

Z domu i z biura, czyli jakie są korzyści z wprowadzenia hybrydowego modelu pracy

2 minut(y) czytania

W ostatnim czasie ze względu na pandemię wiele firm zdecydowało się na przejście na tryb pracy home office. Obecnie wiele z nich wprowadza formę mieszaną, czyli hybrydowy model pracy, który łączy ze sobą tryb zdalny i stacjonarny. Warto dowiedzieć się, jakie są korzyści z wprowadzenia takiego modelu pracy do swojego przedsiębiorstwa.

Hybrydowy model pracy – na czym polega?

Na początku warto wspomnieć, jak dokładnie wygląda hybrydowy model pracy. Jak wspomniano, opiera się on na połączeniu pracy z domu i pracy w biurze. Grafik pracy może być układany dowolnie i istnieje kilka konfiguracji w tym zakresie. Szef może określić konkretną rotację pracowników. Wówczas pracownicy otrzymują grafik zgodnie, z którym mają pojawiać się w biurze w wybrane dni, a w pozostałe pracować zdalnie. Możliwe jest również pozostawienie wyboru pracownikom. Na co dzień pracują oni z domu, a w wybrane przez siebie dni pojawiają się w siedzibie firmy. Jeszcze inna z opcji zakłada wskazanie pracownikom konkretnych dni, w które mają wykonywać obowiązki stacjonarnie, a w które zdalnie. 

Hybrydowy model pracy – korzyści dla pracowników

Zdalny tryb pracy spodobał się bardzo wielu pracownikom. Dlatego część z nich w ogóle nie chciała powracać do biura, kiedy okazało się, że większość obowiązków pracowniczych mogą oni bez problemu wykonywać z domu. Wybór hybrydowego modelu pracy jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy pracą stacjonarną a pracą całkowicie zdalną. Z takiego trybu może płynąć mnóstwo korzyści. Dla pracowników jest to przede wszystkim wygodne rozwiązanie, które pozwala im zaoszczędzić czas i pieniądze. To również możliwość na utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Pracownicy nie tracą kontaktu ze sobą i spotykają się co jakiś czas w biurze, zachowując jednocześnie poczucie, że nie są jedynie pracownikami wykonującymi określone zlecenia. Dzięki temu w firmie panują lepsze relacje i dobra atmosferaSatysfakcja, zadowolenie i efektywność nie spada. Dla pracowników to możliwość czerpania radości z pracy i wykluczenie ewentualnego wypalenia zawodowego.

Kliknij!
Dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach ultrafioletem - jakie są korzyści?

Hybrydowy model pracy – korzyści dla pracodawcy

Pracodawcy mogą się zastanawiać: praca zdalna – czy to lepsze rozwiązanie niż praca z biura? Wprowadzenie hybrydowego modelu pracy niesie ze sobą również szereg korzyści dla samego pracodawcy. Zmniejszają się koszty utrzymania biura i jego eksploatacji. Pracodawcy doceniają również możliwość skuteczniejszego i wygodniejszego poszukiwania pracowników. Są to po prostu efektywniejsze możliwości związane z rekrutacją. Podkreśla się również, że hybrydowy model pracy gwarantuje trwalsze relacje z klientami. Ponieważ pracownicy pracują często “w terenie” mają oni lepsze możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Hybrydowy model pracy gwarantuje elastyczność. Nie występuje tu przywiązanie do jednego miejsca pracy, co przekłada się na większą kreatywność pracowników. Pracownicy stają się bardziej produktywni, a co za tym idzie, łatwiej jest im osiągać coraz lepsze wyniki. To z kolei gwarantuje sukces firmy. Jedną z korzyści jest również szansa na zwiększone zaufanie między pracodawcą a pracownikami. Szef zyskuje ułatwiony dostęp do wyników osób pracujących w firmie.

Jak widać wprowadzenie modelu hybrydowego do swojej firmy może nieść ze sobą mnóstwo korzyści. Plusy te dotyczą zarówno pracowników, jak i samych pracodawców. Warto rozważyć wprowadzenie do swojego przedsiębiorstwa takiego rozwiązania, które pozwoli zaoszczędzić środki finansowe związane z eksploatacją biura, a pracownikom zapewni wygodę i większą kreatywność. 

Zobacz też:
Nasze propozycje
Porady

Dlaczego warto korzystać z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych?

2 minut(y) czytania
Posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Mowa tu zarówno o samochodach osobowych, jak i ciężarowych, ale też innych pojazdów takich…
Porady

Zakupy budowlane przez Internet - czy to dobry pomysł?

2 minut(y) czytania
Gromadzenie materiałów budowlanych nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak działając w przemyślany sposób, można sobie nieco uprzyjemnić ten proces. Poznaj najważniejsze informacje…
Porady

Kto może tanio ubezpieczyć Lexusa?

2 minut(y) czytania
Lexusy uchodzą za samochody drogie w eksploatacji. Czy dotyczy to także polisy OC? Niekoniecznie. Kierowcy aut tego producenta mogą znaleźć atrakcyjne oferty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.