Home office nie wymaga specjalnie przygotowanej przestrzeni. Dla większego komfortu dobrze jednak zorganizować domowe biuro i przeznaczyć na nie osobne pomieszczenie lub wyznaczyć sobie dowolne stałe miejsce do pracy w mieszkaniu. Przemyślana aranżacja gabinetu pozwoli efektywnie wykonywać obowiązki i zachować zdrowie. Podpowiadamy, jakie meble do home office pomogą pracować w skupieniu i wygodnie.
Biuro w domu powinno być funkcjonalne, ergonomiczne odpowiednio i zaaranżowane. Najwygodniej jest zorganizować gabinet w osobnym pokoju. Na niewielkim metrażu domowe biuro możesz urządzić np. w salonie. W obu przypadkach przydatne są meble, które pomogą utrzymać porządek i zachować zdrowie, niezależnie od tego, czy pracujesz przy biurku w pokoju dziennym czy masz do dyspozycji pomieszczenie biurowe z prawdziwego zdarzenia.
Home office – dlaczego warto urządzić biuro w domu?
Jedną z największych korzyści płynących z pracy zdalnej jest oszczędność czasu i pieniędzy, a także elastyczność. Pracownicy często sami mogą decydować, kiedy i z jakiego miejsca pracują.
Jeszcze do niedawna home office był praktykowany przez nielicznych. Aktualnie wykonywanie obowiązków poza siedzibą firmy staje się coraz bardziej docenianą formą współpracy – zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Przemyślana organizacja biura w domu niesie za sobą wiele korzyści. Wydzielając miejsce do pracy, tworzysz w mieszkaniu strefy, które są niezbędne do tego, aby wydajnie pracować, a także efektywnie odpoczywać.
Nawet małe biuro w domu pomoże zachować work-life balance
Dlaczego warto urządzić domowe biuro? Najważniejszym powodem jest higiena pracy. Dzięki zorganizowanej przestrzeni łatwiej zachować work-life balance, czyli oddzielić obowiązki zawodowe od domowych. Pracę wykonujesz tylko w wyznaczonym miejscu, co ma znaczenie dla budowania korzystnych nawyków. Zmiana miejsca może być traktowana jako sygnał, że czas pracy minął i rozpoczynasz kolejny etap dnia, jakim jest odpoczynek.
Idealnie, jeśli możesz przeznaczyć na biuro osobne pomieszczenie. Gabinet w domu umożliwia odizolowanie się od wszystkich rozpraszaczy, które mają negatywny wpływ na efekty pracy. Łatwiej wówczas trzymać się założonego planu i realizować zaplanowane zadania. Osobne biuro w domu to jednak luksus, na który mało kto może sobie pozwolić. Dobra wiadomość jest taka, że nawet małe biuro lub kącik w pokoju pozwalają zachować balans między pracą a życiem prywatnym. Jest to o tyle ważne, że taka równowaga przynosi wiele korzyści – wiąże się z lepszym samopoczuciem i stanem zdrowia.
Aranżacja gabinetu w domu wpłynie na Twoje zdrowie
Osoby, które potrafią zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, są mniej zestresowane, a więc zdecydowanie zdrowsze. W przypadku home office pomaga przemyślana organizacja przestrzeni do pracy. Codzienna i wielogodzinna praca w pozycji siedzącej obciąża plecy, dlatego ważny w aranżacji domowego biura jest dobór mebli zgodny z zasadami ergonomii.
Zadbaj o odpowiedniej wysokości biurko i regulowane krzesło, które odciąży kręgosłup. Dobierz też właściwe oświetlenie w trosce o kondycję oczu. Jak dobrać meble do biura, omawiamy w dalszej części artykułu.
Jak urządzić gabinet w domu?
Przy organizacji biura w domu warto kierować się wygodą i własnym wyczuciem estetyki, a także tym, czy planujesz organizować spotkania biznesowe (w tym online). Nie każde pomieszczenie nadaje się na home office. Specjaliści odradzają urządzanie miejsca do pracy w sypialni – ona ma być tylko miejscem do odpoczynku. Gdzie zatem zorganizować gabinet w domu?
Najlepiej umiejscowić go w cichej części mieszkania, która sprzyja pracy koncepcyjnej i wydajności. Najlepiej z dala od pomieszczeń, w których przebywają inni domownicy.
Eksperci zalecają, aby ściany w domowym biurze były w jednym kolorze. Pracy sprzyjają spokojne i czyste odcienie jak biel, błękit lub szarości. Meble do gabinetu, podobnie jak ściany, powinny być w miarę neutralne, ale jest to kwestia upodobań. Pamiętaj, że łatwiej jest przemalować ściany niż wymienić meble, dlatego warto wybrać te w uniwersalnym i stonowanym kolorze, który szybko się nie znudzi i nie będzie rozpraszał.
Jak urządzić biuro w domu?
Wydzielenie przestrzeni do pracy możliwe jest nawet w małym mieszkaniu. Przy organizacji domowego biura w kuchni lub salonie pomagają wielofunkcyjne blaty i designerskie krzesła, które zapewniają odpowiednią wygodę, a jednocześnie są świetną ozdobą. Przykładowe sposoby na oddzielenie strefy biurowej od mieszkalnej To: postawienie regału, ścianki działowej lub nawet powieszenie zasłony.
Kolejną kwestią jest aranżacja gabinetu i wyposażenie biura. Komfortowe warunki do pracy uzyskasz przy pomocy odpowiednich mebli. Dobrym pomysłem jest pomalowanie ściany na inny kolor niż reszta pomieszczenia, aby bardziej zaakcentować podział praca-dom. Do domowego biura możesz wybrać meble dopasowane do wystroju pomieszczenia lub wyróżniające się, dzięki czemu wizualnie odseparujesz strefę roboczą od domowej. Zmieniając kolor ściany albo jej fragmentu, zadbaj o to, aby zachować spójność – nadmierny kontrast może być źródłem rozproszenia.
Dowiedz się więcej: Meble do biura w domu – jak wybrać wygodne biurko i krzesło do pracy zdalnej?
Małe mieszkania stanowią wyzwanie przy planowaniu domowego biura, dlatego niektórzy rezygnują z niego całkowicie. Tymczasem istnieje kilka sposobów, które umożliwią organizację własnego kąta do pracy, nawet jeśli wydaje się, że metraż na to nie pozwala.
Po pierwsze: dopasuj rozmiar biurka do swoich potrzeb
Aby organizować domowe biuro pod kątem wygodnej pracy, na początek określ swoje potrzeby i do nich dopasuj wyposażenie. Tak jak księgowy potrzebuje dużo miejsca do przechowywania, np. różnego typu półek i szafek, tak programiście z reguły wystarczy biurko i krzesło.
Wygodne biurko do home office powinno być na tyle długie i głębokie, aby pomieściło wszystko to, co jest Ci niezbędne do wykonywania obowiązków. Biurko dla osoby średniego wzrostu powinno mieć wysokość 72–75 cm. Osobom o wzroście powyżej 180 cm polecane są biurka o wysokości 80, a nawet 85 cm. Ciekawą propozycją są biurka regulowane, w którym wysokość dostosowuje się do potrzeb, umożliwiają one nawet pracę na stojąco (zmiana pozycji korzystnie wpływa na kręgosłup).
Wybierz wygodny fotel
Równie ważny, co wybór wygodnego biurka do pracy, jest dobór krzesła, zwłaszcza jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin. Krzesło biurowe powinno być ergonomiczne.
Co powinno mieć dobre krzesło do pracy na home office:
- obrotowe siedzisko,
- regulację wysokości i głębokości siedziska,
- regulację pochylenia oparcia,
- profilowane podłokietniki,
- regulowany zagłówek,
- podparcie lędźwiowe,
- funkcję kołysania,
- podstawę na kółkach.
Jeśli chodzi o materiał krzesła biurowego, to polecane są zwłaszcza fotele ze skóry naturalnej. Równie popularne są biurowe krzesła z oparciem ażurowym (z siatki), które zapewniają cyrkulację powietrza.
Jakie meble do home office pomogą utrzymać porządek?
Wizualny ład ułatwia skupienie, a porządek w dokumentacji pozwala oszczędzać czas na szukaniu tego, czego akurat potrzebujesz. W domowym biurze warto rozważyć montaż dodatkowych półek wiszących, a nawet postawienie regału, który ułatwi utrzymanie porządku. Trwałe materiały, estetyczny i minimalistyczny wygląd są podstawowymi czynnikami, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze mebli do biura.
Wskazówka: nawet jeśli nie planujesz mieć pod ręką dokumentów lub narzędzi, dobrze jest wzbogacić gabinet lub kącik pracowniczy o półki, na których staną dekoracje, kwiaty, dyplomy czy certyfikaty – dzięki temu przestrzeń stanie się przytulniejsza, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie i chęci do pracy.
Regał do biura w domu
Szafy i regały to – oprócz biurka i ergonomicznego fotela – najważniejsze meble do biura, również tego domowego. Dzięki nim utrzymasz porządek w dokumentach, wyeksponujesz branżowe magazyny lub książki przydatne w pracy. Meble pozwolą również ukryć to, do czego chcesz mieć swobodny dostęp, ale niekoniecznie chcesz to trzymać na widoku.
Na rynku dostępne są rozmaite regały, zarówno otwarte, jak i zamknięte. Oferowane z różnych materiałów i o różnych wymiarach z łatwością dopasujesz do swojego wnętrza. Otwarty regał sprawdzi się przy przechowywaniu segregatorów, po które musisz często sięgać. To także sposób na wyeksponowanie książek oraz miejsce na dekoracje. Zamknięta szafka natomiast pozwoli schować poufne dokumenty, których sposób przechowywania regulują przepisy.
Akcesoria do przechowywania uzupełnieniem mebli biurowych
Do utrzymania porządku w dokumentach lub przyborach niezbędnych do pracy przydają się pudełka i segregatory. Powszechnie wykorzystywane pudełka kartonowe lub plastikowe możesz postawić na regale lub sprytnie schować pod biurkiem.
Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na przechowywanie „papierów” niż segregatory. Rozważ ich zakup, jeśli Twoja praca wiąże się z koniecznością trzymania dokumentów.
Zadbaj o wygodę w home office! Przydatne sprzęty i akcesoria
Komfort pracy możesz podnieść dodatkowo, korzystając np. z podstawki do laptopa, klimatyzatora czy oczyszczacza powietrza. Mogą się przydać również podnóżek lub piłka do pilatesu, które odciążą kręgosłup.
Gabinet w domu przyda się każdemu, kto planuje pracować zdalnie na home office dłużej niż kilka dni lub tygodni. Wprawdzie aranżacja biura w domu wiąże się z wydatkami, czasem też z remontem, jednak długa lista korzyści to rekompensuje. Największą zaletą jest posiadanie własnego miejsca do pracy: z biurkiem, przy którym siadasz tylko wtedy, kiedy wzywają służbowe obowiązki. To z kolei przekłada się na zachowanie równowagi i oddzielenia pracy od domu. Funkcjonalne biuro w domu jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Zdjęcia: 123rf.com
- Wyposażenie techniczne magazynów. Jak je skompletować?
- Jak urządzić biuro w domu? 6 praktycznych porad dekoracyjnych
- Jak wybrać najlepsze meble biurowe?
- Biurka, krzesła biurowe i krzesła konferencyjne
- Pakiet biurowy Microsoft Office 2021 Home – zawartość