Weryfikacja podpisu elektronicznego okazuje się niezbędna, kiedy w grę wchodzą poważne umowy. Dzięki niej możesz być stuprocentowo pewny, że dany dokument został podpisany przez określoną osobę. Jak zweryfikować podpis elektroniczny? Sprawdź!
Na dobrą sprawę każdy dokument, który został podpisany za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, powinien zostać sprawdzony pod kątem wiarygodności. Pozwala ci na to weryfikacja podpisu elektronicznego, polegająca na walidacji umieszczonych w nim danych. Cały proces jest naprawdę prosty, dlatego nawet, jeśli twoja wiedza technologiczna nie jest zbyt duża, to bez problemu sobie z nim poradzisz. Jak zweryfikować podpis elektroniczny?
Dlaczego weryfikacja podpisu elektronicznego jest tak ważna?
Jeszcze zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie, na czym polega weryfikacja podpisu elektronicznego, warto, abyś dowiedział się, dlaczego właściwie jest to tak ważne. Każdy przedsiębiorca, który prowadzi swoją działalność, zobowiązany jest do ciągłego podejmowania istotnych decyzji biznesowych. Niemalże każda z nich powinna pozostać tajna, zatem bezpieczeństwo informacji w tej kwestii jest bardzo istotne.
Dlaczego czujność jest tak ważna?
Na jakie pytania powinieneś odpowiedzieć sobie przed podpisaniem każdej umowy?
Sygnowanie wszelkiego rodzaju dokumentów wiąże się z ryzykiem w zakresie braku autentyczności określonych danych. Co musisz więc sprawdzić? Między innymi to, czy:
- informacje, jakie uzyskałeś, pochodzą od człowieka, za którego podaje się rozmówca;
- dane są w pełni wiarygodne, czy też zmodyfikowane albo zastąpione nowymi.
To pozwoli ci zweryfikować autentyczność każdego dokumentu, który podpisywany jest w sposób elektroniczny. Jak to możliwe?
Ważność każdego narzędzia tego typu określana jest poprzez autentyczność stanu certyfikatu cyfrowego, integralność dokumentu oraz znacznika czasu. W związku z tym, jeśli dojdzie do zmiany jakiegokolwiek elementu dokumentu, weryfikacja jego integralności natychmiast to wykaże.
Walidacja podpisu kwalifikowanego – wszystko, co musisz wiedzieć!
Według 41 punktu rozporządzenia UE eIDAS z 2014 roku, termin „walidacja” odnosi się do procederu weryfikacji lub potwierdzania wiarygodności podpisu elektronicznego. W związku z tym, to za pomocą tego procesu możliwe jest sprawdzenie autentyczności każdego dokumentu. A w zasadzie możliwa jest weryfikacja podpisu elektronicznego, który na nim widnieje.
Czy samodzielne przeprowadzenie walidacji jest możliwe?
Walidacja to stosunkowo łatwy do samodzielnego przeprowadzenia proces. W przypadku, gdy masz do czynienia z podstawowymi relacjami biznesowymi, osobista weryfikacja podpisu elektronicznego wystarczy. Za sprawą bezpłatnych rozwiązań będziesz w stanie potwierdzić zarówno tożsamość samego autora, jak i prawdziwość jego podpisu.
Sytuacja ulega jednak zmianie, kiedy masz do czynienia z procesem administracyjnym lub postępowaniem sądowym. W takich wypadkach konieczne jest postawienie na profesjonalną weryfikację podpisu elektronicznego, która oferowana jest przez określone firmy.
Jak wygląda weryfikacja podpisu cyfrowego krok po kroku za pomocą programu Adobe Acrobat Reader DC?
Jeśli masz do czynienia z podpisem, który umieszczony został na dokumencie w formacie PDF, najlepszym narzędziem, który pozwoli sprawdzić ci jego autentyczność, będzie program Adobe Reader. Narzędzie to pozwala na sprawdzenie wiarygodności certyfikatu kwalifikowanego, a także tożsamości autora podpisu. Jak przebiega weryfikacja podpisu cyfrowego krok po kroku, gdy wybierzesz tę metodę?
- Uruchom dokument PDF w programie Adobe Reader DC.
- Kliknij pole faksymile zawarte w dokumencie. Kiedy to zrobisz, twoim oczom ukażą się informacje dotyczące autora podpisu, a także integralności dokumentu.
- Kliknij „Właściwości podpisu”, aby uzyskać informacje o czasie jego złożenia oraz autorze.
- Kliknij „Pokaż certyfikat autora podpisu”. Dzięki temu będziesz w stanie uzyskać dane na temat wykorzystania certyfikatu kwalifikowanego.
Co zrobić, kiedy ważność twojego podpisu elektronicznego dobiega końca?
W większości wypadków certyfikaty kwalifikowane wydawane są na rok, dwa lub trzy lata. Kiedy dojdzie do ich wygaśnięcia, nie będziesz miał możliwości złożenia poprawnego podpisu elektronicznego. Co musisz zrobić w takiej sytuacji?
Jedyną rzeczą, która cię czeka, jest odnowienie ważności certyfikatu. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że warto zająć się tą kwestią na 2-3 tygodnie przed wygaśnięciem podpisu kwalifikowanego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że możliwość przedłużenia tego narzędzia zarezerwowana jest tylko dla aktywnych certyfikatów. Sam proces w większości firm jest bardzo prosty, dlatego większość osób bez większego trudu sobie z nim poradzi.
Weryfikacja podpisu elektronicznego to niezwykle istotne działanie. Zajmuje zaledwie kilka chwil i możesz wykonać ją samodzielnie. Pozwoli ci się upewnić, że podpisywany przez ciebie dokument jest oryginalny i został w rzeczywistości podpisany przez twojego kontrahenta.
- Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego – niezbędne informacje
- Certyfikat podpisu elektronicznego – najważniejsze informacje na jego temat!
- XAdES i PAdES – formaty elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Najważniejsze informacje
- Podpis niekwalifikowany – czym podpis elektroniczny różni się od certyfikatu kwalifikowanego?
- Podpis elektroniczny – furtka do załatwiania spraw przez internet