W 2022 roku rząd zaproponował wiele ciekawych rozwiązań osłonowych, które pozwalają zredukować koszty utrzymania nieruchomości – mieszkania lub domu. Sprawdź, jak pobrać wniosek o dopłaty do prądu oraz jak go uzupełnić.
Ciągłe podwyżki cen za energię elektryczną sprawiają, że wiele osób zastanawia się, skąd wziąć pieniądze na ich opłacenie. Masz taki sam problem? Na szczęście dla osób w trudnej sytuacji finansowej polski rząd przygotował program dopłat do prądu. Ten pozwala nieco zredukować wydatki na rachunki za energię elektryczną. Składając wniosek o dopłaty do prądu, warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby w ogóle otrzymać pomoc.
Wniosek o dopłaty do prądu – wzór
Pełna dokumentacja oraz wniosek o dopłaty do prądu ma 11 stron A4 do uzupełnienia przez wnioskodawcę. Obawiasz się, że nie dasz rady samodzielnie złożyć wniosku? Sprawdź krótki wzór, a dowiesz się, jak uzupełnić wniosek o dopłaty do prądu i złożyć niezbędną dokumentację. W pierwszej kolejności podaj organ, do którego składasz wniosek, a następnie wpisz dane identyfikacyjne wnioskodawcy i całego gospodarstwa domowego.
Tutaj koniecznie podaj imię, nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL, numer dowodu tożsamości i serię, a także dokładny adres zamieszkania. Wpisz także poprawny numer rachunku bankowego, na jaki będzie przekazywana kwota dodatku osłonowego.
W dalszej części formularza musisz podać informacje odnośnie do prowadzonego gospodarstwa domowego. W polu wyboru zaznacz właściwą opcję dla jednoosobowego lub wieloosobowego gospodarstwa domowego. Pamiętaj, że tutaj konieczne jest podanie danych osobowych wszystkich osób należących do danego gospodarstwa.
Kolejna sekcja do uzupełnienia we wniosku o dopłaty do prądu w ramach programu osłonowego dotyczy źródeł ogrzewania na paliwa stałe. W polu wyboru musisz zaznaczyć odpowiedni kwadrat, by wskazać, w jaki sposób ogrzewasz swoją nieruchomość.
Dalej uzupełnij informacje o składkach na ubezpieczenia zdrowotne wnioskodawcy oraz członków gospodarstwa domowego dla danego roku rozliczeniowego. Po uzupełnieniu tych danych musisz rozpocząć wprowadzanie dokładnych informacji dochodowych dla całego gospodarstwa domowego. Wybierz rok kalendarzowy do rozliczenia i podaj ewentualną kwotę alimentów na rzecz innych osób. Jeśli takowe nie występują, pozostaw tę kolumnę pustą.
Poinformuj też we wniosku, czy gospodarstwo osiągało jakiekolwiek dochody z tytułu działalności rolniczej lub takie, które nie podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W dalszej części znajdują się oświadczenia. W pierwszej kolejności musisz poświadczyć, że uzupełnione dane we wniosku są zgodne z prawdą oraz wykazać, jakie dodatkowe dokumenty załączasz do podania.
Jedną z najistotniejszych części wniosku o dopłaty do prądu jest sekcja oświadczeń dochodowych. W tym miejscu podaj imiona, nazwiska oraz numery PESEL członków gospodarstwa domowego wraz z dochodami za dany rok. Pamiętaj, że musisz podać łączne dochody z całego roku, a także poszczególne składniki będące częścią dochodu.
Ostatecznie w razie potrzeby musisz też uzupełnić oświadczenia o dochodach wynikających z działalności rolniczej gospodarstwa. Jeśli nie prowadzisz takowej działalności omiń to oświadczenie. Bezwzględnie pamiętaj, aby w stosownych miejscach umieścić swoje czytelne podpisy! Tylko z tak uzupełnioną dokumentacją urząd miasta lub gminy będzie w stanie pozytywnie rozpatrzyć twój wniosek o dopłaty do prądu.
Kto może otrzymać dopłatę do prądu na wniosek?
Obecnie przepisy dotyczące programu dopłat do prądu jasno określają, że pomoc finansową otrzymają gospodarstwa domowe, których miesięczne dochody nie przekraczają określonego poziomu, a mianowicie:
- 2100 złotych dla gospodarstw jednoosobowych;
- 1500 złotych na jedną osobę w gospodarstwach wieloosobowych.
Jeśli spełniasz powyższe kryteria – nie czekaj i złóż wniosek o dopłaty do prądu. Dzięki temu nieco zmniejszysz swoje miesięczne wydatki na opłacenie rachunków za energię elektryczną. Gospodarstwa domowe uprawnione do otrzymania świadczenia w formie dopłaty do prądu dzielą się na kilka grup z dostępem do różnych kwot pomocy, czyli:
- gospodarstwa jednoosobowe – do 400 złotych dopłaty;
- gospodarstwa 2 lub 3-osobowe – do 600 złotych dopłaty;
- gospodarstwa 4 lub 5-osobowe – do 850 złotych dopłaty;
- gospodarstwa powyżej 6 osób – do 1150 dopłaty.
Pamiętaj, że przepisy regulują też inne kryteria przyznawania dopłat do prądu. Można uzyskać nieco wyższe świadczenia przy spełnieniu innych warunków. Wystarczy, że nieruchomość należąca do gospodarstwa domowego wyposażona jest w źródło ogrzewania w postaci pieca kaflowego na paliwo stałe, kominka, kozy, trzonu kuchennego lub pieca kaflowego. Dzięki temu kwota dopłaty dla poszczególnych gospodarstw wygląda następująco:
- gospodarstwa jednoosobowe – do 500 złotych dopłaty;
- gospodarstwa 2 lub 3-osobowe – do 750 złotych dopłaty;
- gospodarstwa 4 lub 5-osobowe – do 1062,50 złotych dopłaty;
- gospodarstwa powyżej 6 osób – do 1437,50 dopłaty.
Jeśli chcesz ubiegać się o wyższy dodatek osłonowy, złóż wniosek o dopłaty do prądu wraz z uwzględnieniem wpisu źródła ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku. Uwaga! Czas na złożenie deklaracji minął 30 czerwca 2022 roku!
Jak i do kiedy złożyć wniosek o dopłaty do prądu?
Wniosek o dopłaty do prądu możesz złożyć do 31 października 2022 roku. W późniejszych terminach wnioski nie będą już rozpatrywane. Świadczenia będą wypłacane w jednorazowo lub w dwóch ratach – w zależności od tego, kiedy wniosek wpłynął do urzędu. Uzupełniony dokument wraz z załącznikami złóż w urzędzie gminy lub miasta stosownym do twojego miejsca zamieszkania. Możesz też przesłać dokumentację drogą elektroniczną. Wtedy konieczne jest autoryzowanie plików podpisem kwalifikowanym.
- Wniosek o emeryturę
- 500 plus – wniosek
- Wniosek o wykreślenie hipoteki
- Wniosek o wydanie prawa jazdy
- Wniosek o rejestrację pojazdu